Κ16 Μεσσηνίας: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό, 3-1 την Ζάκυνθο (φωτο)

Έχοντας ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσε τρία γκολ, η Μικτή Κ16 της ΕΠΣ Μεσσηνίας επικράτησε 3-1 της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Ζακύνθου στο Ενωσιακό γήπεδο του Κορδία, για το πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων της ΕΠΟ.

Ο αμυντικός της Καλαμάτας Παναγιώτης Οικονομέας άνοιξε το σκορ στο 5΄με κεφαλιά από κόρνερ του Σταματελόπουλου για έρθουν στην συνέχεια δυο τέρματα από τον Θεοδωρόπουλο. Ο ποδοσφαιριστής των Πράσινων Πουλιών έκανε το 2-0 στο 23’΄και το 3-0 στο 33’.

Η ομάδα της Ζακύνθου μείωσε με πλασέ του Γκαμπή στο 49’.

Δοκάρι για τους Μεσσήνιους είχε ο Δήμος Καρύδης με σουτ στο 27’.

Διαιτητής ήταν ο Νίκος Αυγερινός από το Σύνδεσμο Αρκαδίας, όπως και οι βοηθοί του Τσούκας και Σταματόπουλος.

Κ16 ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ (Ηλίας Μαστορέας, Κώστας Μητρογιαννόπουλος): Αντωνόπουλος, Αρβανίτης, Οικονομέας, Καλύβας, Σκοπέτος, Ακριστινέι, Θεοδωρόπουλος (55΄ Κλάδης), Καρύδης (55΄Σαούτης), Ρουμελιώτης (65΄ Κρητικάκης), Σταματελόπουλος (55΄Σικαλιάς), Αλεξανδρόπουλος (64΄Κακαλ΄τρης).

Κ16 ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Απόστολος Τζαμαλής): Ταμαρέσης (41΄ Κουλλόλι), Καψάσκης, Μυλωνάς (57΄Μπιτσιάνης), Ρίκος, Κοτσωνής (41΄ Καψάσκης), Καλόφωνος, Αρβανιτάκης, Κάτσενος (65΄Τζάναρη), Ζώντος, Γκαμπής, Κολέβρης (27΄λ. τρ. Κιάτα).

●Στο 27ο λεπτό μετά από διεκδίκηση στον αέρα, τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Κολέβρης της Ζακύνθου (φωτ.) και διεκομίσθη στο Νοσοκομείο Καλαμάτας, όπου του τοποθετήθηκαν 3 ράμματα.