Μεγάλο, παλικαρίσιο, διπλό (1-2) του Εθνικού Μελιγαλά στην Ανδρούσα (φωτο)

Συνέχεια στην ανοδική του πορεία έδωσε ο εξαιρετικός, τελευταία, αλλά και νεανικός Εθνικός Μελιγαλά που νίκησε μέσα στην Ανδρούσα την τοπική ομάδα με σκορ 2-1 κάνοντας νέα βαθμολογικά «άλματα».

Το συγκρότημα του Παναγιώτη Πολίμου, ο οποίος έχει συμβάλλει τα μέγιστα στην "αναμόρφωση" της ομάδας του, έπαιξε πολύ έξυπνα πετυχαίνοντας ένα παλικαρίσιο διπλό κόντρα σε μια από τις πλέον ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας και μπορούμε να πούμε πως αυτό ήρθε δικαιότατα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Βλαχόπουλο στο μισάωρο όμως ήταν ο Εθνικός που σκόραρε και το έκανε πριν την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα στο 39΄ο Θανόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο εξαιρετικός και πάλι Χαραλαμπόπουλος, με κεφαλιά, έκανε το 0-1.

Ιδανικό μπάσιμο για τους γηπεδούχους στην επανάληψη καθώς στο 49’ ο Γιάννης Καλογερόπουλος, με πέναλτι το οποίο έγινε σε χέρι του Λάγιου, έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Η Ανδρούσα πίεσε για το δεύτερο τέρμα ωστόσο ο Μελιγαλάς χτύπησε στη κόντρα και στο 67’ ο Ξυδιάς εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Κουρούπη πετυχαίνοντας το 1-2. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος αφού ο Μερκούρης αντέδρασε σωστά στο δυνατό σουτ του Καλογερόπουλου αλλά και στις υπόλοιπες φάσεις των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά.

ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κατσίποδας, Ιμεράσι (89’ Τριανταφυλλίδης), Κακογιάννης, Τσώνης, Διαμαντής, Βλαχόπουλος, Καλογερόπουλος Ι, Βασιλογιαννακόπουλος (36’ Κάλλας), Χαρμπίλας, Δασκαλάκης, Μπάλας

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μερκούρης, Μακρής, Θανόπουλος, Μπούνας, Χαραλαμπόπουλος, Σενούνι, Ξυδιάς (91΄Ρουμελιώτης), Καρατζούλιας, Κουρούπης (83΄Χαρλέπας), Λάγιος, Σαραντόπουλος.