ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Ο απολογισμός του NO Καλαμάτας στο 4ο Κύπελλο “Σπ. Κοντόπουλος” (φωτο)

 

Με απόλυτη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία στέφθηκε η κολυμβητική συνάντηση που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας "Ο Ποσειδών" το διήμερο 11-12/5, με την επωνυμία "4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος", αφιερωμένη στην μνήμη του τέως αντιπροέδρου και εφόρου των τμημάτων κολύμβησης - υδατοσφαίρισης του ομίλου.

Η συνάντηση διεξήχθη υπό την αιγίδα της ΚΟΕ και της Περιφερειακής Επιτροπής Πελοποννήσου & Νοτ. Ιονίων Νήσων. Στην διοργάνωση συμμετείχαν 632 κολυμβητές -τριες από 24 σωματεία (15 περιφέρειας Αττικής, 8 περιφέρειας Πελοποννήσου και 1 από την Εύβοια).

Τα σωματεία που συμμετείχαν ήταν τα εξής: Ωκεανός ΑΟ, ΟΦΝΙ, Δελφίνια Περιστερίου, ΚΟ Περιστερίου Γλαύκος, ΑΟ Αιγάλεω, ΓΣ Αιγάλεω, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ, Παναθηναϊκός ΑΟ, ΟΣΦΠ, ΓΝΟ Αρης Νικαίας, ΑΟ Πεντελικού, ΑΣΚΑΛ, Πανελλήνιος ΓΣ, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΚΟΑ Τρίπολης, ΓΣ Ήλιδας Επειός, Αρίων Αμαλιάδας, Π.Α.Ε. Άργης, ΝΟ Καλαμάτας, ΑΣ Αργολίδας, Ευβοϊκός ΓΣ.

Το απόγευμα του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε η επίσημη έναρξη των αγώνων με τον Εθνικό Ύμνο - Έπαρση Σημαίας και τον όρκο του αθλητή από τον κολυμβητή Κοντόπουλο Κων/νο ενώ ακολούθησε χορευτική επίδειξη από την ακαδημία χορού Απόλλων & Άρτεμις. Στην συνέχεια ο Πρόεδρος του ομίλου Δημήτριος Κακαλίκας σε σύντομο χαιρετισμό καλωσόρισε όλους τους αθλητές ευχόμενος καλή επιτυχία και το τελετουργικό ολοκληρώθηκε με τον Πρόεδρο του Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου Καλαμάτας Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κηρύσσει την έναρξη των αγώνων.

Στο κατάμεστο δημοτικό κολυμβητήριο της πόλης μας οι φίλοι του υγρού στίβου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν εξαιρετικό θέαμα με τους κολυμβητές -τριες των αγωνιστικών και προαγωνιστικών ομάδων να πραγματοποιούν πολύ δυνατές κούρσες πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις.

Η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κέρδισε επάξια το χειροκρότημα των φίλων της καλαματιανής κολύμβησης κατακτώντας συνολικά 48 μετάλλια (20 χρυσά – 11 αργυρά – 17 χάλκινα) πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και νέα ατομικά ρεκόρ. Με την ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας αγωνίστηκαν 73 παιδιά και αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

Κούρος Βασίλειος
200ΕΛ 2’25’’02 1ος

50ΥΠ 34’’78 1ος

100ΥΠ 1’15’’86 1ος

Μαντζουνέας Ευάγγελος
50ΕΛ 34’’85 13ος

100ΕΛ 1’20’’81 18ος

Πανούσης Παναγιώτης
50ΕΛ 36’’35 15ος

100ΕΛ 1’24’’55 20ος

Σγάντζος Ιωάννης
400ΕΛ 5’19’’20 5ος

50ΠΕΤ 34’’82 4ος

200ΜΑ 2’51’’51 1ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος
100ΕΛ 1’07’’56 2ος

