ΑΕΚ Καλ.- Κεραυνός Καλ. 5-1: Κιτρινόμαυρο τρένο για τίτλο (φωτο)

Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στον τίτλο του Β’ ομίλου στην Β’ κατηγορία Μεσσηνίας βρέθηκε η ΑΕΚ Καλαμάτας η οποία επιβλήθηκε με 5-1 του Κεραυνού Καλαμάτας για την 23η αγωνιστική και διατηρήθηκε στην κορυφή δύο στροφές πριν το φινάλε.

Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν στην πέμπτη σερί νίκη τους αφού πέτυχαν δύο γκολ νωρίς στο παιχνίδι και έδειξαν χαρακτήρα όταν ο Κεραυνός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με γκολ στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ήταν καταιγιστικοί σημειώνοντας τρία ακόμη τέρματα ενώ το έργο τους διευκολύνθηκε αφάνταστα από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Χασάπη, Χανδρινού από τον διαιτητή Ζαρακοβίτη για διαμαρτυρία σε καταλογισμό πέναλτι στο 65ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν περισσότερο ορεξάτοι στο ματς είχαν δύο τελικές με τον Χασάπη και τον Ζέππο στο δεκάλεπτο αλλά η ΑΕΚ ανέλαβε στην συνέχεια τον έλεγχο και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 18ο λεπτό με σουτ του Κουτουμάνου.

Το γκολ αυτό αποδιοργάνωσε τον Κεραυνό που πριν καλά-καλά ανασυνταχθεί δέχτηκε και δεύτερο όταν ο Σούσα έκανε επέλαση από αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Κουτουμάνος δεν είχε την παραμικρή δυσκολία να σημειώσει το 2-0.

Το τέρμα μέτρησε μετά από... διαιτητική διαβούλευση καθώς η βοηθός Τσαούση έμεινε στη θέση της με υψωμένο το σημαιάκι (υπόδειξη για οφσάιντ) αλλά ο Ζαρακοβίτης πήρε την φάση πάνω του και έπειτα από συνεννόηση μαζί της έδειξε σέντρα.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο Τοντέριτσα τότε ζήτησα βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο γκολκίπερ Κουρεντζής έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Κεραυνό ήρθε στο 32’ όταν ο Χανδρινός σούταρε από πλάγια αριστερά αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ ο ίδιος στάθηκε περισσότερο τυχερός στο 45ο λεπτό όταν σε φάση διαρκείας κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι επίδοξοι πρωταθλητές δεν πτοήθηκαν και πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όταν στο 48ο λεπτό ο Χριστόπουλος έκοψε την μπάλα για τον Τοντέριτσα ο οποίος με πλασέ από δεξιά στην απέναντι γωνία έγραψε το 3-1.

Στο 65’ το ματς πήρε φωτιά όταν ο Ζαρακοβίτης έδειξε πέναλτι σε χέρι αμυντικού και οι Χασάπης, Χανδρινός διαμαρτυρήθηκαν έντονα με αποτέλεσμα να δουν αμφότεροι την κόκκινη κάρτα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Σούσα σημειώνοντας το 4-1 ενώ το σκορ έκλεισε ο ίδιος στο 70’ με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

ΑΕΚ Καλαμάτας: Αναστασόπουλος, Πολυχρονόπουλος, Σούσα, Μπαρούνης, Δημητρίου, Χριστόπουλος (68’ Καράγιωργας), Κουτουμάνος, Τοντέριτσα (70’ Πετρόπουλος), Κοντούλης (68’ Ρούσεφ), Τσικρικάς, Δελφάκης (56’ Πέτροβας)

Κεραυνός Καλαμάτας: Κουρεντζής, Χατζίου, Καννάς (46’ Χαρίτος), Μανιώτης, Τσορώνης, Κότσης, Σκόκος (46’ Καρδάσης), Δεικτάκης (80’ Γεωργαντέας), Χασάπης, Ζέππος, Χανδρινός