Ολυμπιακός Καλαμάτας - Ανδρούσα 1-3: Έχασε και έμπλεξε (φωτο)

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον Ολυμπιακό Καλαμάτας, ο οποίος τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Ανδρούσα με 3-1 και περιέπλεξε την κατάσταση όσον αφορά το μέλλον του στην κατηγορία.

Οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 26 βαθμούς και την 13η θέση που εξασφαλίζει μεν τη σωτηρία αλλά στη συνέχεια έχουν αρκετά δύσκολο πρόγραμμα με δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις, στη Μεσσήνη με τον Ολυμπιακό Ανάληψης και στους Γαργαλιάνους με τον Τέλο Άγρα ενώ ενδιάμεσα υποδέχονται την Εράνη Φιλιατρών.

Και όλα αυτά ενώ η Αβία πλησίασε πλέον στους τρεις πόντους μετά την νίκη της επί της Ομόνοιας στο χθεσινό ντέρμπι του Κάμπου.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά το χθεσινό παιχνίδι καθώς πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο και στο 25’ μπήκαν μπροστά στο σκορ όταν μετά από μπάσιμο του Ζέππου η μπάλα έφτασε στον Μαγουλιανίτη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κατσιπόδα.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση λίγο πριν ο Ρέκκας στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με πλασέ του Μπάλλα έπειτα από αδράνεια της ερυθρόλευκης άμυνας.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα αλλά είχε σοβαρό πρόβλημα στην τελική πάσα και ουσιαστικά απείλησε μόνο με μακρινά σουτ, όπως έγινε στο 55’ με τον Αλεξανδρόπουλο. Η Ανδρούσα έδωσε χώρο και απείλησε μόνο απο στημένα , όπως έγινε στο 67ο λεπτό με κεφαλιά άουτ του προωθημένου Γκούνη.,

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μαζικά στην επίθεση γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ανδρούσα και με δύο αντεπιθέσεις κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Στο 84’ ο Κάλλας, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή, ανατράπηκε από τον Μαγουλιανιτη και το καθαρό πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Αντώνης Καλογερόπουλος ενώ ο ίδιος έκανε το 1-3 με σουτ από το ύψος της περιοχής στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ όλα είχαν κριθεί.

Ολυμπιακός Καλαμάτας: Αντωνόπουλος, Μπούνας (70’ Τσούνι), Γαβράς (82’ Μάλαμας), Σκιάς, Θεοδώρου, Ζέππος, Μαγουλιανίτης (87’ Κουπούζος), Μπέρμπερι, Μπαζάνης, Αλεξανδρόπουλος, Κορομηλάς (58’ Γιαννουκάκης)

Ανδρούσα: Κατσίποδας, Ιμεράσι, Γκούνης, Κακογιάννης, Τσώνης, Αντ. Καλογερόπουλος, Χαρμπίλας (73 Κάλλας), Γιώργ. Καλογερόπουλος, Διαμαντής, Μπάλας, Αναγνωστόπουλος (90’ Κουρέτας).