200ΕΛ 2’30’’44 6ος

Μάλαμας Ευστάθιος
50ΕΛ 33’’82 2ος

100ΕΛ 1’14’’25 9ος

100ΥΠ 1’28’’48 9ος

Πέττας Γεράσιμος
50ΕΛ 45’’82 17ος

50ΥΠ 53’’24 10ος

Λιακουρέας Γεώργιος
50ΕΛ 52’’06 18ος

50ΥΠ 1’00’’75 12ος

Τσιχριτζής Παντελής
50ΠΡ 44’’57 6ος

100ΠΡ 1’40’’15 11ος

200ΠΡ 3’36’’22 6ος

Μπούσμπουρας Παναγιώτης
100ΕΛ 1’27’’27 21ος

50ΠΡ 52’’48 11ος

100ΠΡ 1’54’’82 14ος

4Χ50ΜΟ 2’23’’96 1οι
Κούρος Βασίλειος
Τσιχριτζής Παντελής
Σγάντζος Ιωάννης
Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος

Μίχου Χριστίνα
50ΕΛ 34’’04 6η

100ΕΛ 1’19’’94 14η

200ΕΛ 2’53’’22 12η

Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα
50ΕΛ 34’’71 8η

100ΕΛ 1’17’’11 9η

200ΕΛ 2’45’’62 8η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή
100ΕΛ 1’26’’03 21η

50ΠΡ 51’’71 13η

100ΠΡ 1’52’’73 17η

Σωτηροπούλου Ελένη
100ΕΛ 1’31’’08 25η

200ΕΛ 3’12’’98 20η

100ΥΠ 1’42’’23 15η

Πολίτη Άννα
50ΕΛ 43’’25 21η

100ΕΛ 1’41’’69 29η

Μαρούλη Βαλεσία
100ΥΠ 1’20’’76 3η

50ΠΕΤ 35’’67 6η

200ΜΑ 2’58’’16 3η

4Χ50ΜΟ 2’45’’62 5ες
Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα
Σουλεϊμέζη Φωτεινή
Μαρούλη Βαλεσία
Μίχου Χριστίνα

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

Σπυρόπουλος Αριστείδης
200ΕΛ 2’39’’50 1ος
400ΕΛ 5’30’’20 3ος
200ΜΑ 3’04’’18 3ος

Φράγκος Κων/νος
50ΥΠ 43’’99 11ος
100ΥΠ 1’37’’69 15ος
200ΥΠ 3’15’’86 6ος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης
50ΕΛ 33’’83 4ος
200ΕΛ 2’47’’30 6ος
50ΥΠ 39’’34 5ος

Μαλλώσης Ανδριανός
50ΕΛ 47’’03 26ος
50ΥΠ 57’’58 20ος

Κούμανης Βασίλειος
50ΠΡ 50’’49 12ος

100ΠΡ 1’49’’88 13ος

200ΠΡ 3’57’’97 7ος

Ντρίζα Έουκλιντ
50ΠΡ 54’’95 19ος

100ΠΡ 2’02’’86 21ος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
50ΠΡ 45’’32 4ος

100ΠΡ 1’40’’05 3ος

200ΠΡ 3’30’’70 3ος

4Χ50ΜΟ 2’42’’07 4οι
Φράγκος Κων/νος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
Λυκοτραφίτης Δημοσθένης
Σπυρόπουλος Αριστείδης

Τσαλίκη Ολυμπία
50ΕΛ 35’’81 9η

200ΕΛ 2’56’’19 7η

50ΥΠ 42’’57 7η

Σκουράκη Κων/να
50ΥΠ 44’’23 10η

100ΥΠ 1’37’’51 13η

200ΥΠ 3’23’’78 8η

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
50ΕΛ 33’’48 1η

50ΠΕΤ 38’’50 2η

100ΠΕΤ 1’35’’59 3η

Κάββουρα Χρυσούλα
50ΕΛ 45’’00 20η

50ΥΠ 52’’17 19η

Μπαρμπίτσα Αθηνά – Ιωάννα
100ΕΛ 1’34’’28 17η

50ΥΠ 49’’88 18η

100ΠΡ 2’06’’19 19η

4Χ50ΜΟ 2’58’’44 6ες
Τσαλίκη Ολυμπία
Σκουράκη Κων/να
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
Μπαρμπίτσα Αθηνά – Ιωάννα

