ΑΕ Μάνης- Ολυμπιακός Ανάληψης 1-0: Και τώρα... πιάστε την! (ΦΩΤΟ- ΒΙΝΤΕΟ)

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Στέλιο Σπανό, η Μάνη επιβλήθηκε 1-0 του Ολυμπιακού Ανάληψης στο ντέρμπι κορυφής της 15ης αγωνιστικής στην Α1 κατηγορία Μεσσηνίας και πήρε σημαντικό προβάδισμα στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η ομάδα του Πάνου Πολίμου αποσπάστηκε εφτά βαθμούς από τους ερυθρόλευκους οι οποίοι πλέον κινδυνεύουν να χάσουν και την δεύτερη θέση από την Αβία οποία αγωνίζεται την Κυριακή.

Οι Μανιάτες, οι οποίοι αφιέρωσαν τη νίκη στον τραυματία Νίκο Ξεροβάσιλα, ήταν κυρίαρχοι του ντέρμπι στον Κορδία ενώ ο σκόρερ Σπανός πέρα από το γκολ γκόλ στο 58’ το οποίο έκρινε το παιχνίδι είχε και δύο δοκάρια στο 61’ και το 80’.

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, έδωσαν χώρο στον αντίπαλο τους και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα αλλά πέρα από κάποια στημένα δεν κατάφεραν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Πολυμενέα.

Οι Μανιάτες πήραν από την αρχή του τον έλεγχο του αγώνα και πριν συμπληρωθεί το δεκαπεντάλεπτο είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 13’ ο Σπανός έπιασε σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στα στα χέρια του Καραμπάτου ενώ στο 15’ μετά από γύρισμα του Πουλάκου ο Χατζηπαναγιώτης έπιασε γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον Καραμπάτο να διώχνει με τα πόδια και τον Καραγιάννη να σουτάρει άουτ.

Η Ανάληψη οποία προερχόταν από αήττητο εννέα αγώνων (εφτά νίκες και δύο ισοπαλίες), άρχισε να ανεβαίνει μετά το πρώτο εικοσάλεπτο αλλά στο 23’ χτύπησε ο Ιωάννου και ο Δημήτρης Αναστασόπουλος αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Στην θέση του στόπερ των φιλοξενούμενων πέρασε ο Σωτηριάδης ο οποίος πήρε θέση στον άξονα με τον Δουρούμη να γίνεται στόπερ δίπλα στον Ζερβάκο.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν προς το τέλος του ημιχρόνου και στο 40’ είχαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια σε γυριστή κεφαλιά άουτ του Σωτηριάδη ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Δωδεκάτος είχε προβολή άουτ.

Η Μάνη απείλησε μετά από ώρα στο 43’ όταν μετά από κάθετη του Καραγιάννη ο Πουλάκος έπιασε με την μία το σουτ αλλά ο Καραμπάτος ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Κώστα Παναγιωτόπουλο να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια .

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε καθώς η Μάνη συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση αναζητώντας το γκολ ενώ η Ανάληψη έδειξε να έχει πρωταρχικό στόχο το μηδέν στην άμυνα.

Το ματς κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι το 58’ όταν η Μάνη βρήκε τελικά τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Δράστης ο Σπανός ο οποίος με σέντρα-σουτ από τα περίπου 35 μέτρα αιφνιδίασε τον Καραμπάτο, ο οποίος ήταν εκτός θέσης, γράφοντας με αυτό τον τρόπο το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, ο σκόρερ δέχτηκε ωραία τη μπάλα από τον Παναγιώτη Πουλάκο και από το ύψος μεγάλης περιοχής εξαπέλυσε κεραυνό στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο έδαφος με τον βοηθό Τσοπανάκη που ήταν στην ευθεία να δείχνει πως δεν πέρασε τη γραμμή.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Ανάληψη πήρε μέτρα στο γήπεδο, κέρδισε κάποια στημένα εκτός περιοχής αλλά δεν μπόρεσε επί της ουσίας να απειλήσει τον Πολυμενέα.

Αντίθετα, η Μάνη ήταν που έκανε τις φάσεις όταν σε μια αντεπίθεση στο 80’ ο Σπανός και πάλι βρέθηκε έξω την περιοχή έπιασε νέο δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι του Καραμπάτου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λυμπερόπουλος έφυγε από αριστερά στην κόντρα αλλά το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ .

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ηλία Αλεξέα (Βοσνάκης, Τσοπανάκης).

ΑΕ Μάνης: Πολυμενέας, Χατζηπαναγιώτης (92’ Αράπι), Πουλάκος Π., Πιχιγιόνι, Πετριτάι, Μέτσο Μανωλέας, Σπανός, Πουλάκος Κυρ., Δασκαλάκης, Ηλιόπουλος (76’ Λυμπερόπουλος)

Ολυμπιακός Ανάληψης: Καραμπάτος, Ανδρεάδης Δ., Ανδρεάδης Άγγελος, Ζερβάκος (62’ Βλαχάκης), Ιωάννου (26’ λ. τρ. Σωτηριάδης), Παναγιωτόπουλος Μιχάλης (82’ Μιχαλόπουλος), Παναγιωτόπουλος Κώστας (69’ Θεοδωρακόπουλος), Μουτσούλας, Δουρούμης, Δωδεκάτος, Αβιζιώτης.

Δείτε το σχετικό βίντεο όπως προβλήθηκε στην εκπομπή "Στο ρυθμό των σπορ", στην τηλεόραση ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