Με δυο νίκες και πολύ καλές εμφανίσεις, ο ΝΟ Καλαμάτας πήρε την πρωτιά στον Α' γύρο της Α' φάσης του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής ανδρών!

Οι πολίστες του Στάθη Μπακολιά κυριάρχησαν απόλυτα στην Πάτρα νικώντας 12-4 τον ΝΟ Ιτέας και 10-5 τον Επειό Ίλιδας και ολοκλήρωσε τον Α' γύρο με δύο νίκες, αφού ο Νηρέας Πατρών δεν θα κατέβει στο πρωτάθλημα.

Ο Β' γύρος της Α' φάσης θα γίνει απο τις 5 έως τις 7 Απριλίου.

Τα αποτελέσματα:

1η αγωνιστική

ΝΟ Καλαμάτας - ΝΟ Ιτέας 12-4

αγωνιστική

Επείος - ΝΟ Ιτέας 10-8

3η αγωνιστική

Επείος - ΝΟ Καλαμάτας 5-10

Βαθμολογία

1. ΝΟ Καλαμάτας 6

2. Επείος 3

3. ΝΟ Ιτέας 0


Κατηγορία Υγρός Στίβος

Έπεσε μαχόμενη στο Μεσολόγγι η ομάδα του Εθνικού Καλαμάτας για την 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής γυναικών.

Οι καλαματιανές ηττήθηκαν 1-0 από την ομάδα που έχει πάει “τρένο” έως τώρα στο πρωτάθλημα και είναι πρώτο φαβορί για τον τίτλο.

Το γκολ για την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας πέτυχε η Γιαννακά στο 65ο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από λάθος της άμυνας.

Ο Εθνικός παρά το γεγονός πως είχε σημαντικές απουσίες των Γιαννοπούλου, Φιλανδριανού και Κόντη είχε φάσεις για ένα τουλάχιστον τέρμα με κορυφαία δοκάρι της Καλύβα με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 37’. Επίσης μετά το γκολ η Βουτσά είχε επικίνδυνο φάουλ που απέκρουσε δύσκολα η γκολκήπερ Παναγιωτοπούλου.

Μεσολόγγι 2008: Παναγιωτοπούλου, Παπαδημητρίου Φ., Παπαδημητρίου Μ. Μόκκα, Τζουμερκιώτη, Ευθυμίου, Αυγέρη, Γιαννακά, Γρομητσάρη, Μαρκουτσα, Γατσούλια

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Δημητρακόπουλου, Καλύβα, Σπηλιοπούλου, Πουλακίδα, Σακκά, Λεμπέση, Παναγιωτακοπούλου, Τσαμάκου, Ελευθεράκη, Μυκονιωτάκου, Βούτσα (Τσαμπούκου, Τσιγάρου).

 

 

Σε τέσσερις ομίλους θα διεξαχθεί το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γυναικών με την συμμετοχή και του Εθνικού Καλαμάτας.

Ο διαχωρισμός των ομάδων σε ομίλους θα γίνει μετά την κατάθεση των δηλώσεων συμμετοχής, με γεωγραφικά κριτήρια.

Η ΕΠΟ, όπως αναφέρεται στην προκήρυξη που δόθηκε στην δημοσιότητα, διατηρεί, μέχρι την ημερομηνία της κλήρωσης, το δικαίωμα τροποποίησης του αριθμού των ομίλων, σε περίπτωση που ο αριθμός των ομάδων που θα δηλώσουν συμμετοχή είναι άλλος από τον προβλεπόμενο αριθμό των 30 ομάδων.

