Η παρουσία των "δελφινιών" του ΝΟ Καλαμάτας στους Χειμερινούς αγώνες (φωτο)

Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των τμημάτων κολύμβησης του ομίλου εν όψει του Χειμερινού Κύκλου με τους κολυμβητές -τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας να πετυχαίνουν σημαντικές διακρίσεις.

Η προαγωνιστική ομάδα συμμετείχε στους Περιφερειακούς Αγώνες Πελοποννήσου & Νοτίων Ιονίων Νήσων, ενώ η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε στους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών Νοτίου Ελλάδος και στους Πανελλήνιους Αγώνες Ανδρών - Γυναικών.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στους Χειμερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών που έγινε στο κλειστό κολυμβητήριο της Πάτρας στις 9/2.

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε συνολικά με 33 κολυμβητές -τριες κατακτώντας συνολικά 55 μετάλλια (20 χρυσά – 21 αργυρά – 14 χάλκινα), πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και νέα ατομικά ρεκόρ σε πολλά από τα αγωνίσματα που συμμετείχαν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

Κούρος Βασίλειος
50ΥΠ 36’’13 1ος
100ΥΠ 1’10’’10 1ος
200ΥΠ 2’48’’99 1ος

Σγάντζος Ιωάννης
200ΕΛ 2’33’’00 1ος
50ΠΕΤ 35’’54 1ος
100ΠΕΤ 1’29’’10 2ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος
50ΕΛ 31’’62 1ος
100ΕΛ 1’12’’13 2ος
200ΕΛ 2’39’’07 4ος

Μιχαλόπουλος Αθανάσιος
50ΕΛ 36’’51 8ος
100ΕΛ 1’21’’47 8ος
400ΕΛ 6’20’’54 6ος

Μάλαμας Ευστάθιος
100ΕΛ 1’16’’54 6ος
400ΕΛ 5’50’’53 4ος
800ΕΛ 12’08’’83 2ος

Τσιχριτζής Παντελής
50ΠΡ 47’’45 6ος
100ΠΡ 1’41’’87 5ος
200ΠΡ 3’32’’72 5ος

4Χ100ΕΛ 4’46’’02 1οι
Σγάντζος Ιωάννης
Μάλαμας Ευστάθιος
Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος
Κούρος Βασίλειος

4Χ100ΜΟ 5’37’’82 2οι
Κούρος Βασίλειος
Τσιχριτζής Παντελής
Σγάντζος Ιωάννης
Κορομπόκης Βασίλειος - Μάριος

Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα
200ΕΛ 3’02’’17 4η
400ΕΛ 6’23’’37 5η
50ΠΕΤ 48’’48 5η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή
100ΕΛ 1’33’’45 8η
50ΥΠ 50’’90 3η
100ΥΠ 1’51’’32 8η

Σωτηροπούλου Ελένη
50ΕΛ 40’’22 9η
100ΕΛ 1’26’’56 6η
100ΥΠ 1’47’’06 7η

Μαρούλη Βαλεσία
100ΥΠ 1’23’’12 3η
200ΥΠ 2’56’’41 2η
50ΠΕΤ 38’’75 4η

4Χ100ΕΛ 5’51’’78 3ες
Μαρούλη Βαλεσία
Σωτηροπούλου Ελένη
Σουλεϊμέζη Φωτεινή
Τζώρτζη-Πάλλη Ιωάννα

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

Σπυρόπουλος Αριστείδης
200ΕΛ 2’41’’59 3ος
400ΕΛ 5’35’’78 2ος
50ΥΠ 41’’66 1ος

Φράγκος Κων/νος
50ΥΠ 43’’45 6ος
100ΥΠ 1’32’’14 1ος

200ΥΠ 3’18’’88 1ος

Κούμανης Βασίλειος
50ΥΠ 51’’42 10ος
50ΠΡ 56’’17 7ος
100ΠΡ 1’55’’10 5ος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
50ΠΡ 47’’03 2ος
100ΠΡ 1’41’’69 2ος
200ΠΡ 3’33’’58 1ος

