Με την 7η θέση στο πρωτάθλημα πόλο της Γ΄ Εθνικής επέστρεψε από τα Μελίσσια ο Άργης Καλαμάτας.

Στον αγώνα κατάταξης, την τελευταία μέρα, επιβλήθηκε 12-4 της Καστέλας. Στον όμιλο είχε σημειώσει τα παρακάτω αποτελέσματα:

ΚΟ Πεντέλης – Άργης Καλαμάτας 7-11,

Τρίτων Αμαρ.- Αργης Καλαμάτας 13-9

Νο Ναυπλίου – Αργης Καλαμάτας 13-6

Ημιτελικοί

Τρίτων Αμαρουσίου – Νηρέας Λαμίας 7-4

Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΟ Ναυπλίου 9-11 πεν. / κ.δ. 8-8

Θέσεις 7-8

Άργης Καλαμάτας – ΑΟ Καστέλλας 12-4

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΝΟ Ναυπλίου καθώς επιβλήθηκε με 11-6 του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο μεγάλο τελικό. Η ομάδα του Βασίλη Κεφαλά επέβαλλε από το ξεκίνημα το ρυθμό της κι έφτασε στην εύκολη επικράτηση.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Πύρρος Ιωαννίνων κάμπτοντας με 12-11 στα πέναλτι (7-7 κ.δ.) την αντίσταση του μαχητικού Νηρέα Λαμίας.

 

 



Κατηγορία Υγρός Στίβος

Στην μάχη της τελικής φάσης του πρωταθλήματος πόλο της Γ’ Εθνικής ρίχνεται από σήμερα ο Άργης Καλαμάτας.

Τα παιχνίδια θα γίνουν στο κολυμβητήριο Πεντέλης και η καλαματιανή ομάδα μετέχει στον Β’ όμιλο με αντιπάλους τον ΚΟ Πεντέλης, ΑΟ Αργυρούπολης, Τριτωνα Αμαρουσίου, ΝΟ Ναυπλίου.

Την άνοδο στην Β’ Εθνική θα πάρουν οι τέσσερις πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης από το σύνολο των 10 ομάδων της τελικής φάσης.

Το πρόγραμμα των αγώνων στον όμιλο του Άργη, έχει ως εξής:

1. Α ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

1η αγωνιστική Πέμπτη 25/07/2019

19:30 ΚΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ-ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

20:45 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

2η αγωνιστική Παρασκευή 26/07/2019

11:30 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. -ΚΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

12:45 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

3η αγωνιστική Παρασκευή 26/07/2019

19:30 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ -ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

20:45 ΚΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ -ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

4η αγωνιστική Σάββατο 27/07/2019

11:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ -ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

12:45 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ -ΚΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

5η αγωνιστική Σάββατο 27/07/2019

19:30 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. -ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

20:45 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στον Β’ όμιλο μετέχουν οι Πύρρος Ιωαν., Μακεδονικός, Καστέλλα, Νεάπολη, Νηρέας Λαμίας

Οι αγώνες κατάταξης θα γίνουν την Κυριακή (28/07) ως εξής:

09:00 η 1η ομάδα του Α’ ομίλου με την 2η ομάδα του Β’ ομίλου

10:15 η 1η ομάδα του Β’ ομίλου με την 2η ομάδα του Α’ ομίλου

11:30 η 3η ομάδα του Α’ ομίλου με την 3η ομάδα του Β’ ομίλου (5η– 6η θέση)

12:45 η 4η ομάδα του Α’ ομίλου με την 4η ομάδα του Β’ ομίλου (7η– 8η θέση)

17:00 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

18:30 ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Με μία σπουδαία επιτυχία για τον Άργη Καλαμάτας άνοιξε η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης παγκορασίδων Β' στο Βόλο.

Η Άρτεμις Πατικοπούλου κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 200 μέτρα ελεύθερο συντρίβοντας το ατομικό της ρεκόρ.

Η 13χρονη κολυμβήτρια σταμάτησε το χρονόμετρο στα 2:12.65, χρόνος που είναι βελτιωμένος περισσότερο από 3 δευτερόλεπτα από την προηγούμενη καλύτερη επίδοση, 2:15.74, που είχε σημειώσει στο Χειμερινό πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ τον περασμένο Φλεβάρη.



