Μπαράζ Γ’ Εθνικής: Έσπασε το ρόδι ο Αστέρας Αμαλιάδας, ανέβηκε ο Ηρακλής!

Την πρώτη του νίκη στα μπαράζ ανόδου σημείωσε ο Αστέρας Αμαλιάδας καθώς επιβλήθηκε 3-2 του Εθνικού και έμεινε ζωντανός στο κυνήγια μιας εκ των δυο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην Football League.

Οι πρωταθλητές του 5ου όμιλου προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Μπαρμπαρούση (σκορ ημιχρόνμου) αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης οι κυανόλευκοι μείωσαν με πέναλτι του Κατσικοκέρη (στην φάση αποβλήθηκε ο Μπουντόπουλος).

Στην επόμενη φάση όμως ο Αστέρας πήρε και πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων με βολίδα του Κασνέτση (3-1 στο 49’). Ο Εθνικός, ο οποίος στις δυο πρώτες αγωνιστικές είχε ισάριθμες ισοπαλίες, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μάναλη στο 77’ ενώ νωρίτερα έχει δοκάρι με τον Τεγούση.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θοδ. Γκάτζιος): Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Κασνέτση, Αρβανίτης, Ν'Γκουέμ, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης (80' Τόρες), Κέρι, Μηνάς (54' Μπουζούρας - 86' Κυριάκος)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Νίκ. Κουρμπανάς): Σικαλιάς, Στασινός, Βλάχος, Κρητικός, Πεχλιβανίδης (62' Σωπασής), Λεωνιδόπουλος, Δωματάς, Κωνσταντίνου (52' Γκέσιος), Κατσικοκέρης, Τεγούσης, Μακρυγιάννης (75' Μάναλης)

Ανέβηκε ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Παραλιμνίου κάνοντας το 3/3 στα μπαράζ και ουσιαστικά εξασφάλισε την άνοδο στη Football League! Μια ανάσα από την άνοδο ΝΠΣ Βόλος και Αήττητος Σπάτων, 0/3 ο Εθνικός!