ΑΟ Φαραί- Πάμισος 1-4: Ομοβροντίες στο στρατόπεδο

Το “Πάμισος εξπρές” ολοκλήρωσε χωρίς απρόοπτα και το νυχτερινό δρομολόγιο στο “Π. Μπαχράμης” και συνεχίζει χωρίς στάση το ταξίδι προς τον τερματικό σταθμό του τίτλου στο φετινό φετινό πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας.

Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 4-1 του Α.Ο. Φαραί και περιμένουν το αποτέλεσμα του Πανθουριακού, αύριο (3/12) το απόγευμα στο Διαβολίτσι, για να δουν εάν θα διατηρήσουν την διαφορά των τεσσάρων βαθμών που πήραν για πρώτη φορά στη σεζόν .

Η ομάδα του Μαντζούνη έφτασε με ανατροπή στην 9η νίκη έως τώρα στη σεζόν καθώς ο Πιτσιλής έβαλε τους γηπεδούχους από νωρίς μπροστά στο σκορ αλλά η συνέχεια ανήκε στους πρωτοπόρους. Καθοριστικό ωστόσο σημείο για την εξέλιξη του ματς ήταν η κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) που είδε ο ίδιος παίκτης στο 50ό λεπτό. Οι Νησιώτες μέσα σε ένα τρίλεπτο πέτυχαν δύο γκολ, μετέτρεψαν το εύθραυστο 1-1 του ημιχρόνου σε 1-3 και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν περισσότερο ορεξάτοι στο παιχνίδι. Προειδοποίησαν την άμυνα του Παμίσου στο 2’ με σουτ του Πιτσιλή το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αντωνόπουλος αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στο 4’ όταν ο πολυσύνθετος μέσος του Φαραί νίκησε αυτή την φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα με δυνατό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή (0-1).

Μετά το δεκάλεπτο ο Πάμισος έκλεισε στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους και αφού απείλησε δύο φορές στο 11’ και στο 13’ σε πλασέ και κεφαλιά, αντίστοιχα, του Βέλλη, ισοφάρισε στο 26’.

Ο Κάνιστρας με τον Σταματελόπουλο άλλαξαν την μπάλα, τελικός αποδέκτης έγινε ο Λαθύρης ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Μάρη για το 1-1.

Ο Πάμισος απείλησε εκ νέου στο 31’ με γυριστό σουτ του Σταματελόπουλου που πέρασε άουτ ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 36’ όταν απο φάουλ του Κουρέα, από δεξιά, ο Παχής έπιασε την κεφαλιά αλλά έβγαλε πάνω στη γραμμή ο Μπαστακός.

Το ημίχρονο έκλεισε με μια διπλή χαμένη ευκαιρία από πλευράς Παμίσου όταν διαδοχικά σουτ από τους Κάνιστρα, Λαθύρη βρήκαν σε αμυντικούς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και απείλησαν στο 47’ με σουτ του Καραγιάννη ενώ στο 50’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο διαιτητής Πλακογιάννης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Παχή ο οποίος τραβούσε παρατεταμένα την φανέλα του Ηλιόπουλου.

Έχοντας πλέον το αθλητικό πλεονέκτημα, ο Πάμισος έβαλε μέσα στα καρέ τους γηπεδούχους και στο 55’ έφτασε στην ανατροπή. Μετά από πάσα του Μπαστακού, ο Καραγιάννης με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Μάρη γράφοντας το 1-2. Τρία λεπτά μετά, ο Πλακογιάννης υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Κουρέα μετά από σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Κάνιστρας έστειλε τον Μάρη στην άλλη γωνία σημειώνοντας το 1-3 στο 58’.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αλλά παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν στιγμές για γκολ όπως στο 73’ όταν μετά από διώξιμο της άμυνας ο Καραπετιάν έπιασε το σουτ αλλά έβγαλε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Μάρης, ενώ στο 79’ ο Καραγιάννης είχε σουτ άουτ από καλή θέση.

Στο 83’ μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου ο Βέλλης έπιασε γυριστή κεφαλιά άουτ ενώ στο 85’ σούτ του Κατσιβαρδέα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Τελικά, η πίεση απέδωσε καρπούς στο 86’ όταν μετά από κάθετη του Παπαδόπουλου ο Καραπετιάν με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΑΟ Φαραί: Μάρης, Στ. Μπούνας, Σαμιώτης (52’ Κωνσταντόπουλος), Πιτσιλής, Κουρέας (87’ Ηλ. Μπούνας), Κωνσταντακόπουλος, Σεριάτος (68’ Δοβλέτης), Παχής, Διαμαντής, Μανιατέας, Πανταζής

Πάμισος: Αντωνόπουλος (87’ Αλεξόπουλος), Αριστομενόπουλος, Βέλης, Μπαστακός, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας (87’ Χαρλέπας), Σταματελόπουλος (70’ Καραπετιάν), Καραγιάννης (80’ Παπαδόπουλος), Κάνιστρας, Ηλιόπουλος, Λαθύρης