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

Πολίτης Σπύρος
50ΠΡ 51’’16 8ος

100ΠΡ 1’51’’85 9ος

Τζοβάρας Νικόλαος
50ΠΡ 51’’77 3ος

100ΠΡ 1’51’’10 2ος

Πατριαρχέας Δημήτριος
50ΥΠ 44’’05 3ος

100ΥΠ 1’34’’59 3ος

Πουλέτης Παναγιώτης
50ΕΛ 35’’91 3ος

100ΕΛ 1’21’’17 4ος

Κουρέας Βασίλειος
50ΕΛ 35’’82 2ος

200ΕΛ 2’55’’62 2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος
50ΠΕΤ 40’’65 3ος

200ΜΑ 3’16’’93 2ος

Τσετσέκος Γεώργιος
50ΠΡ 52’’39 10ος

100ΠΡ 1’53’’37 10ος

Ζερβάκης Θεόδωρος
50ΕΛ 43’’13 17ος

50ΥΠ 49’’55 9ος

Κουτελιάρης Μάριος
50ΕΛ 51’’72 22ος

50ΥΠ 59’’41 16ος

4Χ50ΜΟ 2’52’’71 1οι
Πατριαρχέας Δημήτριος
Κουρέας Βασίλειος
Σγάντζος Αλέξανδρος
Πουλέτης Παναγιώτης

Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία
100ΕΛ 1’49’’35 23η

100ΠΡ 2’06’’49 11η

Μενούνου Χριστιάνα
50ΥΠ 57’’74 19η

Κουτελιάρη Γαβριέλα
50ΥΠ 1’08’’66 23η

50ΠΡ 1’11’’71 14η

Μητροπούλου Ευαγγελία
100ΕΛ 1’19’’80 2η

100ΥΠ 1’32’’57 4η

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

Μπούνας Κων/νος
100ΕΛ 1’26’’19 3ος

50ΠΡ 50’’60 1ος

Λαγοπάτης Γεώργιος
100ΕΛ 1’29’’61 6ος

50ΠΕΤ 51’’84 8ος

Κασιδάκης Κων/νος
50ΠΕΤ 55’’68 11ος

50ΠΡ 56’’02 5ος

Δημητρακόπουλος Γεώργιος
50ΕΛ 40’’52 7ος

100ΕΛ 1’32’’41 8ος

4Χ50ΜΟ 3’13’’19 3οι
Μπούνας Κων/νος
Κασιδάκης Κων/νος
Λαγοπάτης Γεώργιος
Δημητρακόπουλος Γεώργιος

Σκούντζου Σπυριδούλα
50ΕΛ 41’’42 5η

50ΥΠ 49’’21 10η

Βασιλάκη Αντωνία
50ΕΛ
43’’42 8η

100ΕΛ 1’39’’28 6η

Γαρδέλη Ελένη-Άννα
50ΕΛ 57’’45 19η

50ΥΠ 1’05’’30 26η

Μπαρμπίτσα Ιουλία
50ΕΛ 1’01’’45 20η

50ΥΠ 1’11’’29 27η

Φραγκούλη Αργυρώ
50ΥΠ 48’’23 7η

50ΠΕΤ 48’’94 5η

Φράγκου Αναστασία
50ΥΠ 48’’23 17η

50ΠΡ 59’’85 11η

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη
50ΥΠ 54’’21 6η

50ΠΡ 1’03’’87 14η

4Χ50ΜΟ 3’21’’21 4ες
Σκούντζου Σπυριδούλα
Φράγκου Αναστασία
Φραγκούλη Αργυρώ
Βασιλάκη Αντωνία

8Χ50ΕΛ mix 9-10-11-12 ετών 4’38’’91 2οι
Κούρος Βασίλειος
Μίχου Χριστίνα
Σπυρόπουλος Αριστείδης
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
Μητροπούλου Ευαγγελία
Κουρέας Βασίλειος
Μπούνας Κων/νος
Φραγκούλη Αργυρώ

Στις αγωνιστικές κατηγορίες οι αγώνες διεξήχθησαν σε μορφή ανοικτής κατηγορίας και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Μαρκοπούλου Γεωργία (2006)
50ΕΛ 31’’48 15η

