Ο Μεσσηνιακός το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, 4-1 τον Άρι Καλαμάτας (βαθμολογία)

Πράσινο ήταν το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην Μεσσηνία καθώς ο Μεσσηνιακός επιβλήθηκε 4-1 του ΑΠΣ Άρι Καλαμάτας σε ματς που διεξήχθη στο «Γ. Λουκαρέας» για την 11ην αγωνιστική στον Α΄ όμιλο της Β΄ κατηγορίας Μεσσηνίας.

Ήταν η 7η νίκη στην σεζόν για τους «πράσινους» οι οποίοι μείωσαν στους 5 βαθμούς τη διαφορά του από την κορυφή και 3 από τη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Ο Μεσσηνιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε 3-0 πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο. Το 1-0 έκανε ο Πουλόπουλος μετά απο γύρισμα του Καραγιαννίδη στο 5ο λεπτό ενώ στο 17’ ο Δημήτρης Γιακουμής με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το 2-0.

Ο Αλέξης Καραγιαννίδης και πάλι στο 19’ πέτυχε το 3-0 ενώ η αντίδραση του Άρι ήρθε ένα λεπτό με τον Λουμάλκη να μειώνει σε 3-1.

Στο 47΄ο Αλέξης Καραγιαννίδης είχε σουτ στο δοκάρι ενώ το σκορ έκλεισε στο 87΄ο Θεοδωρόπουλος.

Νωρίτερα (85ο λεπτό) οι φιλοξενούμενοι είχαν διαμαρτυρηθεί στον Πλακογιάννη πως ο Γαβράς έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής σε μπαλιά του Γεωργακόπουλου ενώ μετά το 4-1 υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες του Γιάννη Ζαπρόπουλου τόσο προς τον διαιτητή όσο και προς τον β΄ βοηθό Ευάγγελο Αράπη, με αποτέλεσμα ο κ. Πλακογιάννης να τον απομακρύνει από τον αγωνιστικό χώρο.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Σταύρος Χριστόπουλος): Κ. Γαβράς, Καπακλής, Κριτσωτάκης, Π. Γιαννακόπουλος, Κουλουράς, Πουλόπουλος (60΄ Καρανικόλας), Παπαδέας, Καραγιαννίδης (74΄ Παπαδάτος), Γιακουμής (72΄Θεοδωρόπουλος), Μπραχίμι, Δημητρίου (72΄ Πετρόπουλος).

ΑΠΣ ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιάννης Ζαπρόπουλος): Ξυνός, Παπαχρόνι (72΄ Βαμβακάς), Δρακοπαναγιωτάκης, Μπαντάς, Μήτρου, Κοτσογλανίδης (53΄Βασιλόπουλος), Μέλλιος, Μπομπόνης, Λουμάκης, Γεωργακόπουλος, Ντάκουρης (46΄ Σπηλιώτης).