Ομόνοια-Εθνικός Μελιγαλά 2-1: Συνεχής η ανοδική πορεία της ομάδας του Δημάκη (pics)

Την ανοδική της πορεία φανέρωσε για μια ακόμη αγωνιστική, το τελευταίο διάστημα η Ομόνοια Καλαμάτας ξεπερνώντας και την αντίσταση του μαχητικού και επικίνδυνου Εθνικού Μελιγαλά στην αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής που ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση στο γήπεδο «Γεώργιος Λουκαρέας».

Η ομάδα του Σωτήρη Δημάκη πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο στο πρώτο, κυρίως, ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό πέτυχε τα δυο τέρματά της με τον Γιάννη Καρύδη ενώ είχε κι άλλες σημαντικές φάσεις για γκολ. Από την άλλη ο Εθνικός βελτιώθηκε σημαντικά στην επανάληψη και ζήτησε τον βαθμό της ισοπαλίας ωστόσο, όποτε χρειάστηκε, ο Κατσαρέας «κατέβασε ρολά».

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

3’ ΓΚΟΛ… 1-0 Ο Καρύδης με κοντινό σουτ, ύστερα από σέντρα του Κωστόπουλου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λίβα

29’ Φάουλ του Θανόπουλου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κατσαρέας

35’ ΓΚΟΛ… 2-0 Ο Καρύδης και πάλι, με κεφαλιά αυτή τη φορά, εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα «διαβήτη» του εξαιρετικού Κωστόπουλου και πανηγύρισε έξαλλα με τους συμπαίκτες του

36’ Κόρνερ Κωστόπουλου, σουτ του Τζίφα σε σώματα και κόρνερ

48’ ΓΚΟΛ…2-1 Σουτ του Χότζα έδιωξε εντυπωσιακά ο Κατσαρέας και ο Μουρούσιας με κεφαλιά από κοντά μείωσε για τους φιλοξενούμενους

66’ σουτ του Λάγιου από καλή θέση, τρομερή επέμβαση του Κατσαρέα

79’ Σέντρα ο Δημόπουλος για τον Σπυρόπουλο που δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λίβα

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κατσαρέας, Δημητρίου, Μπάλας, Τζίφας (56’ Δημόπουλος), Μαραβέλας (56’ Σπυρόπουλος), Καρύδης, Κωστόπουλος (90’ Τάφα), Φέστας, Κοστρίβας, Πολυμενέας, Παλιάς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Λίβας, Ντότσα, Θανόπουλος, Μακρής, Καρατζούλιας, Παπαδόπουλος (84’ Ρουμελιώτης), Σαραντόπουλος, Γκιόζι (46’ Μουρούσιας), Λάγιος, Κανελλόπουλος, Χότζα.