Ολυμπιακός Καλ.- Ανδρούσα 1-0: ΜΑΛΑΜΑ-τένιο τρίποντο παραμονής

Στο παρά ένα ο Ολυμπιακός πάει να σώσει την παρτίδα στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας. Στο κρισιμότερο ματς της σεζόν (μέχρι το επόμενο) οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε σπουδαία νίκη επί της; Ανδρούσας με 1-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του Ασπροχώματος προωθήθηκαν στην 13η θέση της βαθμολογίας η οποία εξασφαλίζει την σωτηρία.

Ο Ολυμπιακός Καλαμάτας είναι πλέον στο +2 το Ασπρόχωμα που βρίσκεται στην 14η θέση, με τον οποίο ευνοείται και σε πιθανή ισοβαθμία. Στην 30ή και τελευταία αγωνιστική ο μεν Ολυμπιακός Καλαμάτας αντιμετωπίζει την Εράνη Φιλιατρών εκτός έδρας, η δε η ομάδα του Ασπροχώματος υποδέχεται τον ΑΟ Σπερχογείας.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο χρυσό τρίποντο με τον Κώστα Μάλαμα βρίσκει δίχτυα για 3ο σερί ματς ενώ είχαν κι άλλες ευκαιρίες με κορυφαία το χαμένο πέναλτι από τον Κλέαρχο Αλεξανδρόπουλο στο 19ο λεπτό.

Η εσχάτη των ποινών υποδείχτηκε Κώστα Ψηλοπαναγιώτη σε ανατροπή του Κώστα Μάλαμα από τον Βασιλογιαννακόπουλο. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αλεξανδρόπουλος, αλλά ο Κατσίποδας απέκρουσε εντυπωσιακά, με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν στο ξεκίνημα και απείλησαν εκ νέου στο 26’ με σουτ του Αναγνωστόπουλου και ένα λεπτό μετά με κεφαλιά του Μάλαμα που μπλόκαρε ο Κατσίποδας.

Ο τερματοφύλακας την Ανδρούσας είχε σωστή αντίδραση και στο 33’ όταν απέκρουσε κεφαλιά του Γαβρά έπειτα απο φάουλ του Αλεξανδρόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 43ο λεπτό όταν ο Αντώνης Καλογερόπουλος έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Μάρης απέκρουσε στη γωνία του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να αγγίζει το γκολ στο 48’ όταν ο Αλεξανδρόπουλος εκτέλεσε κόρνερ αλλά η κεφαλιά του Κολιού πέρασε άουτ.

Η λύτρωσε ήρθε τελικά στο 60’ όταν ο Νίκος Αναγνωστόπουλος έκανε διαγώνιο σουτ, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και στρώθηκε στον Κώστα Μάλαμα, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0.

Η Ανδρούσα έφτασε στην μεγαλύτερη στιγμή της στο ματς στο 74ο λεπτό όταν ο Θεοδοσόπουλος είχε καφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα απο κόρνερ του Καλογερόπουλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Μάρης, Βέλμαχος, Τσαναλίας, Κολιός, Γαβράς, Ζέππος, Κ. Μάλαμας (92 Κακαλέτρης), Μπέρμπερι, Αναγνωστόπουλος (87΄ Ανδρεάκος), Αλεξανδρόπουλος, Μπαζάνης (89΄ Μιχαλέας).

ΑΣ ΑΝΔΡΟΥΣΑΣ (Νίκος Γεωργακλής): Κατσίποδας, Ιμεράσι, Βαβαρούτσος, Κακογιάννης, Τσώνης, Γεωργιόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Αντ. Καλογερόπουλος, Βασιλογιαννακόπουλος, Δασκαλάκης, Μουλαβασίλης (45΄ λ. τρ. Γ. Καλογερόπουλος).