Κατηγορία Υγρός Στίβος

Η σπουδαία επίδοση της Άρτεμις Πατικοπούλου στα 200 μέτρα ύπτιο η οποία της άνοιξε την πόρτα της προεθνικής ομάδας κολύμβησης ήταν το κερασάκι στην τούρτα για την πολύ καλή εμφάνιση των δελφινιών του Άργη Καλαμάτας στην ημερίδα ορίων της ΚΟΕ, που έγινε το περασμένο Σάββατο στην Τρίπολη.

Η καλαματιανή κολυμβήτρια σταμάτησε το χρονόμετρο στα 2:26:49, επίδοση που της δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην προεθνική ομάδα κολύμβησης.

Ο καλαματιανός σύλλογος συμμετείχε στο μίτινγκ με 37 κολυμβητές που στην πλειοψηφία τους έκαναν πολύ καλές επιδόσεις και ατομικά ρεκόρ.

Ξεχώρισαν οι Μπάκας με 2:21:26 στα 200μ. πεταλούδα παμπ.Α  και 9:28:21 στα 800μ. ελεύθερο, Μανδηλάρη Αικ. στα 50 και 100μ. πρόσθιο Παγκ.Α με 38:00 και 1:21:71, αντίστοιχα και Στράκιναρ με 1:33:76 στα 100μ. πρόσθιο παγκ.Β.

Επιπλέον όρια και ατομικά ρεκόρ για τα πρωταθλήματα έπιασαν οι Σταν στα 50μ. πεταλούδα κορασίδων με 34:29 και Ηλιοπούλου Γ. στα 50μ. πεταλούδα Παγκ.Β με 36:93.

Ακόμα πολύ γρήγορα κολύμπησαν και οι αθλητές και αθλήτριες της προαγωνιστικής ομάδας.

Σχεδόν όλοι βελτίωσαν τις επιδόσεις τους με προοπτική περαιτέρω βελτίωσης σ’ ένα μήνα στο πρωτάθλημα της περιφέρειας στο Αργοστόλι (8-9/6).

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Τουρνουά πόλο με κεντρικό σύνθημα “Οχι στα ναρκωτικά, ναι στον αθλητισμό” διοργανώνει ο Άργης το Σαββατοκύριακο στο κολυμβητήριο Καλαμάτας.

Στους αγώνες θα πάρουν μέρος έξι ομάδες, οι οποίες έχουν χωριστεί σε δύο ομίλους ως εξής:

Α΄όμιλος: Άργης Καλ. Ναύπλιο, Μίλωνας (εφηβικό)

Β’ όμιλος: Ν.Ο. Καλαμάτας, Αργυρούπολη, ΝΕ Πατρών (εφηβικό).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 20/4

11:00 ΝΟΚ – Αργυρούπολη
12:00 Αργης – Μίλωνας
17:00 Αργυρούπολη – ΝΕΠ
18:00 Μίλωνας – Ναύπλιο
19:00 ΝΟΚ – Αργης (εκτός τουρνουά)

Κυριακή 21/4

09:00 ΝΟΚ – ΝΕΠ
10:00 Ναύπλιο – Αργης
14:00 (3ος α’ ομίλου – 3ος β’ ομίλου)
15:00 (2ος α’ ομίλου – 2ος β’ ομίλου)
16:00 (1ος α’ ομίλου – 1ος β’ ομίλου)


Κατηγορία Υγρός Στίβος

Βροχή ατομικών ρεκόρ και μεταλλίων για την αγωνιστική ομάδα κολύμβησης της ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας σημειώθηκαν στη διάρκεια του Κυπέλλου κολύμβησης, που διοργάνωσε ο Νηρέας Χαλανδρίου το Σαββατοκύριακο στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

Μόλις 2 εβδομάδες πριν τη διεξαγωγή του Χειμερινού πρωταθλήματος κολύμβησης  (στο ΟΑΚΑ το τριήμερο 15-17/2), τα «δελφίνια» του Καλαματιανού συλλόγου κατάφεραν να κολυμπήσουν πολύ γρήγορα, να βελτιώσουν-και σε κάποιες περιπτώσεις να συντρίψουν- τα ατομικά τους ρεκόρ και να κερδίσουν 8 μετάλλια (4 χρυσά, 3 ασημένια και ένα χάλκινο), σε έναν αγώνα με πολλές και δυνατές παρουσίες πρωταθλητών απ’ όλη την Ελλάδα!