 

Οι ομάδες που έχουν τι δικαίωμα συμμετοχής είναι:

1 Άγιος Γεώργιος Νέας Κρήνης Μακεδονίας

2 Αγρ. Αστέρας Εύοσμου Μακεδονίας

3 Βασίλισσα Θράκης ΑΜΠΣ Ξάνθης

4 Σειρήνα ΑΟ Γρεβενών

5 Κιλκισιακός Κιλκίς

6 Ροδόπη ΓΑΠΣ Θράκης

7 Καστοριάς ΓΠΟ Καστοριάς

8 Αγρ. Αστέρας Αγίας Βαρβάρας Ημαθίας

9 Νεφέλες ΑΠΣ Πιερίας

10 Αμαζόνες Θεσπρωτίας 2008 Θεσπρωτίας

11 Μεσολόγγι 2008 Αιτωλ/νίας

12 Φείδων Άργους Αργολίδας

13 Άρης Τρίπολης Αρκαδίας

14 Εθνικός Καλαμάτας Μεσσηνίας

15 Πανηλειακός Πύργου ΑΟ Ηλείας

16 Καρυάτιδες Σπάρτης Λακωνίας

17 Βόλος 2004 Θεσσαλίας

18 Απολλωνίδες Ερέτριας Εύβοιας

19 Άβαντες Χαλκίδας ΑΣ Ευβοίας

20 Αθηναϊκή ΑΕ Αγίου Δημητρίου -----

21 Άρης Κορίνθου ΑΟ Κορίνθου

22 Ολυμπιάδα Υμηττού ----

23 Βριλησσίων ΑΟ Αθηνών

24 Πήγασος Θριασίου 2012 ΑΟ ΕΠΣΔΑ

25 Νέοι Δραπετσώνας Πειραιά

26 Κωακός Φιλίνος Δωδ/σου

27 Τριαντών Ιαλυσού ΑΣ Δωδ/σου

28 Διαγόρας Ικαρίας Σάμου

29 Νέος Αστέρας Ρεθύμνου Ρεθύμνου

30 ΟΦΗ Ηρακλείου
Σε περίπτωση που ομάδα η οποία προβιβάσθηκε από τη Γ΄ Κατηγορία κατά την αγωνιστική περίοδο 2017-2018, δεν δηλώσει συμμετοχή, για οποιοδήποτε λόγο, τότε αντικαθίσταται από την δευτεραθλήτρια ομάδα και να και αυτή δηλώσει αδυναμία τότε δικαίωμα αποκτά η τριταθλήτρια.

Οι ομάδες έχουν την υποχρέωση να υποβάλλουν στην Ε.Π.Ο., έως και τη Πέμπτη 30/08/2018 και ώρα 15.00΄, πρωτότυπη Δήλωση Συμμετοχής σε ειδικό έντυπο, που θα γίνει γνωστό στις ομάδες, μέσω δημοσιοποίησης στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας.

Σε περίπτωση που ομάδα που ενώ δικαιούται, δεν δηλώσει συμμετοχή ως τη ανωτέρω ημερομηνία, τότε η δεύτερη ομάδα που έχει δικαίωμα να την αντικαταστήσει μπορεί να υποβάλει Δήλωση Συμμετοχής έως και τη Τρίτη 04/09/2018 και ώρα 15.00΄.
Εάν και η δεύτερη ομάδα δεν δηλώσει συμμετοχή, τότε η τρίτη ομάδα που έχει δικαίωμα να την αντικαταστήσει μπορεί να υποβάλει Δήλωση Συμμετοχής έως και τη Παρασκευή 07/09/2018 και ώρα 15.00΄.

Η ημερομηνία έναρξης του Πρωταθλήματος και το αγωνιστικό πρόγραμμα θα ανακοινωθούν την ημερομηνία της Δημόσιας Κλήρωσης.

 

Προβιβασμός-Υποβιβασμός

Ο προβιβασμός και υποβιβασμός των ομάδων στην Α΄ και Γ΄ Κατηγορία θα καθορισθούν με Συμπληρωματική Προκήρυξη, μετά την υποβολή Δηλώσεων Συμμετοχής των ομάδων, όλων των Κατηγοριών και πριν την έναρξη των Πρωταθλημάτων.

 

 

Με απολογισμό μια νίκη και δυο ήττες επιστρέφει από την Θεσσαλονίκη και την 2η φάση του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής ο ΝΟ Καλαμάτας.

Οι πολίστες του Ποσειδώνα πήραν μέρος στον όμιλο ανόδου που φιλοξενήθηκε στο Εθνικό κολυμβητήριο της συμπρωτεύουσας, όπου το Ρέθυμνο και ο Φοίβος κατέκτησαν τις δυο θέσεις που οδηγούν στο final-6.