4Χ100ΕΛ 5’40’’22 3οι
Σπυρόπουλος Αριστείδης
Φράγκος Κων/νος
Κούμανης Βασίλειος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος

4Χ100ΜΟ 6’23’’41 2οι
Φράγκος Κων/νος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
Σπυρόπουλος Αριστείδης
Κούμανης Βασίλειος

Σκουράκη Κων/να
50ΕΛ 37’’63 6η
50ΥΠ 44’’99 2η

100ΥΠ 1’36’’36 5η

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
100ΕΛ 1’18’’48 4η
50ΠΕΤ 40’’74 2η

100ΠΕΤ 1’42’’12 1η

Μπαρμπίτσα Αθηνά
50ΕΛ 43’’04 13η
50ΥΠ 50’’32 5η

50ΠΡ 1’02’’77 11η

Τσαλίκη Ολυμπία
200ΕΛ 3’02’’41 3η
400ΕΛ 6’26’’26 3η

50ΠΕΤ 49’’26 6η

4Χ100ΕΛ 5’59’’31 2ες
Σκουράκη Κων/να
Τσαλίκη Ολυμπία
Μπαρμπίτσα Αθηνά
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία

4Χ100ΜΟ 6’51’’46 2ες
Σκουράκη Κων/να
Τσαλίκη Ολυμπία
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
Μπαρμπίτσα Αθηνά

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

Τζοβάρας Νικόλαος
50ΕΛ 37’’09 1ος

100ΕΛ 1’27’’91 8ος

Πατριαρχέας Δημήτριος
50ΥΠ 44’’88 2ος

100ΥΠ 1’38’’13 4ος

Πουλέτης Παναγιώτης
50ΕΛ 36’’19 3ος

200ΕΛ 2’58’’22 2ος

Κουρέας Βασίλειος
100ΕΛ 1’23’’11 2ος

100ΥΠ 1’36’’95 2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος
100ΥΠ 1’35’’03 1ος

50ΠΕΤ 41’’76 2ος

Τσετσέκος Γεώργιος
50ΠΡ 52’’51 2ος

100ΠΡ 1’56’’80 1ος

Ζερβάκης Θεόδωρος
50ΕΛ 44’’98 10ος

50ΥΠ 49’’99 3ος

4Χ50ΕΛ 2’31’’34 1οι
Σγάντζος Αλέξανδρος
Πουλέτης Παναγιώτης
Πατριαρχέας Δημήτριος

Κουρέας Βασίλειος

4Χ50ΜΟ 2’56’’15 1οι
Πατριαρχέας Δημήτριος
Κουρέας Βασίλειος
Σγάντζος Αλέξανδρος

Πουλέτης Παναγιώτης

Μητροπούλου Ευαγγελία
100ΕΛ 1’22’’43 1η
100ΥΠ 1’34’’03 1η

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

Μπούνας Κων/νος
50ΕΛ 41’’01 1ος
50ΥΠ 46’’81 1ος

Λαγοπάτης Γεώργιος
100ΕΛ 1’34’’65 3ος
50ΠΡ 56’’16 6ος

Δημητρακόπουλος Γεώργιος
50ΕΛ 43’’83 5ος
50ΠΕΤ 58’’71 1ος

Σκούντζου Σπυριδούλα
50ΕΛ 43’’14 4η
50ΥΠ 49’’20 3η

Φραγκούλη Αργυρώ
50ΕΛ 43’’61 5η
100ΕΛ 1’38’’28 3η

Βασιλάκη Αντωνία
50ΠΕΤ 1’02’’09 3η
50ΠΡ 1’01’’73 5η

Φράγκου Αναστασία
50ΥΠ 52’’66 7η
50ΠΡ 1’02’’60 6η

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη
50ΥΠ 57’’31 10η
50ΠΡ 1’06’’63 7η

4Χ50ΕΛ 3’04’’66 2ες
Φραγκούλη Αργυρώ
Βασιλάκη Αντωνία
Γκότση Δήμητρα – Αριάδνη
Σκούντζου Σπυριδούλα

4Χ50ΜΟ 3’33’’33 2ες
Φραγκούλη Αργυρώ
Φράγκου Αναστασία
Βασιλάκη Αντωνία
Σκούντζου Σπυριδούλα

Οι Χειμερινοί Νοτίου Ελλάδος

Στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδος που έγιναν στην Αθήνα, ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 10 κολυμβητές -τριες που είχαν εξασφαλίσει τα όρια συμμετοχής στους αγώνες.

