Ολυμπιακός Καλ.- Απόλλωνας Καλ. 1-1: Τους έγινε συνήθεια! (φωτο)

Ολυμπιακός Καλαμάτας και Απόλλωνας δεν κατάφεραν ούτε την 10η αγωνιστική να “ξεκολλήσουν” από την ισοπαλία και το καλαματιανό ντέρμπι στο “Γ. Λουκαρέας” έληξε με τις δύο ομάδες στο 1-1 να μοιράζονται βαθμούς και γκολ.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ στην Α’ κατηγορία καθώς σημείωσαν το έβδομο ισόπαλο αποτέλεσμα στη σεζόν ενώ ο Απόλλωνας το τέταρτο σερί, γεγονός που του έχει στοιχίσει στην μάχη της κορυφής.

Ενδεχομένως η τύχη της ομάδας του Τάκη Σακελλαρόπουλου να ήταν διαφορετική αν δεν αναγκαζόταν για μεγάλο χρονικό διάστημα να αγωνιστεί να παίκτη λιγότερο καθώς ο Κουντάνης είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση, από το διαιτητή Τσουλάκο, στο 25ο λεπτό, ενώ Απόλλωνας βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν στο 20ό λεπτό όταν ο Αλεξανδρόπουλος άλλαξε ωραία με τον Μπαζάνη και ο τελευταίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0.

Ο Απόλλωνας ευτύχησε να φέρει το ματς στα ίσα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο όταν μετά από ατομική προσπάθεια του Τσουλάκου και σέντρα, ο Μπάκας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κυριαρχία, δημιούργησαν την σπουδαιότερη ευκαιρία με κεφαλιά του Αλεξόπουλου στο δοκάρι στο 60ο λεπτό αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι περισσότερο από το ματς. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 75’ με σουτ του Τσάνι που πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Γιακουμή.

Ολυμπιακός Καλαμάτας: Αντωνόπουλος, Βέλμαχος (52’ Τσάνι, 89’ Ν. Μάλαμας), Κορομηλάς, Κολιός, Γαβράς (78’ Τσαναλίας), Ζέπος, Μάλαμας Κ., Μπέρμπερι, Μπαζάνης, Αλεξανδρόπουλος, Κουπούζος (60’ Μπούνας)

Απόλλωνας Καλαμάτας: Γιακουμής, Παπαγιαννόπουλος (75’ Τρικουράκης), Καραχάλιος, Στραβάκος, Περιβολάρης, Κουντάνης, Τσουλάκος, Βασιλόπουλος, Αλεξόπουλος, Μανωλόπουλος, Μπούνας