Γ’ Εθνική (16η αγ.): Εύκολο έργο οι πρωτοπόροι, μάχες επιβίωσης στην ουρά

Η αγωνιστική της Αποκριάς στην Γ’ Εθνική θα διεξαχθεί εξ’ ολοκλήρου το Σάββατο (17/2) τουλάχιστον σε ότι αφορά τον 5ο όμιλο και τα αποτελέσματά της θα κρίνουν πολλά για την συνέχεια.

Η αρχή χρονικά θα γίνει στους Μολάους όπου ο Αστέρας Βλαχιώτη υποδέχεται την Ζάκυνθο και θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την πρώτη ήττα στην Καλαμάτα.

Δεν θα αγωνιστούν οι τιμωρημένοι Τσουκαλάς και Σταμογιάννοw, ενώ αμφίβολοι λόγω τραυματισμού είναι οι Χρήστου και Τσιμικλής. Οι νησιώτες θα πάνε πάνοπλοι ελπίζοντας σε κάτι καλό, αν και εκτός έδρας παρουσιάζονται αδύναμοι, έχοντας πάρει μόνο τέσσερις βαθμούς.

Η δεύτερη της βαθμολογίας Αμαλιάδα δεν θα έχει πρόβλημα απέναντι στο Λεωνίδιο ενώ ο τέρατος της βαθμολογίας Πανηλειακός εκστρατεύει στην Τρίπολη.

Στην Καλαμάτα υπάρχει το Μεσσηνιακό ντέρμπι της Καλαμάτας με τον Τσικλητήρα. Οι φιλοξενούμενοι καίγονται για βαθμούς, καθώς έχουν πέσει στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ θα περιμένουν με αγωνία το αποτέλεσμα στο αχαϊκό ντέρμπι του Διαγόρα με την Αχαϊκή.

Το ματς στα Βραχνέικα είναι... τελικός και για τους δύο, με την Αχαϊκή να θέλει το πρώτο της διπλό για να φέρει τούμπα την κατάσταση στη βαθμολογία και να βάλει από κάτω τους γηπεδούχους.

Στη Νέα Μανωλάδα και όχι στη Βάρδα, ο ΠΑΟΒ θα υποδεχθεί τον Παλληξουριακό, με στόχο τη νίκη για να κάνει το άλμα παραμονής.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

16η αγωνιστική (Σάββατο, 17/2, 15:00)

Καλαμάτα – Τσικλητήρας Πύλου: Δημήτρης Γιαννόπουλος (Μεσσηνίας), Κώστας Αδαμόπουλος (Μεσσηνίας), Μάριος Καρβούνης (Μεσσηνίας).

Διαγόρας Βραχνέικων – Αχαϊκή: Σταυρόπουλος (Ηλείας), Καραμέρος (Ηλείας), Λιάπης (Ηλείας).

ΠΑΟ Βάρδας – Παλληξουριακός: Λιάρος (Λακωνίας), Παναγάκος (Λακωνίας), Ροζάκης (Λακωνίας).

(13:00) Αστέρας Βλαχιώτη – Ζάκυνθος: Ανδριανός (Αχαΐας), Γεωργακόπουλος (Αχαΐας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας).

Παναρκαδικός – Πανηλειακός: Ρούσσος (Κορινθίας), Σπηλιώτης (Κορινθίας), Θεοδωρόπουλος (Κορινθίας).


Βαθμολογία

1. Αστέρας Βλαχιώτη 34
------------------------------
2. Αστέρας Αμαλιάδας 31
3. Πανηλειακός 27
4. Καλαμάτα 26
5. Παναρκαδικός 24
6. Βάρδα 23
7. Διαγόρας Βραχνέϊκων 19
---------------------------------
8. Αχαϊκή 18
9. Τσικλητήρας Πύλου 17
10. Ζάκυνθος 15
11. Παλληξουριακός 10
12. Λεωνίδιο 2

380 views
Top