Συγκεκριμένα, η Πατικοπούλου κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια στα 100μ.ύπτιο, 200μ. ύπτιο και 200μ.ελεύθερο παγκ. Β, με 1:10:65, 2:32:78 και 2:17:04 αντίστοιχα.

Ο Αθανασουλάκης ξεπέρασε τον εαυτό του κολυμπώντας τα 200μ.πεταλ παίδων σε 2"13:82 παίρνοντας τη 2η θέση καθώς και τα 800μ. ελεύθερο με 9:13:17 (επίσης 2ος, ενώ ήταν 5ος στα 400μ.ελ με 4:31:51).

Ο Μπάκας στα 200μ.πεταλούδα παμπ. Α με 2:22:00 πήρε το χρυσό μετάλλιο, ενώ ήταν 5ος στα 200μ.ελεύθερο με 2:14:60 και 6ος στα 400μ. ελεύθερο με 4:43:18.

Ο Βλάσσης ήταν 2ος στα 50μ.πεταλούδα παίδων με 27:47, ενώ με 26:25 στα 50μ. ελεύθερο ήταν 5ος και 6ος ήταν στα 100μ.ύπτιο με 1:08:08.

Η Τηγανέα στα 100μ.ύπτιο κορασιδων με 1:12:47 ήταν 3η και 5η ήταν στα 200μ.ύπτιο.

Οι υπόλοιποι μετέχοντες: Η Χρυσάνθη Στρακινάρ έπιασε το όριο για την συμμετοχή της στο Χειμερινό στα 50μ. πρόσθιο παγκ Β με 43:30(11η), ενώ ήταν 11η και στα 100μ.υπτιο με 1:30:41 και 18η στα 100μ.πρόσθιο με 1:38:73.

Η Μαριλιάνα Γεωργιάδη κολύμπησε γρήγορα στα 50 κι 100μ.πρόσθιο παγκ Α με 44:86 (16η) και 1:35:50 (15η) αντίστοιχα, ενώ στα 50μ. ελεύθερο έφερε 34:58, παίρνοντας την 28η θέση.

Η Σταν Μπριντούσα στα 50 κι 100μ.προσθ. κορασίδων ήταν 28η και 24η, αντίστοιχα με 41:88 και 1:29:86, ενώ στα 50μ.ελεύθερο ήταν 31η με 31:72.

Ο Κώστας Θάνος στα 100 και 200μ.υπτ. παμπ.Α ήταν 10ος και 9ος με 1:23:18 και 2:59:37 αντίστοιχα, ενώ στα 50μ.ελευθ.ηταν 20ος με 32:00.

Τέλος, η Εύα Βρυώνη κολυμπώντας τα 50 κι 100μ.προσθ. παγκ Β. σε χρόνο 47:46 και 1:41:14, ήταν 28η και 20η αντίστοιχα.

«Μετά από αυτήν την εμφάνιση δικαιούμαστε να πιστεύουμε ότι τα καλύτερα έρχονται για την ομάδα μας στα χειμερινά πρωταθλήματα τις επόμενες 3 εβδομάδες!», τονίζουν οι άνθρωποι του Άργη.

Η αποστολή του ΑΡΓΗ που θα λάβει μέρος στα χειμερινά πρωταθλήματα κατηγοριών (15-17/2 και 22-24/2 στο ΟΑΚΑ), θα είναι η μεγαλύτερη των τελευταίων ετών, αφού εκτός των ατομικών αγωνισμάτων όσων έχουν επιτύχει τα όρια συμμετοχής (8 άτομα), θα λάβει μέρος και στα ομαδικά με το σύνολο σχεδόν της αγωνιστικής ομάδας, 17 κολυμβητές και κολυμβήτριες!

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος
Σελίδα 1 από 9
Top