Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου - Θύελλα Χαρακοπιού 2-3: Τον έβγαλε “νοκ – άουτ”, σε επεισοδιακό ντέρμπι!

Η Θύελλα Χαρακοπιού ήταν η θριαμβεύτρια στο ντέρμπι κορυφής του 2ου Ομίλου της Β’ τοπικής, καθώς επιβλήθηκε 3-2 του Παπαφλέσσα Βλαχόπουλου μέσα στο Σουληνάρι και τον έβγαλε “νοκ-άουτ” από τη διεκδίκηση του τίτλου!

Έτσι, η ομάδα του Παντελή Τσιγαρίδη πήρε... εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου (0-1), πολλώ δε μάλλον για την καταδικαστική ισοπαλία (1-1) στην τελευταία αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος και πάλι στην Κορώνη, που της στέρησε την άνοδο στην Α1 τοπική.

Οι “κοκκινόμαυροι” έφτασαν τους 32 βαθμούς και αποσπάστηκαν στο +7 από τον σημερινό (20/1) τους αντίπαλο και περιμένουν την έκβαση στα παιχνίδια Π.Α.Ο. Καλλιθέας – Α.Σ. Φυτειάς και Πανιώνιος – Δόξα.

Η αναμέτρηση, πάντως, στιγματίστηκε από τα σοβαρά επεισόδια που σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις και που ανάγκασαν τον διαιτητή Γεωργαντά και τους βοηθούς του (Γιαννέτσος, Παναγιωτόπουλος) να αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια σε μια προσπάθεια να κατευνάσουν τα πνεύματα και το παιχνίδι διεκόπη για οκτώ λεπτά.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις με τους Κώστα Λυμπερόπουλο (24’) και Λάζαρη (61’), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απαντήσουν ισάριθμες φορές, με τους Τσίρμπα (44’) και Κουκέα (81’) και τελικά να πάρουν το “τρίποντο” με γκολ του Βασιλογιαννακόπουλου στο 83’.

Τι αναφέρεται στο φύλλο αγώνος

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπαφλέσσας έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μπάμπης Πουλόπουλος με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση του διαιτητή.

Στο ίδιο χρονικό σημείο, αναφέρεται είσοδος αναπληρωματικού παίκτη των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο και επίθεση στον τερματοφύλακα της Θύελλας, πιάνοντας τον από τον λαιμό και εξυβρίζοντας τον.

Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου (Αλέκος Λυκοτραφίτης): Σταθόπουλος, Μάρκου (49’ Δ. Πουλόπουλος), Γιάνναρης, Μπ. Πουλόπουλος, Μαθιόπουλος, Λάζαρης, Κώστας Λυμπερόπουλος, Ομέρι, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Λυμπερόπουλος, Κωστόπουλος.

Θύελλα Χαρακοπιού (Παντελής Τσιγαρίδης): Ποτηριάδης, Μιχ. Στασινόπουλος (46’ Γ. Στασινόπουλος), Μαρκάκης, Ορφανός, Παπαγεωργίου, Τσίρμπας, Αντ. Στασινόπουλος (71’ Σαμπάνι), Κουκέας, Βασιλογιαννακόπουλος (90’ Σκόθος), Πετσόπουλος, Κ. Στασινόπουλος.

Βίντεο: Το 1-1 από τον Τσίρμπα