Β' τοπική: Τρία «εισιτήρια» αναζητούν κατόχους στο φινάλε της σεζόν

Μια συναρπαστική χρονιά στο πρωτάθλημα της B’ τοπικής φτάνει στο τέλος της το προσεχές Σαββατοκύριακο (4-5/5), με το ενδιαφέρον να είναι στραμμένο στους αγώνες που θα κρίνουν τα τρία εναπομείναντα «εισιτήρια» για την άνοδο στην Α1 τοπική.

Ο φετινός μαραθώνιος των 26 αγωνιστικών στον 1ο Όμιλο ολοκληρώνεται με φόντο τα... κυανόλευκα, λόγω του πρωταθλητή Αστέρα Αρφαρών.

Η ομάδα του παίκτη-προπονητή, Γιώργου Γιαννακούντζου υποδέχεται την 6η Θύελλα Μερόπης και θέλει έτσι, να κλείσει όσο καλύτερα γίνεται την επιτυχημένη σεζόν μπροστά στο κοινό της.

Το «ζουμί», λοιπόν, της «αυλαίας» στο φετινό πρωτάθλημα εντοπίζεται στα τρία παιχνίδια των Νέου Άρι, Πανιωνίου και Α.Ε.Κ. με Α.Π.Σ. Άρι (εκτός), Α.Ε. Λογγάς (εκτός) και Νέδουσα Αλαγονίας (εντός), αντίστοιχα.

Στον 1ο Όμιλο παραμένει... ανοιχτή η 2η θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου και τη διεκδικούν ο Μεσσηνιακός (55 β.) και Νέος Άρις (52 β.).

Την τελευταία αγωνιστική όμως οι «πράσινοι» έχουν ρεπό και εφόσον οι «πετεινοί» νικήσουν τον αδιάφορο Α.Π.Σ. Άρι στο «Γ. Λουκαρέας», τότε θα είναι εκείνοι που θα χαμογελάσουν, αφού στην μεταξύ τους ισοβαθμία υπερέχουν.

Στον 2ο Όμιλο, ο Πανιώνιος προπορεύεται κατά ένα βαθμό της Α.Ε.Κ. (56 έναντι 55) και με «διπλό» στη Λογγά στέφεται αυτομάτως πρωταθλητής. Σε περίπτωση ισοπαλίας, οι «κυανέρυθροι» θα θέλουν να μην νικήσει η Α.Ε.Κ. την Νέδουσα για ν’ ανοίξουν... σαμπάνιες.

Ο «δικέφαλος» χρειάζεται μόνο νίκη και ταυτόχρονα να μην κερδίσει ο Πανιώνιος, ώστε να είναι εκείνος που θα πανηγυρίσει τον τίτλο.

Υπενθυμίζεται, πάντως, ότι εκκρεμεί η απόφαση της ένστασης της Α.Ε.Κ. κατά του κύρους του αγώνα με τον Πανιώνιο, για αντικανονική συμμετοχή του τερματοφύλακα, Γιώργου Νιάρχου, που ενδεχομένως να φέρει τα... πάνω-κάτω στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής:

1ος Όμιλος

Σάββατο 4/5

Αστέρας Βαλύρας – Παπαφλέσσας Άμφειας (Γήπεδο Βαλύρας)

Διαγόρας Κοπανακίου – Ατρόμητος Πλατύ (Γήπεδο Κοπανακίου)

Κυριακή 5/5

Α.Π.Σ. Άρις – Νέος Άρις (Γήπεδο «Γ. Λουκαρέας»)

Αστέρας Αρφαρών – Θύελλα Μερόπης (Γήπεδο Αρφαρών)

Αίαντας – Πατίστα (Γήπεδο «Π. Μπαχράμης»)

Α.Ε. Γαργαλιάνων – Παναθηναϊκός 0-3 α.α.

Ρεπό: Μεσσηνιακός

*Όλα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 5:30 μ.μ.

2ος Όμιλος

Σάββατο 4/5

Πράσινα Πουλιά – Π.Α.Ο. Καλλιθέας (Α.Κ. Ε.Π.Σ.Μ.)

Δόξα – Α.Ο. Λαιΐκων (Γήπεδο «Π. Μπαχράμης»)

Κυριακή 5/5

Α.Ε. Λογγάς – Πανιώνιος (Γήπεδο Λογγάς)

Α.Ε.Κ. – Νέδουσα Αλαγονίας (Γήπεδο Δυτικής Παραλίας)

Ακαδημία Παμίσου – Δαναός (Γήπεδο Μεσσήνης)

Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου – Εθνικός 3-0 α.α.

Ρεπό: Κεραυνός

*Όλα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 5:30 μ.μ.

281 views
Top