Κυπελλούχος Λέσβου ο- υποψήφιος για Μαύρη Θύελλα- Αιολικός

Κυπελλούχος Λέσβου για 19η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Αιολικός, νικώντας τον Αετό Λουτρών στο Στάδιο Μυτιλήνης με σκορ 4-1, μπροστά σε περίπου 500 φιλάθλους.

Ο Αιολικός, ο οποίος είναι πιθανός αντίπαλος της Καλαμάτας στα μπαράζ ανόδου στην Football League, ξεκίνησε δυνατά τον τελικό και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό με γυριστό σουτ του Άρη Λαμπράκη από το ύψος του πέναλτι, που δεν κατόρθωσε να αποσοβήσει ο Παπάζογλου.

Ο Αετός δεν τα έβαλε κάτω και στο 36′ κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσα, με σκόρερ τον Βασιλέλλη που με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κουμπά για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός πίεσε τον Αετό και εκμεταλλεύτηκε την ποιοτική του ανωτερότητα, πήρε το προβάδισμα με τον Διαμαντίδη στο 61′ και έφτασε σε άνετη νίκη με γκολ των Λαμπράκη (75′), Παλαμουτσής (90’+).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας (80′ Τζόρνταν), Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης, Καλόμπο (54′ Παλαμουτσής), Βουτσιώτης (75′ Ποτουρίδης), Λαμπράκης (77′ Λαλάς).

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ (Θ. Διονυσάτος): Παπάζογλου, Κρητικός (80′ Κοντονίκας), Μουτζούρης, Ευαγγέλου, Κάλφας, Κριπιντίρης, Συβρής (73′ Βέντος), Διονυσάτος (69′ Παλάσης), Βασιλέλλης, Κροτσίδας (63′ Κάρμας), Βλαστέλλης.