Γ' τοπική: Πέφτει η «αυλαία» στο πρωτάθλημα

Ανεβαίνουν στην Β’ τοπική τέσσερις ομάδες αντί για δύο. Διαβάστε το λόγο.

Χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον διεξάγεται το τριήμερο 14-16/4 η τελευταία αγωνιστική της Γ’ τοπικής, καθώς ο τίτλος και οι θέσεις ανόδου έχουν κριθεί.

Η πρωταθλήτρια Θύελλα Μερόπης κλείνει τη σεζόν στο Σουληνάρι με αντίπαλο το Νέστωρ Πύλου, με τους “ασπρόμαυρους” να θέλουν να ολοκληρώσουν με θετικό πρόσημο τις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Η δεύτερη της βαθμολογίας Ακαδημία Παμίσου υποδέχεται τον τρίτο της κατάταξης Α.Ο. Λαιΐκων, ο Π.Α.Ο.Κ. φιλοξενεί την Θύελλα Παραλίας, ενώ Ερμής και Εθνικός συναντώνται στο τελευταίο χρονικό ματς.

Αυτό, πάντως, που δεν έχει επισημανθεί μέχρι σήμερα είναι ότι αντί για δύο ομάδες (μετά και τον υποβιβασμό του Τσικλητήρα Πύλου) θα ανέβουν τελικά στην Β’ τοπική τέσσερις, ούτως ώστε να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός (28) ομάδων.

Το φετινό πρωτάθλημα διεξάγεται (στην ουσία) με 26 ομάδες, καθώς ο Α.Ο. Στενωσιάς είχε δηλώσει κανονικά συμμετοχή και αν από αυτές αφαιρέσουμε τις δύο που θα υποβιβαστούν, τότε πέφτουμε στις 24.

Τι αναφέρει η προκήρυξη:

Ανέρχονται στη Β’ κατηγορία: Τόσες ομάδες ώστε να συμπληρωθεί στην κατηγορία αυτή ο αριθμός 28 ομάδων ήτοι:

- Οι  τρεις (3) πρώτες ομάδες αν δεν υποβιβαστεί ομάδα της Γ’ Εθνικής

- Οι δύο (2) πρώτες ομάδες αν  υποβιβαστεί μία (1) ομάδα της Γ’ Εθνικής

- Ο πρωταθλητής της κατηγορίας αν υποβιβασθούν δύο (2) ομάδες της Γ’ Εθνικής.

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής (τελευταίας):

Σάββατο 14/4, 17:00
Νέστωρ Πύλου – Θύελλα Μερόπης (Σουληναρίου): Α. Καυκάς, Γ. Μιχαλόπουλος, Α. Μιχαλόπουλος
Π.Α.Ο.Κ. – Θύελλα Παραλίας (Ασπροχώματος): Θ. Τζιαμουράνης, Β. Βρυώνης, Α. Παπαϊωάννουυ

Κυριακή 15/4, 11:00
Ακαδημία Παμίσου (Μεσσήνης): Κ. Βοσνάκης, Σ. Μαλαπάνη, Π. Νικολόπουλος

Δευτέρα 16/4, 16:00
Ερμής Καλ. – Εθνικός Καλ. («Παναγιώτης Μπαχράμης»): Π. Κομπιλίρης, Γ. Τσαβδαρίδης, Χ. Καρυδάς

ΑΟ Χατζή – Ίκαρος Καλ. 0-3 α.α.

  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ              
  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. Θύελλα Μερόπης 48 17 16 0 1 49 9
2. Ακαδημία Παμίσου Μεσσήνης 44 17 14 2 1 54 11
3. Α.Ο. Λαιΐκων 36 17 11 3 3 42 23
4. Εθνικός Καλαμάτας 33 17 10 3 4 30 18
5. Νέστωρ Πύλου 26 17 8 2 7 28 26
6. Θύελλα Παραλίας 18 17 6 0 11 31 35
7. Ίκαρος Καλαμάτας 17 17 5 2 10 17 29
8. Ερμής Καλαμάτας 16 17 5 1 11 21 35
9. Π.Α.Ο.Κ. 10 17 3 1 13 14 40
10. Α.Ο. Χατζή 0 17 0 0 17 0 60


*οι τέσσερις πρώτοι απευθείας στην Β’ τοπική
**ο Α.Ο. Χατζή αποχώρησε από το πρωτάθλημα

428 views
Top