Απόλλωνας Καλ.- Τσικλητήρας Πύλου 0-0: Νίκησαν οι άμυνες και τα… δοκάρια του Ντουγέρογλου (φωτο)

Ακριβώς όπως συνέβη στο ματς του πρώτου γύρου Απόλλωνας Καλάματας και Τσικλήτηρας Πύλου έμειναν στο 0-0 για την 27η αγωνιστική στην Α’ κατηγορία Μεσσηνίας, αποτέλεσμα που δίνει στην τρίτη ομάδα της... παρέας, Εράνη Φιλιατρών την ευκαιρία να αποκτήσει προβάδισμα στην μάχη για την θέση εφόσον την Κυριακή φύγει με το διπλό από τον Μελιγαλά.

Δυο από τις πλέον επιθετικές ομάδες της κατηγορίας αναμετρήθηκαν για 4η φορά στην σεζόν αλλά αυτή την φορά νίκησανοι άμυνες.

Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε καλύτερος στα σημεία και είχε δυο δοκάρια στο τέλος του ματς να πάρει τη νίκη αλλά οι Πυλιώτες είχαν την τύχη με το μέρος τους και διατήρησαν για 6ο σερί ματς καθαρό φύλλο αγώνα.

Το ματς στο γήπεδο Ασπροχώματος δεν ήταν από τα καλύτερα που έκαναν οι δυο ομάδες στην σεζόν, ιδιαίτερα μάλιστα στο πρώτο μέρος, όπου η σκοπιμότητα του αποτελέσματος υπερίσχυσε της ανάγκης για θέαμα.

Οι δύο αντίπαλοι κατέγραψαν μία όλη και όλη τελική στα πρώτα 45’ με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που απείλησε πρώτος στο 20 με σουτ του Βασιλόπουλου να καταλήγει στα χέρια του Ντουγέρογλου, ενώ δύο λεπτά μετά απάντησε ο Διακουμής με σουτ πάνω από το οριζόντιο.

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του στο 32ο λεπτό ρίχνοντας τον Κουντάνη στη θέση του Παπαγιαννόπουλου που χτύπησε ενώ με πρόβλημα αγωνιζόταν και ο Παχής, σε έναν Απόλλωνα που κατέβηκε με 14 όλους κι όλους ποδοσφαιριστές.

Και οι δύο ομάδες εμφάνισαν σοβαρό πρόβλημα στην τελική πάσα με τον μεν Απόλλωνα να αναπτύσσεται κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Κακαλή, Τσουλάκο, τους δε Πυλιώτες να προσπαθούν να βρουν ρήγματα στην αμυντική διάταξη των γηπεδούχων και να προχωρούν σε εσωτερικές μετακινήσεις με Γεωργιάδη, Σούλα και Διακουμή να αλλάζουν αμοιβαία θέση στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα, είχε ένα σουτ με τον Κακαλή στο 50’, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τη μεγάλη φάση.

Ο Τσικλητήρας άρχισε να ανεβαίνει μετά το 60’ και σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Χρήστου Τρίψα, αλλά επίσης δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στο 64ο λεπτό μετά από ωραία μπαλιά του Αλεξόπουλου, ο Τσούκλερης είχε δοκάρι αλλά η φάση δεν μέτρησε γιατί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, στο 86’ όμως μετά από γύρισμα του Βασιλόπουλο, ο νεαρός επιθετικός του Απόλλωνα σούταρε από κανονική θέση αυτή τη φορά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ντουγέρογλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στα τελευταία λεπτά και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν δεύτερο δοκάρι με τον Αλεξόπουλο να στέλνει την μπάλα στη συμβολή έπειτα από σέντρα του Καραχάλιου!

Με παράπονα και από τις δύο ομάδες η διαιτησία του Κουτσαναστάση.

Απόλλωνας Καλ.: Γιακουμής, Κακαλής, Καραχάλιος, Παχής, Περιβολάρης, Στραβάκος, Τσουλάκος (65’ Σπανός), Παπαγιαννόπουλος (32 Κουντάνης), Αλεξόπουλος, Βασιλόπουλος, Τσούκλερης (87’Μπαρδόσι).

Τσικλητήρας Πύλου: Ντουγέρογλου, Παυλάκος (63 Μέμα), Παπαγεωργίου Ν., Σεφεράσι, Γεωργιάδης, Παπαγεωργίου Γ. (59’ Τρίψας Χρ.), Σούλα, Ανδρώνης, Διακουμής, Τρίψας Ι. Καγιανάς (88 Ζάκα).