Απόλλωνας Καλ.- Φαραί 1-1: Έχει βρεί το “κουμπί” του (ΦΩΤΟ)

Νεύρα, κοκορομαχίες, φωνασκούντες εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου και... λίγο ποδόσφαιρο είχε το καλαματιανό ντέρμπι μεταξύ του Απόλλωνα και του Α.Ο. Φαραί, το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα των πέντε νικών σημείωσε την δεύτερη σερί ισοπαλία του από την ομάδα που τον έχει υποχρεώσει στην μοναδική ήττα στην σεζόν (για το Κύπελλο) και η οποία δείχνει να ξέρει πως να στηθεί για να πάρει αποτέλεσμα.

Το ματς είχε ένταση και πάθος σε ορισμένα σημεία αλλά όχι ιδιαίτερη ποιότητα ενώ στο τέλος άνευ λόγου και αιτίας τα πράγματα λίγο έλειψε να ξεφύγουν με παίκτες και παράγοντες να ανταλλάσσουν... φιλοφρονήσεις και το διαιτητικό τρίο να προσπαθεί να κρατήσει το ματς.

Στο καθαρά εγωιστικό κομμάτι, ο Απόλλωνας δεν έπιασε την απόδοση που τον έχει φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς φάνηκε καλά εγκλωβισμένος από την αμυντικογενή τακτική των φιλοξενούμενων.

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος κατέβασε τον Απόλλωνα με επιθετική τριπλέτα τους Γκελγκέρια, Αλεξόπουλο και Τσουλάκο και τους Κακαλή, Παπαδέα να έρχονται από πίσω αλλά ακόμη και στις υπεραριθμίες δεν βγήκαν οι φάσεις.

Ο Μιχάλης Φασουλής από την άλλη, φρόντισε να ενισχύσει το κέντρο και με διάταξη 4-4-1-1, με τον Σταματελόπουλο στην κορυφή να κάνει σημαντική δουλειά, τον Πιτσιλή πίσω του να μαρκάρει σε όλους τους χώρους και τους Κωνσταντακόπουλο και Παχή στον άξονα να γράφουν χιλιόμετρα, θωράκισε την ομάδα και χτύπησε στην κόντρα.

Φάσεις και γκολ

Το παιχνίδι πήρε από το ξεκίνημα φωτιά καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ήρθε μια φάση που δίχασε για την ορθότητα της απόφασης του διαιτητή Ψηλοπαναγιώτη και ξεσήκωσε τους φιλοξενούμενους.

Ο Κωσταντόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Σταματελόπουλος τσίμπησε την μπάλα έξω από την περιοχή και ο εξερχόμενος Μπαχράμης τον ανέτρεψε.

Ο Ψηλοπαναγιώτης υπέδειξε την παράβαση και έβγαλε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων αντί για κόκκινη που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι θεωρώντας πως δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ καθώς στην φάση ήταν και ο Λαγωνικάκος.

Τελικά, μετά από διαβουλεύσεις, ο Κουρέας εκτέλεσε το φάουλ και περνώντας την μπάλα από το τείχος νίκησε τον Μπαχράμη σημειώνοντας το 0-1 στο 10ο λεπτό!

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέλαβαν πλήρως τα ηνία του αγώνα και απείλησαν στο 16’ με σουτ άουτ του Γκελγκέρια έπειτα από ατομική προσπάθεια του Τσουλάκου ενώ την ίδια τύχη είχε και σουτ του Στραβάκου δυο λεπτά αργότερα.

Στο 38’ ο Γκελγκέρια έκανε το σουτ, η μπάλα όμως βρήκε όμως στον Πανταζή και κατέληξε χωρίς δύναμη στα χέρια του Μάρη ενώ στο 45’ σουτ του Μιχαλόπουλου πέρασε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους καθώς ότι δεν πέτυχαν στο ημίωρο της έντονης πίεσης στο πρώτο μέρος, το κατάφεραν με την σέντρα στην επανάληψη.

Ο Γκελγκέρια έκανε κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε την σέντρα και ο Αλκίνοος Μιχαλόπουλος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά νίκησε τον Μάρη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την κατοχή στην συνέχεια αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και το παιχνίδι όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν νευρικό και με πολλές διακοπές.

Στο 65’ ο Ψηλοπαναγιώτης απέβαλλε τον Μιχάλη Φασουλή για διαμαρτυρία ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά μετά από κόρνερ του Μιχαλοπούλου ο Παλιατσέας έπιασε σούταρε άουτ από το δεύτερο δοκάρι.

Στο 71’ μετά από σέντρα του Στραβάκου ο Τσουλάκοs έπιασε την κεφαλιά άουτ ενώ η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο β’ μέρος ήρθε στο 72’ όταν ο Κουρέας εκτέλεσε κόρνερ, ο Σκιάς έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Μπαχράμη.

Στο 80’ η ισορροπία των πάγκων αποκαταστάθηκε καθώς αποβλήθηκε και ο Σακελλαρόπουλος ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο. Οι συνεχείς αλλαγές σκοπιμότητας, με χαρακτηριστική περίπτωση του Κατσιμακλή του Φαραί που μπήκε στο 92΄και στο 94’ βγήκε (!) για να μπεί ο Μπίτσικας δεν έδωσαν την δυνατότητα να σημειωθεί άλλη αξιόλογη φάση.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛ: Μπαχράμης, Κακαλής, Παπαδέας, Παυλάκος (46’ Περιβολάρης), Λαγωνικάκος, Παλιατσέας (79’ Κουντάνης), Τσουλάκος, Στραβάκος, Μιχαλόπουλος, Αλεξόπουλος (79’ Πανταζής), Γκελγκέρια.

ΑΟ ΦΑΡΑΙ: Μάρης. Μπούνας, Διαμαντής, Πιτσιλής, Κουρέας, Κωνσταντόπουλος (90’ Δοβλέπης), Σεριάτος (92’ Κατσιμακλής, 94’ Μπιτσικας), Πάχης, Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Πανταζής