Πανθουριακός- Διαβολίτσι 0-2: Δεν πείθει πλέον ούτε... τον Αγαθοκλή! (φωτο & βίντεο)

Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως τραγωδία για τον Πανθουριακό ο οποίος υπέστη δεύτερη οδυνηρή ήττα από το Διαβολίτσι μέσα στην σεζόν και χαιρέτησε τον φετινό τίτλο που οδεύει οριστικά και αμετάκλητα στην Μεσσήνη και τον Πάμισο.

Η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα έδεσε και πάλι κόμπο τους επίδοξους πρωταθλητές μέσα στην -αφιλόξενη γι’ αυτούς Παραλία- και με τέρματα των Βορίλα και Κουλόπουλου πέρασε νικηφόρα 2-0 για το 16ο τρίποντο στην σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν στο ματς με απουσίες αλλά είχαν πλάνο και το ακολούθησαν πιστά. Έπαιξαν με πάθος, αλληλοκαλύψεις και σωστή τακτική και κατάφεραν χτυπήματα σε καίρια σημεία του αγώνα ενώ από την άλλη ο Πανθουριακός έδειξε εγκλωβισμένος σε μια ανούσια κατοχή χωρίς φαντασία, λύσεις και- το σπουδαιότερο- αποτέλεσμα.

Με τους γρήγορους Βορίλα και Ζάκκα στις πτέρυγες, το Διαβολίτσι έδειξε από την αρχή διάθεση να πάει σε ματς αντεπιθέσεων και πράγματι δεν ήταν λίγες οι φορές που έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην κόντρα σε ανοικτό γήπεδο.

Η άμυνα του Πανθουριακού έδειξε να έχει προβλήματα από νωρίς στο ματς και κάπως έτσι ήρθε το 0-1. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Βορίλας με αδύναμο πλασέ νίκησε τον Σταθά στο 9ο λεπτό.

Το ματς στράβωσε αναπάντεχα για τους γηπεδούχους κάτι που φάνηκε να τους επηρεάζει στην εξέλιξη καθώς μπορεί μεν στο επόμενο λεπτό να έφτασαν σε διπλή τελική με Μουστάκα και Μουλιάτο αλλά έδειξαν αδυναμία να δημιουργήσουν καθαρές ευκαιρίες στην συνέχεια.

Στις ελάχιστες φορές που τα κατάφεραν βρήκαν απέναντί τους έναν ανίκητο Τάσο Κωνσταντακόπουλο ο οποίος στο 23’ είπε “όχι” στον Μπιτσάνη που επιχείρησε δυνατό γυριστό σουτ από κοντά μετά από πάσα του Μουλιάτου.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ στην κίνηση του Πανταζή (40’) και τους φιλοξενούμενους να κρατούν με σχετική άνεση το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανθουριακός βρήκε τον χώρο να ανεβάσει τις γραμμές του αλλά δεν κατάφερε να κάνει ούτε... υποψία ευκαιρίας.

Αντίθετα, σε μια κόντρα στο 68’, ο Μπαλόπουλος έβγαλε την σέντρα και ο Κουλόπουλος με πλασέ εδραίωσε τη νίκη της ομάδας του. Η μοναδική φάση για την Θουρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Πανταζή στο 82’ αλλά και πάλι ο Κωνσταντακόπουλος είχε σωστή αντίδραση.

Η αποπομπή μετά το ματς του Γιώργου Αργυρόπουλου δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στην συνέχεια για τον Πανθουριακό που συνολικά φανέρωσε αργά αντανακλαστικά και η αποτίμηση της κίνησης οδηγεί στην διαπίστωση πως έγινε περισσότερο για τις εντυπώσεις και λιγότερο για την ουσία.

Πανθουριακός: Σταθάς, Παντσιώτης, Τριανταφυλλάκης, Σεφεράσι (46’ Δημητρακόπουλος), Κλουβάτος, Μουστάκας (64’ Βυζάς), Αργυρόπουλος, Μπιτσάνης, Μουλιάτος, Πανταζής, Χελάς

Διαβολίτσι: Κωνσταντακόπουλος, Πιτσιλής, Παπαγεωργίου, Κρεμμύδας, Ηλιόπουλος, Εμμανουήλ, Ζάκκας, Μπαλόπουλος, Κουλόπουλος, Τσουκαλάς, Βορίλας (87’ Σουλαντίκας)

Τα στιγμιότυπα του ματς και οι δηλώσεις από την εκπομπή “Στον ρυθμό των σπορ” της τηλεόρασης “Μεσόγειος”