Μιλτιάδης- Ολυμπιακός Καλ. 0-1: Άλωσε το Πυργάκι με Αναγνωστόπουλο!

Επιτυχία με πολλές “πρωτιές” και διπλή αξία πήρε ο Ολυμπιακός Καλαμάτας στον Πύργο Τριφυλίας επικρατώντας 1-0 του Μιλτιάδη.

Οι ερυθρόλευκοι του Τάσου Χατζηαγγελή σκόραραν το πρώτο τέρμα στη σεζόν που τους οδήγησε στο επίσης πρώτο τρίποντο απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους, οπότε η επιτυχία αποκτά μεγαλύτερη αξία.

Σκόρερ της χρυσής νίκης ήταν ο Αναγνωστόπουλος στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο 21χρονος μεσοεπιθετικός έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά και αφού απέφυγε έναν αμυντικό των γηπεδούχων πλάσαρε διαγώνια, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Δημητρακόπουλου.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν την υπεροχή και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις και γι΄ άλλα γκολ. Στο πρώτο μέρος είχαν κορυφαία στιγμή μια κεφαλιά του Μαλαπάνη που έβγαλε με δυσκολία ο Δημητρακόπουλος ενώ στην επανάληψη απείλησαν με προσπάθειες των Μπέρμπερι, Κολιού και Αναγνωστόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο τελευταίο 20λεπτο αλλά δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα την άμυνα των καλαματιανών.

ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ: Δημητρακόπουλος, Αυρηλιώνης, Γεωργακόπουλος, Λακριντής, Κουτίβας (46’ λ. τρ. Κανελλόπουλος), Κάππος, Τσέρτος, Δημόπουλος (65’ Κωνσταντινόπουλος), Καραμπότσος (80’ Ταχίρι), Παυλόγιαννης, Πετρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Λαμπίρης, Κακαλέτρης, Τσαναλίας, Κολιός, Κοστρίβας, Μαλαπάνης, Βέλμαχος, Μπαζάνης (88’ Τσεκάνι), Μαγουλιανίτης (46΄Μπέρμπερι), Αναγνωστόπουλος (85’ Μουχαρέμι), Ανδρεάκος (80’ Γιαννόπουλος).