100ΕΛ 1’08’’86 16η

100ΥΠ 1’22’’65 13η

200ΥΠ 2’48’’10 7η

Δρακοπούλου Λευκή-Μαρία (2006)
50ΕΛ 32’’12 25η

100ΠΡ 1’34’’61 18η

100ΥΠ 1’24’’72 14η

200ΠΡ 3’21’’68 10η

Γεωργουλέα Αργυρώ (2006)
50ΕΛ 35’’46 44η

100ΕΛ 1’18’’12 38η

50ΠΡ 48’’19 20η

100ΠΡ 1’44’’59 23η

Μενούνου Κων/να (2006)
100ΕΛ 1’26’’69 42η

100ΠΡ 1’45’’42 25η

Χάππα Αναστασία (2005)
50ΕΛ 28’’95 1η

100ΕΛ 1’02’’68 1η

50ΠΕΤ 30’’03 4η

100ΠΕΤ 1’11’’60 3η

Γεωργακοπούλου Βασιλική (2005)
50ΕΛ 33’’72 33η

50ΥΠ 37’’82 17η

100ΥΠ 1’21’’44 12η

200ΥΠ 2’55’’48 10η

Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία (2005)
100ΕΛ 1’13’’19 25η

200ΕΛ 2’40’’81 24η

Λαπιώτη Αγάπη-Ελπίδα (2005)
100ΕΛ 1’07’’07 11η

200ΕΛ 2’24’’92 9η

50ΠΕΤ 31’’33 5η

100ΠΕΤ 1’11’’54 2η

Καντζιλιέρη Ευαγγελία (2004)
100ΕΛ 1’13’’85 28η

200ΕΛ 2’33’’00 14η

400ΕΛ 5’16’’18 11η

50ΠΕΤ 37’’18 29η

Γκότση Ευαγγελία (2004)
50ΕΛ 33’’29 32η

100ΕΛ 1’14’’19 29η

200ΕΛ 2’39’’47 22η

400ΕΛ 5’36’’67 14η

Δημητρούλη Θεοδώρα (2004)
50ΕΛ 32’’68 28η

50ΠΕΤ 35’’08 23η

100ΠΡ 1’37’’51 21η

200ΜΑ 2’59’’43 10η

Σκιαδοπούλου Όλγα (2002)
50ΠΕΤ 28’’85 1η

100ΥΠ 1’08’’62 1η

200ΜΑ 2’28’’37 1η

100ΠΡ 1’17’’49 2η

Κάββουρας Βασίλειος (2006)
50ΕΛ 31’’67 36ος

100ΕΛ 1’10’’57 29ος

200ΕΛ 2’31’’30 19ος

Πουλέτης Νικόλαος (2006)
50ΕΛ 31’’42 24ος

100ΕΛ 1’08’’75 14ος

50ΠΕΤ 34’’94 28ος

100ΠΡ 1’33’’86 10ος

Μακρέας Βασίλειος (2005)
50ΥΠ 32’’09 6ος

100ΥΠ 1’09’’91 4ος

200ΥΠ 2’30’’94 3ος

200ΜΑ 2’37’’44 6ος

Πολίτης Δημήτριος (2005)
50ΕΛ 34’’88 41ος

100ΕΛ 1’19’’78 35ος

50ΥΠ 42’’53 15ος

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004)
50ΕΛ 25’’13 4ος

100ΕΛ 55’’24 1ος

50ΠΕΤ 26’’30 2ος

100ΠΕΤ 58’’82 1ος

Χάππας Παναγιώτης
100ΕΛ 1’00’’00 7ος

50ΠΡ 33’’17 2ος

100ΠΡ 1’12’’33 1ος

200ΠΡ 2’39’’02 1ος

Αγγουράς Ιωάννης (2002)
50ΕΛ 26’’74 9ος

50ΠΕΤ 28’’15 7ος

200ΜΑ 2’26’’79 3ος

Τσάκαλης Γεώργιος (2002)
50ΕΛ 28’’03 20ος

50ΠΡ 33’’19 3ος

Παπαμανωλόπουλος Αθανάσιος (1999)
50ΠΡ 32’’72 1ος

Οι προπονητές της αγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς και Λαγοπάτης Παναγιώτης της προαγωνιστικής ομάδας αναφέρθηκαν στην ιδιαίτερη επιτυχία των αγώνων πετυχαίνοντας ρεκόρ συμμετοχών, τονίζοντας την σημασία που έχει ο συγκεκριμένος αγώνας για τον χώρο της κολύμβησης, τα οφέλη που αποκομίζουν τα παιδιά της πόλης μας με την δυνατότητα που τους παρουσιάζεται μπροστά σε συγγενείς και φίλους να ξεδιπλώσουν τις ικανότητές τους αλλά και την σημασία και την αναγκαιότητα πραγματοποίησης σημαντικών εκδηλώσεων όπως το Κύπελλο Κοντόπουλος στην πόλης μας ως κινητήριος μοχλός ανάπτυξης της τοπικής οικονομίας.

