Δωριέας Δωρίου – Παπαφλέσσας Χώρας 4-2: “Αγκάλιασε” την παραμονή

Τη δεύτερη πιο ευρεία νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Δωριέας Δωρίου (μετά το 4-0 εναντίον του Ακρίτα Κορώνης), που “συνέτριψε” με 4-2 εντός έδρας τον Παπαφλέσσα Χώρας, στο πλαίσιο της 22η αγωνιστικής της Α1 τοπικής.

Με το “τρίποντο” αυτό, το σύνολο του Σωτήρη Μπουραντώνη φαίνεται να “κλειδώνει” την υπόθεση παραμονή, καθώς τη δεδομένη στιγμή βρίσκεται στο +7 από τις θέσεις του υποβιβασμού, τέσσερις στροφές πριν από το φινάλε.

Μόλις στο 8’ ο Χρήστος Πολίτης έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 24’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του, με το 2-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο 57ο λεπτό ο Δωριέας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με γκολ του Αρμελίντο Γκιάτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σωτήρη Μπουραντώνη παρουσίασαν μια χαλαρότητα και έδωσαν δικαίωμα στον Παπαφλέσσα να μειώσει, αρχικά σε 3-1 με τον Νώντα Καγιά στο 80’ και σε 3-2 με τον Δημήτρη Μπάρκα στο 85’.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλέξανδρος Κόμαν.

Διαιτητής: Ε. Ζαρακοβίτης / Βοηθοί: Η. Ρηγόπουλος, Γ. Βανικιώτης

ΔΩΡΙΕΑΣ ΔΩΡΙΟΥ (Σωτήρης Μπουραντώνης): Δήμας, Μέμα (72’ Παπαδόπουλος), Κόμαν, Κοστρίβας, Γεωργιόπουλος (88’ Παναγάκης), Ντέρτζια, Γκρίτζαλης (63’ Λιόγας), Πολίτης, Γκογκοάσα, Γκιάτα, Πάγια.

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ (Άγγελος Σπάλας): Μίντζηρας, Θοδωρής Τσόπελας, Κυριακόπουλος, Νώντας Καγιάς, Κωνσταντόπουλος (62’ Γιώργος Καγιάς), Φαράντος (46’ Γκεβόρι), Παπαγεωργίου, Σταματόπουλος, Μπάρκας, Σκουφάκης, Δημόπουλος.