Σπερχογεία- Απόλλωνας Καλ. 1-2: Δια πυρός και σιδήρου στην κορυφή (ΦΩΤΟ)

Μετά μετά από τρεις σερί ισοπαλίες (δύο για το πρωτάθλημα και μία για το Κύπελλο), ο Απόλλωνας Καλαμάτας επέστρεψε στις επιτυχίες και μαζί στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου επιβλήθηκε 2-1, με ανατροπή, εκτός έδρας της Σπερχογείας, παίρνοντας έτσι το πρώτο τρίποντο μέσα στο Νοέμβρη.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης με την έκπληξη να έρχεται από τους γηπεδούχους. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλόμαλου κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να έχει την κατοχή αλλά στο δεύτερο έδειξε σημάδια κόπωσης έδωσε χώρο χώρο στον Απόλλωνα και τελικά έφυγε ηττημένη για πέμπτη φορά στη σεζόν.
Έδειξε πάντως πως η βαθμολογική της θέση δεν αντικατοπτρίζει την αγωνιστική της αξία καθώς κοίταξε στα μάτια τον Απόλλωνα, στο πρώτο μέρος ήταν σαφώς καλύτερη ενώ και στο 1-2 είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία σε δοκάρι του Ηλία Καραχάλιου.

Ο Απόλλωνας από την άλλη, έκανε το χειρότερο του ημίχρονο στο πρώτο μέρος απόρροια και των λύσεων ανάγκης στις οποίες προχώρησε ο Σακελλαρόπουλος. Κυριότερη ήταν η τοποθέτηση στο κέντρο της άμυνας του Παλιατσέα στη θέση του απόντα Περιβολάρη ενώ νωρίς στο ματς ήρθε και η αναγκαστική αλλαγή του Ηλία Κουντάνη ο οποίος χτύπησε σε διεκδίκηση με τον Χριστόπουλο και μετέβη στο νοσοκομείο.

Οι πρωτοπόροι είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, οι γραμμές δεν είχαν συνοχή και ο Αλεξόπουλος ήταν ξεχασμένος να παλεύει μόνος του στην κορυφή της επίθεσης. Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε το κέντρο του Απόλλωνα, μαζί με τον Γκελγκέρια ο οποίος στο πρώτο μέρος ήταν καλά κλεισμένος και εκτός παιχνιδιού και ήρθε η ανατροπή.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους καλαματιανούς καθώς στο 6’ ήρθε το χτύπημα του Κουντάνη και η αναγκαστικά αλλαγή με τον Παπαβασιλόπουλο. Ωστόσο, αυτοί ήταν που απείλησαν πρώτοι με τον Πανταζή στο 13’ (κεφαλιά άουτ), αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους.

Στο 17’ ο Χριστόπουλος προειδοποίησε για πρώτη φορά βγαίνοντας τετ-α-τετ με τον Τσιγάρο αλλά το τελείωμά του ήταν κακό. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και οχτώ λεπτά αργότερα όταν ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε όμορφα τη μπάλα από τον Γιάννη Καραχάλιο και με άψογο αυτή τη φορά πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ του Απόλλωνα σημειώνοντας το 1-0 (25’).

Η Σπερχογεία έχοντας πλέον πάρει ψυχολογία συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση, κυρίως από τα αριστερά με τους αδελφούς Καραχάλιου και στο 33’ μετά από σέντρα του Αγγελή ο Αντώνης Χριστόπουλος έπιασε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Ο Απόλλωνας ο οποίος όλο αυτό το διάστημα είχε παθητικό ρόλο, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Πιο συγκεκριμένα, στο 45’ ο Γκελγκέρια σε μια από τις λίγες φορές που μπόρεσε να ξεφύγει, έκανε κούρσα από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έβγαλε την μπάλα παράλληλα προς την εστία και ο Γρηγόρης Πανταζής με πλάσε έφερε το ματς στα ίσα (1-1 στο 45’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς ήταν εντελώς διαφορετική καθώς ο Απόλλωνας με αιχμή του δόρατος τον Γκελγκέρια μπήκε αποφασισμένος από την αρχή για την ολική ανατροπή και τα κατάφερε στο 57’.

Ο εξτρέμ των φιλοξενούμενων αφού απείλησε δις, στο 48’ και στο 52’, στο 57’ έβγαλε ωραία κάθετη στον Μιχαλόπουλο ο οποίος φεύγοντας από οριακή θέση, προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα τον Τσούλο γράφοντας το 1-2.

Η Σπερχογεία ωστόσο δεν κατέθεσε τα όπλα και στο 60’ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα όταν ο Χριστόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Γιάννης Καραχάλιος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιγάρου.

Ο Απόλλωνας στην συνέχεια έδειξε να πατάει πιο σίγουρα, ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και είχε δύο καλές φάσεις να κλειδώσει τη νίκη. Στο 76’ σε διπλή ευκαιρία με πλασέ του Αλεξόπουλου και κεφαλιά του Γκελγκέρια και στο 81’ όταν ο Διονυσόπουλος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα πλάσαρε άουτ. Απο την στιγμή ωστόσο που δεν ήρθε τρίτο γκολ η Σπερχογεία προσπάθησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Πλακογιάννη να φέρει το ματς στα ίσα χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία.

Σπερχογεία: Τσούλος, Παπανικολόπουλος, Μπαλαούρας (56’ Δημητρίου), Βεργόπουλος, Δωδεκάτος, Μπάλας, Καραχάλιος Ηλίας (59’ Γιακουμής), Αγγελής, Μπούνας, Χριστόπουλος, Καραχάλιος Γιάννης (75’ Κώστας).

Απόλλωνας: Τσιγάρος, Κακαλής, Παπαδέας, Λαγωνικάκος, Κουντάνης (6’ λ. τρ. Παπαβασιλόπουλος), Παλιατσέας, Πανταζής (90’ Γαβράς), Στραβάκος, Αλεξόπουλος, Μιχαλόπουλος, Γκελγκέρια (80’ Διονυσόπουλος).