Εράνη-ΑΟ Κυπαρισσσίας 3-0: Στους Φιλιατρινούς το ντέρμπι (φωτο)

Η Εράνη Φιλιατρών αναδείχθηκε νικήτρια στο Τριφυλιακό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε, δίκαια, με 3-0, του ΑΟ Κυπαρισσίας μένοντας στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Με την ατμόσφαιρα να είναι βαριά λόγω της πρόσφατης απώλειας των τριών νεαρών παικτών της Κυπαρισσίας, στη μνήμη των οποίων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα κι ενώ ο ΑΟΚ έπαιξε με μαύρα περιβραχιόνια, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν νωρίς το σκορ και να βρουν τους χώρους που ήθελαν.

Μόλις στο 11’ κι ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 10’ όταν ο Αλεξανδρόπουλος έδιωξε το πλασέ του Αντωνόπουλου, ο Κόλλιας με κεφαλιά έκανε το 1-0 εκμεταλλευόμενος το γέμισμα του Χατζηαράπη. Πριν σωπάσουν οι πανηγυρισμοί των Φιλιατρινών και συγκεκριμένα στο 20’ ο Βλαχόπουλος, με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Πέππα, με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 2-0 για να ακολουθήσουν οι ευκαιρίες των Κόλλια (κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο στο 32’) και Χατζηαράπη (πλασέ ελάχιστα άουτ στο 35’) μέχρι το ημίχρονο.

Η Κυπαρισσία ήθελε το γκολ όμως ο Πέππας, με ωραία ατομική ενέργεια και εξαιρετικό πλασέ, διαμόρφωσε στο 68’ το τελικό 3-0.

ΕΡΑΝΗ: Αλεξανδρόπουλος, Νικολακόπουλος (78’ Οικονομόπουλος), Μπακούρος, Αλμπαν, Μπουρδέκας, Χρονόπουλος, Πέππας, Χατζηαράπης, Βλαχόπουλος (90’ Γιαννακόπουλος), Παπαδήμος (68’ Μειντάνης), Κόλλιας (91’ Χάρμπας)

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Παναγιωτόπουλος, Ανδρουτσής (91’ Βασίλιεβ), Ζαφείρης, Μιτρόφ, Αριδάς, Δημητρακάκης (40’ Χρονόπουλος), Μπακόπουλος, Κωνσταντόπουλος (72’ Καραβούλιας), Αντωνόπουλος, Θεοχαρόπουλος, Σπυρόπουλος (87’ Κωνσταντόπουλος Α).