Ολυμπιακός Καλ.- Αναγέννηση Παρ. 1-0: Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο Κολιός... στο 90’! (φωτο & βίντεο)

Ανήμερα του άπιστου Θωμά ο Ολυμπιακός Καλαμάτας έδειξε πως πιστεύει στην σωτηρία της κατηγορίας και μάλιστα με νίκη στο 90’ επί της Αναγέννησης Παραλίας έφτασε να κερδίσει περισσότερα από ένα απλό τρίποντο.

Οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούν να βρίσκονται σε μειονεκτική θέση απέναντι στο Ασπρόχωμα, καθώς τους χωρίζουν τέσσερις βαθμοί, με την παρουσία τους όμως το απόγευμα της Κυριακής, το πάθος και την προσπάθεια που κατέβαλλαν, έδειξαν πως είναι αποφασισμένοι να πάνε το... έργο μέχρι τέλους και να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πανάξια στη νίκη απέναντι στην καταδικασμένη Αναγέννηση με τον Χάρη Κολιό να αναδεικνύεται σε ήρωα του ματς στο 90’, όταν μετά από κόρνερ του Αλεξανδρόπουλου σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και μια δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βασιλόπουλο γράφοντας το “χρυσό” 1-0.

Η ομάδα του Γιώργου Γρηγορόπουλου μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, έπαιξε μονότερμα στην επανάληψη την Αναγέννηση και έχασε... τα άχαστα πριν έρθει η λύτρωση από τον 22χρονο αμυντικό.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να μπορεί να κάνει την μεγάλη φάση. Η Αναγέννηση προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα και την δύναμη του Βουρνά ο οποίος όμως ήταν αποκομμένος στην επίθεση και έτσι αρκέστηκε σε κάποια μακρινά σουτ με τον Σώκαλη και τον Χαρίτο.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την πίεση τους στα τελευταία 15 λεπτά του πρώτου μέρους και άγγιξαν το γκολ στο 39’ όταν μετά από φάουλ του Χρονοπούλου από αριστερά ο Βασιλόπουλος απέκρουσε ασθενώς τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Μάλαμα που από το ύψος της περιοχής την έστειλε πάνω στον γκολκίπερ της Αναγέννησης!

Στο 42’ οι ερυθρόλευκοι φώναξαν για χέρι σε γύρισμα του Μάλαμα άλλα ο διαιτητής Νίκας απάντησε πως δεν υπήρχε πρόθεση από τον αμυντικό της Αναγέννησης.

Το ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμη καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους όταν σε φάουλ του Χρονοπούλου ο Μάλαμας σηκώθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Δημήτρη Γρηγορόπουλο να βάζει τον Ανδρεάκο στην θέση του Αναγνωστόπουλου που είχε πρόβλημα και τον ίδιο πίσω... απ' τα σύρματα καθώς στην ανάπαυλα ο Νίκας τον απέβαλε λόγω διαμαρτυρίας.

Από το ξεκίνημα οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό τους και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 48’ όταν ο Μάλαμας έπιασε σουτ στην κίνηση από γύρισμα του Μπέρμπερη, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δυο λεπτά μετά ο Μπέρμπερη έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά Βασιλόπουλός μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ενώ στο 54’ μετά από φάουλ του Χρονόπουλου ο Γαβράς έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν πλέον εγκατασταθεί στην περιοχή του Βασιλόπουλου και στο 70’ ζήτησαν δεύτερο πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Αλεξανδρόπουλου αλλά και αυτή τη φορά αλλά ο Νίκας έδειξε και πάλι “παίζετε”.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κολιός έπιασε κεφαλιά άουτ από οριζόντιο ενώ το ίδιο συνέβη και στο 73’ σε κεφαλιά του Γαβρά.

Στο 87’ ο Ανδρεάκος έπιασε γυριστό σουτ αλλά μπλόκαρε ο Βασιλόπουλος ενώ στο 89’ σουτ του Βέλμαχου πέρασε μόλις άουτ.

Η λύτρωση τελικά για τους ερυθρόλευκους ήρθε στο 90ό λεπτό από τον Κολιό. Ο Αλεξανδρόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο κεντρικός αμυντικός των ερυθρολεύκων σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και κάρφωσε την μπάλα στο βάθος εστίας του Βασιλόπουλου κάνοντας το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Ολυμπιακός: Μάρης, Βέλμαχος, Τσαναλίας, Κολιός, Γαβράς, Ζέππος, Κ. Μάλαμας, Μπέρμπερη (77’ Μπαζάνης), Αναγνωστόπουλος (46’ Ανδρεάκος), Αλεξανδρόπουλος, Χρονόπουλος

Αναγέννηση Παραλίας: Βασιλόπουλος, Παν. Χαρίτος, Μάλαμας, Δημ. Σώκαλης, Δημόπουλος Στ. Σώκαλης (72’ Κοντοθανάσης Χρ.), Στ. Χαρίτος (82’ Μπουζάλας), Σκαφιδάς, Βουρνάς, Χαρλέπας (46’ Πετράκος), Κουτίβας.

Τα στιγμιότυπα του ματς και οι δηλώσεις από την εκπομπή “Στον ρυθμό των σπορ” της τηλεόρασης “Μεσόγειος”