Φαραί- Πανθουριακός 0-4: Ξανά στις... ράγες, αλλά για ποιο προορισμό; (βίντεο, φώτο)

Μετά το σοκ από το Διαβολίτσι την προηγούμενη αγωνιστική, ο Πανθουριακός έκλεισε την άσχημη παρένθεση και επέστρεψε στις επιτυχίες για την 26η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας Μεσσηνίας.

Με τον Τάκη Δρούγα για πρώτη φορά στον πάγκο οι Θουριώτες επικράτησαν 4-0 του Φαραί στο “Π. Μπαχράμης”, δείχνοντας πως μέχρι να κριθεί και μαθηματικά ο τίτλος θα παλέψουν τις ελάχιστες ελπίδες που έχουν.

Ο Πανθουριακός έχει ένα καλό πρώτο ημίχρονο με τον Μάριο Μπιτσάνη να βρίσκει δις τον δρόμο προς τα δίχτυα και τον Μουλιάτο να προσθέτει ακόμη ένα, ενώ στην επανάληψη το Φαραί προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μάλιστα δοκάρι, αλλά ο Βασίλης Πανταζής με γκολ δείγμα της ποδοσφαιρικής του ποιότητας σφράγισε την 20η νίκη της ομάδας του στη σεζόν.

Το ματς κρίθηκε νωρίς καθώς ο Μπιτσάνης με κεφαλιά στο 4’ και ο Μουλιάτος με σουτ (η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό) στο 13’ όρθωσαν βουνό στους γηπεδούχους. Όλα μάλιστα τελειώσαν στο 36΄όταν ο ορεξάτος Τριανταφυλλάκης έβγαλε την ασίστ για τον Μπιτσάνη που από κοντά έκανε το 0-3.

Οι παίκτες του Μιχάλη Φασουλή έψαξαν τον Χρήστο Καλαντζή στην επίθεση αλλά Οδεμισιώτης και Κλουβάτος έκαναν καλή δουλειά και ο έμπειρος επιθετικός καλά κλεισμένος δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με τον Χελά είχαν την πρώτη καλή στιγμή αλλά στο 58’ ο Πανταζής... τους έκοψε τα πόδια. Ο έμπειρος άσος ελίχθηκε από αριστερά και από το ύψος της περιοχής ζύγισε το πόδι του και με ένα φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της απέναντι γωνίας και τον Ρακόπουλο να την μαζέψει για 4η φορά.

Η μεγαλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 65΄όταν ο Χελάς εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Σταθάς απέκρουσε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να βρεί στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρυνθεί.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπιτσάνης είχε διπλή τελική για χατ τρικ αλλά ο Σκιάς έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους με τον Χελά να κάνει σουτ μετά από 1-2 με τον Καλαντζή αλλά τον Σταθά να μπλοκάρει.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Γιαννόπουλου (Αδαμόπουλος, Ρουμελιώτης).

ΑΟ Φαραί (Μιχ. Φασουλής): Ρακόπουλος, Διαμαντης (70’ Μανιάκας), Κατσιμαγκλής, Μπούνας Σ., Σκιάς, Δουρούμης, Σεριάτος (85’ Πολίτης), Παχής, Χελάς, Σταματελόπουλος (70’ Σαμιώτης), Καλαντζής (89’ Μπούνας Π.)

Πανθουριακός (Τάκης Δρούγας): Σταθάς, Παντσιώτης (82’ Λάσκαρης), Τριανταφυλλάκης, Οδεμισιώτης, Κλουβάτος, Μουστάκας, Αργυρόπουλος, Μπιτσάνης (70’ Δημητρακόπουλος), Μουλιάτος, Πανταζής (74’ (Βυζάς), Χελάς (62’ Κουρούπης).

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, όπως προβλήθηκαν στην εκπομπή "Στον ρυθμό των σπορ" της τηλεόρασης Μεσόγειος