Δεν ξεχνούν τον Γιώργο Τριανταφυλλόπουλο (βίντεο & φώτο)

13 χρόνια συμπληρώθηκαν φέτος από τότε που ο Γιώργος Τριανταφυλλόπουλος έφυγε πρόωρα από την ζωή σε ηλικία 28 ετών (2005), σκορπώντας θλίψη σε όλο τον αθλητικό – και όχι μόνο κόσμο – της Μεσσηνίας.

Η Ομόνοια παρέα με φίλους και γνωστούς, τίμησαν τη μνήμη του αδικοχαμένου τερματοφύλακα, με την διεξαγωγή του θεσμοθετημένου πλέον φιλικού αγώνα, που πραγματοποιείται κάθε χρόνο, Δευτέρα του Πάσχα, στο γήπεδο “Γεώργιος Λουκαρέας”.

Το παρών μεταξύ άλλων έδωσε ο πατέρας του Σπύρος, ο οποίος εμφανώς συγκινημένος ευχαρίστησε όσους δεν ξεχνούν τον Γιώργο.

Στους παρευρισκόμενους μίλησε ο πρόεδρος Ομόνοιας, Θοδωρής Τζανετάκος, ο οποίος δεσμεύτηκε πως η εν λόγω διοργάνωση θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, αλλά και ο Γιάννης Ηλιάδης, που είχε συνεργαστεί με τον άτυχο γκολκίπερ.

Έξω από το οίκημα που στεγάζονται τα αποδυτήρια και το οποίο φέρει το όνομα του Γιώργου, είχαν τοποθετηθεί η φανέλα, τα γάντια του, καθώς και μια φωτογραφία του.

Πριν την έναρξη του φιλικού (δύο ημίχρονα των 30 λεπτών) τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ για την ιστορία η Ομόνοια επικράτησε με 5-2 της ομάδας που απάρτιζαν φίλοι και γνωστοί του Γιώργου.

Τα γκολ

Το σκορ άνοιξε ο Φέστας στο 19’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που υποδείχθηκε σε χέρι του Γιαννόπουλου (1-0). Στο 33’ ο Φλέσσας με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα για την Ομόνοια (2-0).

Ο Βαρελλάς στο 43’ με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1 για τους φίλους του Γιώργου Τριανταφυλλόπουλου.

Οι Ελοριάν και Τάφα, με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, στο 44’ και στο 45’, αντίστοιχα, έδωσαν διαφορά τριών τερμάτων στην Ομόνοια (4-1).

Ο Ελοριάν στο 53’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη στο 5-1, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Καλλιντέρης στο 58’ με προβολή (5-2).

Οι φίλοι του Γιώργου Τριανταφυλλόπουλου είχαν δοκάρι με τον Δημήτρη Τζανετάκο στο 38’.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κώστας Βοσνάκης, με βοηθούς τους Ηλία Σκόρδο και Δημήτρη Σταύρου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Μιχάλης Παυλάκης): Γιαννούλης, Μαραβέλας, Κοστρίβας, Μπάλλας, Παλιάς, Φλέσσας, Τάφα, Πολυμενέας, Φέστας, Σπυρόπουλος, Κωστόπουλος.

Αγωνίστηκαν και οι: Μπεχράκης, Στυλιανόπουλος, Ελοριάν, Ρήγας, Λέντι, Ζόμπολος,

ΦΙΛΟΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ (Βαγγέλης Μαρινάκης): Κάρλος, Γιαννόπουλος, Δημήτρης Τζανετάκος, Καλλιντέρης, Μαρινάκης, Δημήτρης Κωστόπουλος, Μούργος, Πάντος Τζανετάκος, Βασιλάκης, Παναγιωτόπουλος, Αργύρης Κωστόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Σακκάς, Κοζομπόλης, Κάστανος, Παναγόπουλος, Καρούμπαλης, Βαρελλάς.