Ηρακλής Κυπ.- Καλλιθέα 1-0 (παρ.): Ο Κόλλιας έδωσε τη λύση στο μπαράζ των 4 κόκκινων και του πέναλτι (φωτο)

Μέσα στην σεζόν έχουν παίξει καλύτερο ποδόσφαιρο αλλά η κρισιμότητα του μπαράζ δεν άφησε και πολλά περιθώρια για θέαμα.

Ηρακλής Κυπαρισσίας και ΠΑΟ Καλλιθέας τα έδωσαν όλα, μέχρι τελικής... εξάντλησης, στον αγώνα ανόδου των δευτεραθλητών της Β’ τοπικής και μετά από 120’ αγώνα γεμάτο ένταση και συγκινήσεις, οι Κυπαρισσιώτες πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0 και την πανάξια άνοδο στην Α1 Μεσσηνίας!

Σκόρερ του χρυσού γκολ και MVP του “τελικού” ήταν ο Νίκος Κόλλιας, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τον Νικολόπουλο ευστοχώντας σε πέναλτι που υπέδειξε σωστά ο Γιώργος Μπλάνας, σε ανατροπή του Παπαγιάννη από τον γκολκήπερ της Καλλιθέας, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Ο Μπλάνας σε ρόλο... Μπορμπαλάν

Οι περίπου 500 φίλαθλοι που κατέκλυσαν το ενωσιακό γήπεδο στον Κορδία είδαν δυο ομάδες να... αρνούνται να χάσουν σ’ ένα ματς με ένταση, πάθος και δίψα απ΄όλους για τη νίκη. Είδαν το ματς να αποκτά δραματική μορφή προς το τέλος με τον Γιώργο Μπλάνα σε ρόλο... Μπορμπαλάν να απονέμει δικαιοσύνη και να βγάζει τέσσερις κόκκινες κάρτες -όλες πέρα για πέρα σωστές- που έφεραν την Καλλιθέα να ολοκληρώνει το ματς με 8 παίκτες, αν και ήταν αυτή η οποία αγωνίστηκε για 25 περίπου λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα! Και εν τέλει είδαν την ομάδα του Κώστα Δεσποτόπουλου η οποία συνολικά παρουσιάστηκε ανώτερη να πανηγυρίζει την άνοδο.

Κόλλιας, Μαδραπήλιας και Σούλα, Δούνιας

Το ματς είχε λίγες φάσεις, με τον Ηρακλή να έχει την μεν την κατοχή και την πρωτοβουλία αλλά να μην μπορεί να φτάσει σε καθαρές ευκαιρίες. Με κύριους εκφραστές των επιθετικών ενεργειών τους Κόλλια, Μαδραπήλια πίεσε πολύ περισσότερο αλλά η άμυνα της Καλλιθέας και ο Νικολόπουλος είχαν τις λύσεις.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μιχάλη Ζάγκου είχε σε καλή μέρα τον Σούλα ο οποίος προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα από δεξιά (περιέργως όμως έγινε αλλαγή στο 60’ χωρίς να φαίνεται να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα) και τον Δούνια να τρέχει για... δυο στην κορυφή της επίθεσης αλλά αρκετά απομονωμένο.

Από σέντρα του πρώην ποδοσφαιριστή του Τσικλητήρα ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 15’, αλλά το πλασέ του Εμμανουήλ αποκρούστηκε.

Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε ένα λεπτό μετά σε σουτ του Ζάγουρα ενώ ο ίδιος απείλησε με σουτ και στο 42’.

Ανεκμετάλλευτο πλεονέκτημα

Η Καλλιθέα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 51’ ο Δούνιας από μπαλιά του Μανδραπήλια έφυγε στην κόντρα αλλά πριν μπεί στην περιοχή ανατράπηκε από τον γκολκήπερ Παντατζέλο, ο οποίος είδε σωστά την κόκκινη κάρτα.

Παρότι με αριθμητικό πλεονέκτημα ωστόσο, η Καλλιθέα δεν έδειξε διάθεση να βγεί με περισσότερους παίκτες στην επίθεση ενώ από κάποιο σημείο και μετά ο Δούνιας έπαιζε με πρόβλημα. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε 25 λεπτά μετά, στο 71’, όταν ο Κατσιγιάννης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα.

Η Καλλιθέα ωστόσο λίγο έλειψε να “κλέψει” το ματς στο 90’ όταν ο Δούνιας έκανε την σέντρα και ο Κίτος έδιωξε με υπερένταση προ του Ανεστόπουλου.

Κορυφαία στιγμή το δοκάρι

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο 97’ ο Κόλλιας δημιούργησε την κορυφαία φάση του ματς. Αφού πήρε την μπάλα από αριστερά με διαγώνια κίνηση ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος.

Ο Ηρακλής είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο και στο 99’ ο Μανδραπήλιας έκανε σέντρα, οι αμυντικοί απέτυχαν να απομακρύνουν αλλά το σουτ του Σιγέρη μπλόκαρε ο Νικολόπουλος. Στο 104’ και πάλι ο Μανδραπήλιας βρήκε τον Κόλλια στην μικρή περιοχή, ο οποίος μάλλον αιφνιδιάστηκε και ο Νικολόπουλος έσωσε.

Η λύση από τα 11 βήματα

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης ο Κάππος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό παιχνίδι και η Καλλιθέα έμεινε με 9 παίκτες. Όλοι πλέον έκλεισαν γύρω από την περιοχή του Νικολόπουλου αλλά στο 110’ ο Παπαγιάννης δέχτηκε ωραία την κάθετη και μπήκε στην περιοχή με τον γκολκήπερ της Καλλιθέας να τον ανατρέπει και τον Γιώργο Μπλάνα να δίνει -σωστά και εδώ- το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόλλιας σκοράροντας το 1-0 με δυνατό σουτ στο κέντρο της εστίας. Μετά το πέναλτι ο Νικολόπουλος έγινε ο 4ος που είδε την κόκκινη κάρτα καθώς κάτι πρέπει να είπε στον Μπλάνα ο οποίος γύρισε και τον απέβαλλε. Την θέση του κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Καραμπάτσος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παίχτηκα ποδόσφαιρο καθώς η κούραση οδήγησε σε πολλές διακοπές με την Καλλιθέα να περιορίζεται σε γεμίσματα και τον Ηρακλή να κρατά το υπερπολύτιμο προβάδισμα.

Ηρακλής Κυπ.: Πανταζέλος, Μακροκάνης (51’ Λινάρδος), Γεωργαλής (119’ Μαδούρης), Κίτος, Στρατής, Παπαγιάννης (118’ Ανδριανόπουλος), Αλμπάν, Σιγερη, Μανδραπήλιας, Κόλλιας, Ζάγουρας

ΠΑΟ Καλλιθέας: Νικολόπουλος, Κατσιαγιάννης, Κουφός, Σαμπάνι (66’ Κοτσίρης), Κάππος, Καραμπάτσος, Ανεστόπουλος (107’ Μπάλλας), Εμμανουήλ, Λέκκας, Σούλα (61’ Κιόσια), Δούνιας (98’ λ. τρ. Χίντα)