Απόλλωνας Καλ.- Πάμισος 1-1: Στην ρεβάνς ο φιναλίστ (ΦΩΤΟ)

Ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Μεσσηνίας άφησαν Απόλλωνας Καλαμάτας και Πάμισος καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο “Γ. Λουκάρεας” και ο φιναλίστ θα κριθεί στη ρεβάνς 20 Δεκέμβρη στην Μεσσήνη.

Ο ημιτελικός ήταν αντάξιος των προσδοκιών που έχουν δημιουργήσει οι δυο ομάδες με βάση την πορεία τους έως τώρα στο πρωτάθλημα καθώς έγινε ανοικτό ματς χωρίς σκοπιμότητες. Υπήρξε πολύ πάθος και δύναμη εκατέρωθεν χωρίς όμως το ματς να ξεφύγει με τον Απόλλωνα να παρουσιάζεται καλύτερος στα σημεία.

Οι δυο ομάδες κατέβηκαν διαβασμένες όσον αφορά τον αντίπαλο και μάλλον αλληλοεξουδετερώθηκαν επιθετικά καθώς κανένας δεν μπόρεσε να κάνει αυτό που επιδιώκει, γρήγορο δηλαδή παιχνίδι σε ανοιχτό γήπεδο.

Ο Απόλλωνας σε ένα ακόμη ματς ήταν συμπαγής, με τους χαφ να κάνουν τρομερή δουλειά. Με τον Παλιατσέα πανταχού παρών και από κοντά τον Στραβάκο, οι γηπεδούχοι ήταν οι κερδισμένοι στην μάχη του κέντρου.

Καθοριστικό όμως στην εξέλιξη του ματς ήταν το μαρκάρισμα του Βασίλη Κακαλή πάνω στον Βαγγέλη Λαθύρη. Ο 22χρονος πρώην μελανόλευκος, δεν άφησε τον επιθετικό των πρασίνων να πάρει ανάσα, βγάζοντας τον ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού. Έτσι, στην επίθεση των πρασίνων έμεινε ο Φάνης Κάνιστρας να παλεύει αλλά χωρίς στηρίγματα να αναγκάζεται να γυρίσει πολύ πίσω για να πάρει την μπάλα.

Και από την άλλη μεριά πάντως, ο Σταματελόπουλος περιόρισε σημαντικά τον Γκελγκέρια γι' αυτό το λόγο δεν βγήκαν πολλές καθαρές φάσεις για τις δύο ομάδες.

Χαμένο πέναλτι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πάμισο να απειλεί πρώτος όταν στο 4ο λεπτό ο Σταματελόπουλος έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Κάνιστρας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κοντράρε στον Περιβολάρη και έφτασε χωρίς πρόβλημα στα χέρια του Τσιγάρου.

Η κορυφαία ωστόσο στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε για τους γηπεδούχους τρία λεπτά αργότερα. Μετά από λάθος γύρισμα του Μπαστακού στο Αντωνόπουλο, ο Διονυσόπουλος τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Παμίσου ο οποίος επιχειρούσε έξοδο.

Ο Γιώργος Μπλάνας έδειξε χωρίς δισταγμό το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον Αντωνόπουλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλεξόπουλος αλλά προς απογοήτευση των περίπου 150 φίλων του Απόλλωνα στην εξέδρα έστειλε την μπάλα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αντωνοπούλου!

Ο Απόλλωνας απείλησε ξανά στο 26’ όταν ο Γκελγκέρια άλλαξε τη μπάλα με τον Αλεξόπουλο και επιχείρησε σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ ενώ οι δύο τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους ανήκαν στον Πάμισο.

Στο 38’ ο Καραγιάννης απέφυγε έναν αντίπαλό του και λίγο έξω από την περιοχή σούταρε ψηλά ενώ ένα λεπτό μετά, νέο σουτ του Κάνιστρα η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ.

Πανταζής και η απάντηση

Η ισορροπημένη εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος άλλαξε υπέρ του Απόλλωνα στο ξεκίνημα της επανάληψης καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς την σπιρτάδα και το πάθος του πρώτου μέρους.

Φάση ωστόσο δεν έγινε μέχρι το 61ο λεπτό όταν και ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ σε φάση διαρκείας όπου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με την τρίτη τελική προσπάθεια!

Μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε από δεξιά, ο Λαγωνικάκος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (φάνηκε να την βρίσκει και ο Αντωνόπουλος), στην επαναφορά σουτ του Στραβάκου αποκρούστηκε από τα σώματα ενώ στο δεύτερο ριμπάουντ ο Πανταζής σημάδεψε σωστά έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μάλιστα και με δεύτερο γκολ στο 65’ όταν ο Στραβάκος άνοιξε ωραία διαγώνια στον Γκελγκέρια που έπιασε συρτό ευθύβολο σουτ αλλά ο Αντωνόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Πάμισος ο οποίος όλο αυτό το διάστημα δεν είχε καταφέρει να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Τσιγάρου έκανε την πρώτη του καλή προσπάθεια στο 68’ όταν ο Λαθύρης κουβάλησε αρκετά την μπάλα και βρέθηκε στα δεξιά απ’ όπου έβγαλε έβγαλε την σέντρα και ο Ηλιόπουλος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας καθώς ο Απόλλωνας υποχώρησε δίνοντας τους μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν έκαναν τη μεγάλη φάση μέχρι το 84’ όταν έφτασαν στο 1-1 με αρκετή δόση τύχης.

Ο Καραπετιάν έκανε σέντρα σουτ από πολύ πλάγια δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Περιβολάρη ο οποίος έσπευδε να τον καλύψει, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Τσιγάρο καταλήγοντας στα δίχτυα του.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιτελικού ενώ στο τέλος υπήρξαν και κάποια νεύρα τα οποία όμως κατεύνασε ο Μπλάνας μοιράζοντας κίτρινες.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛ. (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Τσιγάρος, Κακαλής, Παπαδέας, Λαγωνικάκος, Περιβολάρης, Παλιατσέας (85’ Κουντάνης), Διονυσόπουλος (52’ Πανταζής), Στραβάκος, Αλεξόπουλος (72’ Παπαβασιλόπουλος), Μιχαλόπουλος, Γκελγκέρια

ΠΑΜΙΣΟΣ (Αλέξης Μαντζούνης): Αντωνόπουλος, Σταματελόπουλος (75’ Καραπετιάν), Βέλλης, Μπαστακός, Κατσιβαρδέας (82’ Αριστομενόπουλος), Μωράκης, Κατσαρός (60’ Μπερερής), Καραγιάννης (67’ Παπαδόπουλος), Κάνιστρας, Ηλιόπουλος, Λαθύρης.