Παπαφλέσσας Χώρας – Αστέρας Μικρομάνης 5-2: “Σεληνιάστηκε” ο Μπάρκας!

Με τον Δημήτρη Μπάρκα να πετυχαίνει “χατ-τρικ”, ο Παπαφλέσσας Χώρας “συνέτριψε” 5-2 τον ουραγό Αστέρα Μικρομάνης για την 7η αγωνιστική και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη στη φετινή Α1 τοπική (και δεύτερη συνολικά μετά το “διπλό” της 3ης αγωνιστικής κόντρα στην Α.Ε. Αβίας).

Μόλις στο 8’ ο Σκουφάκης έβαλε σε θέση οδηγού το συγκρότημα του Άγγελου Σπάλα, ενώ στο 26’ ο Μπρέγκου απέκρουσε το πέναλτι του Μπάρκα, όμως ο 18χρονος επιθετικός σκόραρε στην επαναφορά για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 με τον Γ. Σκαρπαλέζο στο 54’, ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Μπάρκας πέτυχε το τρίτο γκολ του Παπαφλέσσα και δεύτερο προσωπικό (3-1).

Στο 71’ ο Γκεβόρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και στο 82’ ήταν η σειρά του Μπάρκα να ξαναβρεί δίχτυα, ολοκληρώνοντας το προσωπικό του... show (5-1)!

Ο Αστέρας μείωσε απλά με τον Σταθόπουλο στο 86’ και περιόρισε την έκταση της ήττας του (5-2).

Μελανό σημείο του αγώνα ο σοβαρός πιθανότατα τραυματισμός του Γ. Σκαρπαλέζου στο δεξί γόνατο, ύστερα από σύγκρουση με τον Μίντζηρα στο 74ο λεπτό.

Διαιτητές: Ζαρακοβίτης, Τζιαμουράνης, Βανικιώτης

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ (Άγγελος Σπάλας): Μίντζηρας, Θ. Τσόπελας (75′ Μαρκόπουλος), Παπαγεωργίου, Κυριακόπουλος (81′ Κανελλόπουλος), Κωνσταντόπουλος, Φαράντος (75′ Αναστασόπουλος), Μπάρκας, Σκουφάκης, Γκεβόρι, Δημόπουλος. Α. Τσόπελας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ (Μιχάλης Σκαρπαλέζος): Μπρέγκου, Κουρούπης, Χασάπης, Καπόγλης, Μπούρας – Σουλιμάς, Σώκαλης, Καρδάσης, Παπαδέας (59′ Μ. Κ. Σκαρπαλέζος), Σταθόπουλος, Σκαρπαλέζος (74′ λ. τρ. Τζεφερεμιναίος), Μπαράι.