Νίκος Κοζομπόλης

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ο Παπαφλέσσας Χώρας υποχρέωσε την Ομόνοια σε δεύτερη σερί βαθμολογική απώλεια (1-1) και εξανέμισε τις ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 τοπική, καθώς η Καλαματιανή ομάδα απέχει πλέον πέντε βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΑΟ Σπερχογείας και ενώ απομένουν ακόμη τρεις αγωνιστικές.

Ταυτόχρονα, τίθεται θέμα όσον αφορά και την υπόθεση της ανόδου, αφού αυτή τη στιγμή βρίσκεται μόλις στο +1 από τον τρίτο ΑΟ Ασπροχώματος και στο +4 από τον τέταρτο Αίαντα!

Παρότι το σύνολο του Σωτήρη Δημάκη προηγήθηκε σχετικά νωρίς, δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το ματς και το... πλήρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 20', όταν ο Κωστόπουλος επιχείρησε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και «κρέμασε» τον Μίντζηρα για το 0-1.

Στο 79', ωστόσο, ο Παπαφλέσσας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με κεφαλιά του Αϊβαλή στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καγιά.

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ (Δημήτρης Λίτσας): Μίντζηρας, Μαθιός, Αϊβαλής, Γκιεβόρι, Επ. Καγιάς, Καλογερόπουλος (90'+2' Αναστασόπουλος), Σκουφάκης, Γ. Καγιάς, Θ. Τσόπελας (25' λ. τρ. Β. Κανελλόπουλος), Ρουσσόπουλος, Δ. Κανελλόπουλος (70' Ι. Tσόπελας).

ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Σωτήρης Δημάκης): Ποτηριάδης, Κοστρίβας, Κωστόπουλος, Δημόπουλος (70' Π. Καπόγλης), Καστριτσέας, Φλέσσας, Δημητρίου, Σπυρόπουλος (89' Δεδούσης), Παπαδέας (82' Ηλ. Καπόγλης), Αρβανίτης, Χάντζος.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟ Καλού Νερού μετά την ήττα από την πρωτοπόρο ΑΕ Μάνης, με την ομάδα του Σάκη Διονυσόπουλου να επικρατεί σχετικά εύκολα με 3-0 του Ατρόμητου Πλατέος στην Κυπαρισσία, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο της Β' ΕΠΣΜ και να εδραιώνεται στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Σγουράκης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Σ. Ταχταμπά και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟ Καλού Νερού. Στο 36' ο Α. Βλάμης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους Τριφύλιους, ενώ στο 65' ήταν η σειρά του Κορακοβούνη να χριστεί σκόρερ, φτάνοντας τα 10 γκολ.

ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ (Σάκης Διονυσόπουλος): Νικολόπουλος, Κατσούλης, Κ. Λαμπρόπουλος, Π. Λαμπρόπουλος, Γαλάνης, Μαρίνης (61' Κορμπής), Ντέρκα, Π. Βλάμης, Κορακοβούνης, Α. Βλάμης (61' Μητρόπουλος), Μαδούρης (80' Γρηγορίου).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΤΥ (Γρηγόρης Τσιλίκος): Σ. Ταχταμπάς, Στέργιος, Χαραλαμπόπουλος, Βανικιώτης, Σγουράκης, Αθανασόπουλος, Χ. Ταχταμπάς, Γιαννούκος (84' Δάρρας), Μουλιάτος, Λυμπερόπουλος, Κουτσουμπός (71' Κρέπης).

Ο Παπαφλέσσας Άμφειας πέτυχε τρία γκολ από το 65' ως το 85' και νίκησε 3-0 την ουραγό Θύελλα Μερόπης μέσα στον Μελιγαλά, για την 22η αγωνιστική στον 1ο Όμιλο της Β' ΕΠΣΜ.

Εκμεταλλευόμενη παράλληλα την ισοπαλία στο ντέρμπι μεταξύ Διαγόρα Κοπανακίου και ΑΕ Γαργαλιάνων (1-1), η ομάδα του Σταύρου Γεωργιόπουλου μείωσε την διαφορά από την 2η προνομιούχο θέση στους τέσσερις βαθμούς και πλέον όλα είναι ανοικτά στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν.