Άλλωστε οι συνθήκες της περιοχής μας σε συνδυασμό με τις ομορφιές τόσο της πόλης μας όσο και της ευρύτερης περιοχής την καθιστούν ιδιαίτερα ελκυστική στην προτίμηση πολλών συλλόγων για προετοιμασία, αρκεί βέβαια να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην συντήρηση των αθλητικών εγκαταστάσεων καθώς και στην δημιουργία νέων εγκαταστάσεων πάντοτε κάτω από προγραμματισμένες κινήσεις.

Οι έφοροι του κολυμβητικού τμήματος του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας, Βάσω Τσάκωνα και Γεωργία Κούτρα ευχαριστούν όσους συνέβαλαν στην επιτυχή πραγματοποίηση της εκδήλωσης και συγκεκριμένα την Περιφέρεια Πελοποννήσου και τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Καλαμάτας καθώς και τους Leonidas Passion Coffee, Κουτουμάνου και ΣΙΑ Ο.Ε, Σίτος Αρτοποιεία - Ζαχαροπλαστική, Σκλαβενίτης SuperMarket, Σιαμπής - Φρούτα & Λαχανικά, Φίλιππος Χριστόπουλος-Παστέλια, Φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης «Πράξις & Λόγος», Αρτοζαχαροπλαστεία Βενιός, Ταβέρνα "Κάπως Αλλιώς", συν φροντιστήριο Τσετσέκος Γιάννης & Βράτσιτσα Λένα, ΤRIGILIDAS TRAVEL & HOLIDAYS, ΟΠΤΙΚΗ Διάσταση Μιχόπουλος - Σμυρνιού Ο.Ε, Καφεκούτι, Κρανιώτης Λογιστικά, Ακαδημία Χορού "Απόλλων & Άρτεμις", Κομμωτήριο Αναζίκου Σμυρνή Μαίρη, ΒΙΒΛΙΟΠΟΛΙΣ Δ. Δημοπούλου, ATHANASIOU, V & G co Παπαδογιωργάκης - Λαμπροπούλου & Συνεργάτες Μελετητικό Γραφείο, ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΦΗ ΠΑΠΑΔΑΚΟΥ, Ψητοπωλείο "Ο Κρητικός", Ερυθρό Σταυρό, τον διοικητή του 9ου Συντάγματος Πεζικού, Κατασκευές Παναγιώτης Μπούνας, city fm, kanali 20, 99.2 Δίαυλος, MESSINIARADIO, messinia WEBTV, ΕΠΑΘΛΟΝ Κ.& Ν. ΒΛΑΧΟΝΙΚΟΛΟΣ, alfaprint digital, Ερυθρός Σταυρός.

H ανακοίνωση του ΝΟΚ, καταλήγει:

“Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον ιατρό των αγώνων κ. Μακρέα Σωκράτη για την εθελοντική προσφορά του καθώς και τους εθελοντές - γονείς των παιδιών για την πολύτιμη βοήθειά τους κατά την διάρκεια των αγώνων και όλους όσους στηρίζουν το τμήμα της ομάδας ώστε να παραμένει ανταγωνιστικό σε υψηλό επίπεδο και να εκπροσωπεί την πόλη μας επάξια τόσο στις εγχώριες όσο και σε διεθνείς διοργανώσεις”.

 

 

 

 

123 views
Top