Ανδρούσα- Σπερχογεία 1-0: "2 στα 2" για την ομάδα του Γεωργακλή

Καλύτερη και με πολλές φάσεις στο ενεργητικό της η ομάδα της Ανδρούσας σημείωσε την δεύτερη νίκη της, επικρατώντας 1-0 της Σπερχογείας και έκανε το "2 στα 2" στο πρωτάθλημα της Α' Μεσσηνίας.

Όντας κυρίαρχη κυρίως στο πρώτο και τελευταίο, 20λεπτο του αγώνα, η ομάδα της Ανδρούσας δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει σε μια πιο άνετη νίκη αλλά τελικά ευτύχησε να μετουσιώσει σε γκολ μόλις μία με την συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα.

Σκόρερ ο Φώτης Γεωργιόπουλος ο οποίος εννέα λεπτά πριν την εκπνοή του 90λεπτου κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που παρουσιάστηκε και να χαρίσει στην ομάδα του το δεύτερο τρίποντο της χρονιάς, πρώτο εντός έδρας μετά το 0-1 της πρεμιέρας επί του Φαραί.

Από την άλλη, η Σπερχογεία κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα και με εξαίρεση ένα καλό 10λεπτο και μια καλή ευκαιρία του Γιακουμή στο 70’, δεν πρέσαρε ούτε και απείλησε ουσιαστικά τους γηπεδούχους.

Φάσεις γκολ

1΄ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ανδρούσα, με τον Γκούνη να πλασάρει μέσα από την περιοχή, ο Τσούλος έδιωξε σε κόρνερ
5΄ Σουτ του Καλογερόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι
15’ Σουτ του Φ. Γεωργιόπουλου από καλή θέση πέρασε άουτ
20’ Σουτ του Πατσιώτη έδιωξε, αν και δύσκολα, σε κόρνερ ο Τσούλος
61’ Η Σπερχογεία πετυχαίνει γκολ με τον Κάλλα, ακυρώθηκε όμως -ορθά- από τον διαιτητή Ψηλοπαναγιώτη ως οφσάιντ
70’ Η Σπερχογεία χάνει την μοναδική καλή ευκαιρία του αγώνα σε ατομική ενέρργεια του Γιακουμή, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσίποδας
78’ Διπλή ευκαιρία από την Ανδρούσα, με κεφαλιά του Τσέλα που έδιωξε ο Τσούλος και στην επαναφορά, νέο σουτ του Τσέλα δεν βρήκε στόχο
81’ ΓΚΟΛ 1-0: Ανοίγει το σκορ ο Φώτης Γεωργιόπουλος ο οποίος μετά από σέντρα από πλάγια θέση του Μαραγκάλια, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και την έσπρωξε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το νικηφόρο 1-0.

ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κατσίποδας, Βαβαρούτσος, Γκούνης, Πατσιώτης (75΄ Τσώνης), Γεωργιόπουλος, Κακογιάννης, Αντ. Καλογερόπουλος (89΄ Θεοδοσόπουλος), Βασιλογιαννακόπουλος, Χαρμπίλας (65΄ Τσέλα), Μαραγκούλιας (90΄ Γ. Καλογερόπουλος), Δασκαλάκης.

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Τσούλος, Παπανικολόπουλος, Μπαλαούρας, Βεργόπουλος, Δωδέκατος, Κορομηλάς, Ηρ. Καραχάλιος (70΄ Ιωαν. Καραχάλιος ), Μπάλας, Δημητρίου, Χριστόπουλος (57΄ Κάλλας), Γιακουμής (87΄ Παπαδημητρίου).