Ομόνοια-Απόλλωνας 0-3: Μεγάλο διπλό με τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και σταθερά στη κορυφή (φωτο)

Μεγάλη νίκη για τον εντυπωσιακό και νεανικό Απόλλωνα που επικράτησε δίκαια, με σκορ 3-0, της Ομόνοιας, στο καλαματιανό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας, μένοντας στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως η Ομόνοια παραμένει στα χαμηλά γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

Οι μελανόλευκοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος, χωρίς να έρθει το γκολ, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι μέχρι το 65΄. Η διαφορά έγινε στο τελευταίο 20λεπτο οπότε και το συγκρότημα του κ. Σακελλαρόπουλου πέτυχε τα τρία τέρματά του με τους Γκελγκέρια, Αλεξόπουλο και Πανταζή.

Καρέ καρέ η αναμέτρηση

23’ Σέντρα σουτ του Τζανετέα με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσαρέα.

50’ Ωραίο σουτ του Τζανετάκου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιγάρου.

70’ ΓΚΟΛ… Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Ομόνοιας και εξαιρετική επέμβαση του Κατσαρέα στο ψαλιδάκι του Λαγωνικάκου, ο Γκελγκέρια με πλασέ έκανε το 0-1.

81’ ΓΚΟΛ… Λάθος γύρισμα του Πάλια εκμεταλλεύθηκε ο Διονυσόπουλος που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κατσαρέα ωστόσο ο επερχόμενος Αλεξόπουλος διάβασε σωστά τη φάση και από κοντά έγραψε το 0-2.

89’ ΓΚΟΛ… Γκελγέρια την ασίστ σε Πανταζή που διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 0-3 δίνοντας έκταση στο σπουδαίο διπλό της ομάδας του.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Δημάκης): Κατσαρέας, Κοστρίβας, Φέστας, Πολυμενέας, Μπάλλας, Δημητρίου, Τζίφας, Σπυρόπουλος (77’ Καρύδης), Τζανετάκος, Βόλφι (77’ Κωστόπουλος), Πάλιας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σακελλαρόπουλος): Τσιγάρος, Κακαλής, Παπαδέας, Λαγωνικάκος, Περιβολάρης, Στραβάκος, Τσουλάκος, Μανωλόπουλος (77’ Διονυσόπουλος), Αλεξόπουλος (85’ Πανταζής), Μιχαλόπουλος, Γκελγκέρια.