Απόλλων Καλ.- Πανθουριακός 2-2: Μηδέν σκοπιμότητα, πολλά γκολ

Παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες από δυο ομάδες που προσπαθούν -και σε μεγάλο το καταφέρνουν- να παίξουν σωστό ποδόσφαιρο, έγινε στο Ασπρόχωμα όπου Απόλλωνας Καλαμάτας και Πανθουριακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Χωρίς άγχος οι δυο αντίπαλοι έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο και στο τέλος αποδόθηκε δικαιοσύνη με τον καθένα να κατακτά από ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στο ματς, στο πλαίσοο θυμίζουμε της 23ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4΄με πλασέ του Νίκου Βασιλόπουλου.

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο όμως, οι φιλοξενούμενοι του Τάσου Χατζηαγγελή έφεραν το ματς στα ίσα όταν ο στο 35ο λεπτό ο Μάριος Μπιτσάνης πλάσαρε τον Γιακουμή παίρνοντας το “ριμπάνουντ” από δοκάρι που έχει ο Σπύρος Οδεμισιώτης σε έμμεσο.

Ο Μπιτσάνης θα μπορούσε μάλιστα να πετύχει την ανατροπή ένα λεπτό μετά όταν βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ από το οριζόντιο. σουτάροντας πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μόνος απέναντι στον Γιακουμή,

Ο Πανθουριακός συνέχισε επιθετικά και τελικά κατάφερε να φτάσει στο 1-2 στο 63’ με τον Σπύρο Οδεμισιώτη, ο οποίος μετά από φάση διαρκείας και αλλεπάλληλα σουτ και αποκρούσεις, ευνοήθηκε στην επαναφορά της μπάλας και πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατόρθωσαν να πάρουν τον βαθμό στο 74’ με πλασέ του Γιάννη Καραχάλιου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Γιακουμής, Παχής, Κακαλής, Καραχάλιος, Περιβολάρης, Κουντάνης, Παπαγιαννόπουλος, Στραβάκος (82’ Τσούκλερης), Βασιλόπουλος, Αλεξόπουλος, Τσουλάκος.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Σταθάς, Μωραγιάννης (46’ Κάγιας), Οικονομέας, Παναγιωτόπουλος, Παντσιώτης, Καράμπελας, Ζώτος (60’ λ. τρ. Αντωνίου), Οδεμισιώτης, Μπιτσάνης, Κανανάι (85’ Δημόπουλος), Κοστρίβας (35’ λ. τρ. Μερκούρης).