Το 0-1 έγινε στο 65' με τον Σπυρόπουλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αντωνακόπουλου, το 0-2 πέτυχε στο 72' ο Αντωνούρης και το τελικό 0-3 σημείωσε στο 85' ο Ζεμπίλλας, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

ΘΥΕΛΛΑ ΜΕΡΟΠΗΣ (Μιχάλης Νικητόπουλος): Αντωνακόπουλος, Ζίλφο, Ε. Σταθούλης, Γεωργακόπουλος, Χαραλαμπόπουλος (81' Δακτυλίδης), Αθανασόπουλος, Δαβίλλας (85' Δημητρακόπουλος), Μπινίσκος (58' Παπαδόπουλος), Ι. Σταθούλης, Δημητρόπουλος, Κατσιμπάρος.

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΆΜΦΕΙΑΣ (Σταύρος Γεωργιόπουλος): Κατσιώλης, Λαμπρόπουλος, Μαλαπάνης, Λινάς, Σμυρλής, Κούρας, Αντωνούρης, Σκιαδόπουλος, Γιαννόπουλος, Σπυρόπουλος (81' Ζεμπίλλας), Σούσα.

Με γκολ του Αλέξη Ζωγόπουλο στο 65ο λεπτό, o Χανδριναϊκός ΠΣ έκαμψε την αντίσταση του Αστέρα Μικρομάνης στο Σουληνάρι για την 23η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΜ και πήρε τη νίκη με το «φτωχό», πλην όμως πολύτιμο 1-0, αποτέλεσμα που του εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία.

Ωστόσο, στην ομάδα της Μικρομάνης έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, κυρίως από τον διαιτητή Γκούμα και τον δεύτερο βοηθό Καυκά, υποστηρίζοντας ότι ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του προτού στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ διαμαρτύρονται και για τα τρία λεπτά του έξτρα χρόνου που κρατήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Σε αυτό το χρονικό σημείο του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σαχινάι από τον Α. Καρδάση και την εκτέλεση ανέλαβε ο Κότι, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Μπρέγκου.

Ο ίδιος παίκτης εξελίχθηκε σε μοιραίο για την ομάδα του Δημήτρη Μάλαμα, αφού στο 50' απέφυγε τον τερματοφύλακα του Αστέρα και σε κενή εστία σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 80' απώλεσε ανεπανάληπτο χαμένο τετ-α-τετ, με τον Μπρέγκου να αντιδρά θετικά.

ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ ΠΣ (Δημήτρης Μάλαμας): Νικητόπουλος, Κότι, Λύρας, Φωτόπουλος, Ζωγόπουλος, Καλδής, Γιάνναρης, Μεμουσάι (90+2' Κανάκης), Σαχινάι, Μητρόπουλος (49' Δ. Κατσιγιάννης), Καρλής (90' Κούρταλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ (Μιχάλης Σκαρπαλέζος): Μπρέγκου, Μ. Κ. Σκαρπαλέζος (84' Μητσέας), Αθανασόπουλος (89' Δούσης), Μαυροειδής, Μπούρας-Σουλιμάς, Κουρούπης, Π. Καρδάσης (46' Χασάπης), Μωραγιάννης, Α. Καρδάσης, Παυλόπουλος, Κωνσταντακόπουλος.

Σε... επανάληψη του πρώτου γύρου εξελίχθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στον Διαγόρα Κοπανακίου και την ΑΕ Γαργαλιάνων, για την 22η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β' ΕΠΣΜ, με τις δύο ομάδες για δεύτερη φορά φέτος να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Όπως και στην αναμέτρηση των Γαργαλιάνων, έτσι και σε αυτή του Δωρίου ο Διαγόρας, αν και με παίκτη λιγότερο από το 40' λόγω αποβολής του Γεωργακόπουλου, ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ με τον Γκότση στο 67', αλλά η Ένωση απάντησε στο 83' με τον Μπακάκη.

Έτσι, η «μάχη» για το ποιος θα τερματίσει στην 2η θέση μαίνεται μέχρι το φινάλε το πρωταθλήματος, καθώς οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 41 βαθμούς και είναι ορατό πλέον το ενδεχόμενο του μπαράζ.

Μεγάλη... κερδισμένη από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι η ΑΕ Μάνης, η οποία σε περίπτωση νίκης απέναντι στον Κεραυνό Καλαμάτας (26/3, 17:00) θα κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο, δύο... στροφές πριν το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας ξεκίνησε με 10λεπτη καθυστέρηση, λόγω προβλήματος σε ένα από τα δύο σημαιάκια του κόρνερ στην βόρεια πλευρά του γηπέδου.

Το ματς παρακολούθησαν περίπου 250 φίλαθλοι και από τις δύο ομάδες, οι οποίοι δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για την ΑΕ Γαργαλιάνων στο 7', με τον Α. Γεωργιόπουλο να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι με απευθείας φάουλ από πλάγια θέση αριστερά.