Οι Τσάκαλης Γιώργος και Λαπιώτη Βασιλική αν και είχαν πιάσει τα όρια δεν συμμετείχαν λόγω σχολικών υποχρεώσεων. Οι αγώνες ξεκίνησαν 15-17/2 για τις κατηγορίες Παμπαίδων - Παγκορασίδων ΑΒ και συνεχίστηκαν 22-24/2 για τους Έφηβους - Νεάνιδες και Παίδες - Κορασίδες.

Οι κολυμβητές -τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας πήραν μέρος σε 27 αγωνίσματα και σε 12 από αυτά ήταν στην πρώτη οκτάδα των αγωνισμάτων τους κατακτώντας 6 μετάλλια (1 χρυσό, 1 αργυρό και 4 χάλκινα). Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Παγκορασίδες Β (γεν.2006)

Μαρκοπούλου Γεωργία
50ΕΛ 30’’94 15η
50ΥΠ 36’’72 19η
100ΥΠ 1’17’’90 12η

Δρακοπούλου Λευκή-Μαρία
50ΠΡ 42’’22 29η

Παγκορασίδων Α (γεν.2005)

Χάππα Αναστασία
100ΕΛ 1’02’’58 6η
50ΥΠ 32’’88 3η
50ΠΕΤ 30’’45 4η

Λαπιώτη ΑγάπηΕλπίδα
100ΕΛ 1’08’’06 26η
50ΠΕΤ 32’’50 12η
100ΠΕΤ 1’14’’83 10η

Γεωργακοπούλου Βασιλική
50ΥΠ 37’’62 31η
100ΥΠ 1’20’’17 22η

Παμπαίδων Α (γεν.2005)

Μακρέας Βασίλειος
50ΥΠ 32’’57 7ος
100ΥΠ 1’09’’97 7ος
200ΥΠ 2’30’’31 13ος

Παίδων (γεν.2003-2004)

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004)
50ΕΛ 25’’01 2ος
100ΕΛ 56’’05 6ος
50ΠΕΤ 26’’44 3ος

Χάππας Παναγιώτης
50ΠΡ 33’’25 14ος
100ΠΡ 1’12’’29 17ος
200ΠΡ 2’41’’24 20ος

Εφήβων (γεν. 2001-2002)

Αγγουράς Ιωάννης (2002)
50ΕΛ 26’’14 25ος
50ΠΕΤ 27’’78 14ος
200ΜΑ 2’20’’85 6ος

Νεανίδων (γεν. 2001-2002)

Σκιαδοπούλου Όλγα (2002)
50ΠΕΤ 29’’51 3η
100ΠΕΤ 1’06’’50 3η
200ΜΑ 2’27’’81 1η

Μόνο η Σκιαδοπούλου στο ΟΠΕΝ

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Χειμερινό κύκλο ολοκληρώθηκαν με τους Πανελλήνιους Χειμερινούς Αγώνες Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθησαν και αυτοί στην Αθήνα στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ. Τα όρια συμμετοχής για τους συγκεκριμένους αγώνες είχαν εξασφαλίσει οι Χρυσομάλλης Μάριος - Παναγιώτης, Λαπιώτη Βασιλική και Σκιαδοπούλου Όλγα.

Στους αγώνες συμμετείχε μόνο η Σκιαδοπούλου Όλγα η οποία να σημειώσουμε ότι για περίπου δύο μήνες την ταλαιπώρησε ιογενής λοίμωξη, κάτι που επηρέασε σημαντικά την προετοιμασία της για τους Χειμερινούς Αγώνες. Τα αποτελέσματα της κολυμβήτριας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας ήταν τα εξής: 50ΠΕΤ 29’’69 16η, 100ΠΕΤ 1’06’’81 22η, 200ΜΑ 2’28’’05 13η.

 

 

275 views
Top