Πανθουριακός- Ανδρούσα 4-0: Το ντέρμπι που έγινε περίπατος (ΦΩΤΟ)

Σε ένα ματς το οποίο ήταν περισσότερο ντέρμπι απ' ότι φανερώνει το τελικό 4-0, ο Πανθουριακός έκαμψε την αντίσταση της Ανδρούσας και με τη 17η νίκη του στη σεζόν πλησίασε και πάλι στον βαθμό τον Πάμισο Μεσσήνης, ελπίζοντας σε γκέλα του την Κυριακή στα Φιλιατρά για να πάρει και πάλι φωτιά η μάχη του τίτλου.

Το ματς στην Παραλία ήταν ανοικτό για περισσότερο από μία ώρα αγώνα καθώς ο Πανθουριακός παρότι είχε την καθολική υπεροχή, δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις με αποτέλεσμα η μαχητική Ανδρούσα να διεκδικεί αποτέλεσμα μέχρι να δεχτεί το δεύτερο τέρμα.

Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του ματς ήταν το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ήρθε από πέναλτι που υποδείχτηκε από τον Μπλάνα σε μαρκάρισμα του Μουλαβασίλη, το αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι, ενώ όλα τελείωσαν στο 68’ όταν από λάθος επίσης του Μουλαβασίλη έγινε το 2-0.

Κατοχή αλλά χωρίς φάσεις

Ο Πανθουριακός μπήκε δυνατά στο ματς και με τον Βασίλη Πανταζή να οργανώνει το παιχνίδι έκλεισε την Ανδρούσα στο δικό της μισό, στο πρώτο τέταρτο, χωρίς όμως να βγάλει φάση.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 24’ με τον ιδιαίτερα δραστήριο Βυζά, ο οποίος σούταρε άουτ ενώ στο 30’ μετά από ωραία προσπάθεια του Πανταζή, ο Μπιτσάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε κοντραρίστηκε από τους αμυντικούς.

Η Ανδρούσα μετά το πρώτο εικοσάλεπτο πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε με τη σειρά της να φανεί απειλητική με την μπάλα να περνάει από τα πόδια του Βλαχοπούλου και τους Καλογερόπουλο, Τσέλα να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα.

Βρήκε χώρους, χτύπησε στο φινάλε

Ο Πανθουριακός βρήκε περισσότερους χώρους στην επίθεση και στο 36’ ο Κλουβάτος σε απευθείας εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Κατσίποδα σε σπουδαία απόκρουση ενώ μια ακόμα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 40’ όταν φαλτσαριστό πλασέ του Πανταζή από τα δεξιά πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανθουριακός κέρδισε πέναλτι. Ο Μπιτσάνης άλλαξε τη μπάλα με τον Μουλιάτο, μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος από προβολή του Μουλαβασίλη με τον Γιώργο Μπλάνα να υποδεικνύει την άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση, η οποία όμως δεν άλλαξε και ο Μουλιάτος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κατσίποδα σημειώνοντας το 1-0 με το 17ο τέρμα του στην σεζόν.

Ο Σταθάς είπε “όχι”

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η εικόνα τη αναμέτρησης άλλαξε καθώς η Ανδρούσα έβγαλε αντίδραση και πίεσε για την ισοφάριση.

Οι παίκτες του Γεωργακλή έκαναν δύο καλές φάσεις αλλά ο Σταθάς ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το προβάδισμα. Αρχικά στο 57’ πετάχτηκε στο παραθυράκι του και έβγαλε σε κόρνερ κεφαλιά του Τσώνη ενώ στο 64’ έδιωξε με υπερένταση σουτ του Αντώνη Καλογεροπούλου μέσα από την περιοχή.

Και αφού η Ανδρούσα δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια, όπως γίνεται συνήθως αυτές περίπτωσεις, ο Πανθουριακός ήταν αυτός που πέτυχε γκολ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη στο 68’.

Ο Μουλαβασίλης προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον Κατσίποδα άλλα ο Χελάς αντιλήφθηκε την πρόθεση του, την έκλεψε και πλάσαρε σημειώνοντας το 2-0.

Η Ανδρούσα δεν είχε πλέον επιστροφή στο ματς και ο Πανθουριακός βρήκε δύο ακόμη φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Το 3-0 έγινε στο 78’ με κοντινό του πλασέ του Μπιτσάνη έπειτα από κεφαλιά πάσα του Σεφεράσι, ενώ με τη συμπλήρωση του 90ού λεπτού ο Μουλαβασίλης σημείωσε αυτογκόλ στη προσπάθειά του να διώξει την μπάλα έπειτα από γύρισμα του Μουλιάτου.

Πανθουριακός: Σταθάς, Παντσιώτης, Τριανταφυλλάκης, Δρογγίτης (53’ λ. τρ. Σεφεράσι), Κλουβάτος, Μουστάκας (80’ Δημητρακόπουλος), Αργυρόπουλος, Βυζάς (60’ Χελάς), Μουλιάτος, Πανταζής (75’ Κουρούπης), Μπιτσάνης

Ανδρούσα: Κατσίποδας, Κακογιάννης, Γκούνης, Τσώνης (75’ Πατσιώτης), Βλαχόπουλος (75’ Θεοδοσόπουλος), Γ. Καλογερόπουλος (78’ Ιμεράσι), Βασιλογιαννακόπουλος, Καλογερόπουλος Α., Τσέλα (59’ Χαρμπίλας), Δασκαλάκης, Μουλαβασίλης.