Η απάντηση από πλευράς Διαγόρα ήρθε στο 16', με τον Βασιλόπουλο να εκτελεί φάουλ-ξυραφιά από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, έσκασε στο έδαφος και έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 19' Τηλεμάχου και Α. Γεωργιόπουλος συνεργάστηκαν από τα αριστερά, ο τελευταίος έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Σταυρόπουλος μπλόκαρε σταθερά.

Στο 26' ο Παπαδόπουλος με φάουλ από τα αριστερά έφερε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Βασιλόπουλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς, με τον επιθετικό του Διαγόρα να επιμένει και με προβολή να αναγκάζει τον Λινάρδο να διώξει με τα πόδια.

Στο 38' ο Μάγκος ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Δημητρακόπουλος βρέθηκε εντελώς μόνος στην «καρδιά» της άμυνας, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Σταυρόπουλου.

Στο 40' άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ντέρμπι, καθώς ο Γεωργακόπουλος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Α. Γεωργιόπουλο. Μάλιστα, ο παίκτης της ομάδας του Κοπανακίου τραυματίστηκε στο χέρι, σπάζοντας ένα δάχτυλο!

Στο 49' ο Νικολλί έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ντάνος από καλή θέση προσπάθησε για την κεφαλιά, όμως η σέντρα ήταν λίγο πιο ψηλά απ' ότι την περίμενε και η μπάλα κατέληξε μακριά άουτ.

Στο 58' ο Α. Γεωργιόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Δημητρακόπουλος πήρε την κεφαλιά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφτασε στον Μάγκο, ο οποίος έκανε την προβολή όμως δεν την βρήκε όπως θα ήθελε και εκείνη κατέληξε άουτ.

Στο 65' ατομική ενέργεια του Βασιλόπουλου και κάθετη στον Ντάνο που κινήθηκε από τα αριστερά, ο Λινάρδος βγήκε έγκαιρα από την εστία του και έδιωξε το πλασέ του 24χρονου φορ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Νικολλί εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Γκότσης με κεφαλιά προς τα πίσω νίκησε τον Λινάρδο, που φέρει ευθύνη για το 1-0.

Στο 76' ο Μπολούν εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Πανταζής τελείως αμαρκάριστος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 83' ο Μπακάκης με μια «φωτοβολίδα» από τα 30-35 μέτρα και αριστερά αιφνιδίασε τον Σταυρόπουλο, ο οποίος δεν είχε καλό οπτικό πεδίο, φέρνοντας το ματς στα ίσα για τους Γαργαλιανιώτες (1-1).

Στη φάση αυτή οι άνθρωποι του Διαγόρα Κοπανακίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα για «fair play» που δεν τήρησαν, όπως υποστήριξαν, οι παίκτες της ΑΕ Γαργαλιάνων, αφού ο Νικολλί ήταν για αρκετή ώρα πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και παρόλα αυτά συνέχισαν την προσπάθειά τους.

Στη συνέχεια εκτοξεύθηκαν μπουκάλια από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο και ο αγώνας διεκόπη προσωρινά για τρία λεπτά.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΚΟΠΑΝΑΚΙΟΥ
(Δημήτρης Καραχάλιος): Σταυρόπουλος, Σ. Παπαδόπουλος, Κοσμάς, Νικολλί (87' Γιαννακόπουλος), Θεοχαράκης, Καμπούκος (46' Ζάγουρας, 81' Ντότσα), Σταματογιαννόπουλος, Γκότσης, Βασιλόπουλος, Ντάνος, Γεωργακόπουλος.

ΑΕ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κώστας Δεσποτόπουλος): Λινάρδος, Πανταζής, Μπακάκης, Δημητρακόπουλος, Τηλεμάχου, Μπακάκης (90'+5' Τζωρτζίνης), Μάγκος, Α. Γεωργιόπουλος, Γκιώνης, Βασιλόπουλος (63' Γκότσης).

Κυριακή, 26 Μάρτιος 2017 11:04

Το ακυρωθέν γκολ του Ζερβάκου (video)

Ο Νίκος Ζερβάκος του Ολυμπιακού Ανάληψης σκόραρε στο 83ο λεπτό του αγώνα με τον Ηρακλή Καλαμάτας, αλλά το γκολ που πέτυχε δεν μέτρησε, καθώς καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό, κ. Μπασιλάρη, ξεσηκώνοντας... θύελλα διαμαρτυριών από τους «ερυθρόλευκους». Δείτε το χαρακτηριστικό video του Sport365.gr.