Η ομάδα του Στάθη Μπακολιά, η οποία θα αγωνίζεται και του χρόνου στην Β’ Εθνική, κάτι που αποτελούσε και τον βασικό στόχο, ηττήθηκε δύσκολα 9-7 από τον Φοίβο στο ματς που έκρινε την 2η θέση ενώ στο φινάλε κέρδισε την ΧΑΝΘ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Όμιλος Ανόδου Θεσ/νικης (κολ. Εθνικό): ΝΟ Ρεθύμνου, ΠΑΣ Φοίβος, ΝΟ Καλαμάτας, ΧΑΝΘ

NO Ρεθύμνου- ΝΟ Καλαμάτας 12-6

Φοίβος- ΧΑΝΘ 12-6

ΝΟ Ρεθύμνου-ΧΑΝΘ 12-3

Φοίβος-ΝΟ Καλαμάτας 9-7

Φοίβος-ΝΟ Ρεθύμνου 7-11

ΝΟ Καλαμάτας-ΧΑΝΘ 11-10


Ο Άργης δεν τα κατάφερε στο Βόλο

Αντίθετα με το ΝΟΚ, η έτερη καλαματιανή ομάδα της κατηγορίας, ο Άργης, δεν τα κατάφερε στον όμιλο καθόδου που έγινε στον Βόλο και υποβιβάστηκε μαζί με τη ΝΕ Λαμίας.

Τα αποτελέσματα των δυο πρώτων αγωνιστικών(κολ. Δημοτικό Νέας Ιωνίας Βόλου):

ΟΕΑΝΑ Βόλου-Άργης Καλαμάτας 12-5

ΝΟ Αγ. Νικολάου-ΝΕ Λαμίας 16-13

ΟΕΑΝΑ Βόλου-ΝΕ Λαμίας 15-11

ΝΟ Αγ. Νικολάου-Άργης Καλαμάτας 13-4

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Αποστολή εξετελέσθη για το ΝΟ Καλαμάτας, το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο για τον Άργη. Οι δυο καλαματιανές ομάδες είχαν αντίθετη πορεία στον β’ γύρο της Β’ Εθνικής πόλο ανδρών καθώς ο μεν ΝΟΚ προκρίθηκε στα πλέι οφ ανόδου για την Α2 εξασφαλίζοντας παράλληλα την παραμονή του, ο δε Άργης θα μπεί στην διαδικασία των πλέι άουτ για να σώσει την κατηγορία.

Στο κρίσιμο ματς της 2ης μέρας στην Πάτρα, ο ΝΟ Καλαμάτας αναδείχθηκε ισόπαλος 9-9 με τον Επειό Αμαλιάδας και στην ισοβαθμία (10 βαθμ.) πήρε την προνομιούχο 2η θέση επειδή έχει μια νίκη (στον πρώτο γύρο) και μια ισοπαλία (τη σημερινή) στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Πρώτη πέρασε η “οικοδέσποινα” του ομίλου ΝΕ Πατρών, η οποία μαζί με τον Ποσειδώνα συμπλήρωσαν το παζλ των 12 που προκρίνονται στα πλέι οφ της Β' φάσης.

Αντίθετα ο Επειός Ήλιδας, που έμεινε τελικά 3ος, αλλά και ο Άργης Καλαμάτας (4ος, χωρίς βαθμό) θα πάνε στα πλέι άουτ για να διεκδικήσουν εκεί την παραμονή τους στην κατηγορία.

Για το ΝΟ Καλαμάτας οι Στάθης Μπακολιάς, Αλέξανδρος Ντι Μπενεντέτο χρησιμοποίησαν τους Μακρή, Μπεσσή, Τζούβελη, Κοσιφολόγο, Παναγιώταρο, Βερνάρδο, Κουνάδη, Γκούμα, Μέγγο, Τραγγανίδα, Μουστάκα, Αποστολάκο, Θεοδωρακόπουλο, Καρπέτα, Σπ. Αγγελή.

Την αποστολή του ΝΟΚ συνόδεψε στην Πάτρα ο έφορος Άρης Χριστόφορος.

Ο Άργης Καλαμάτας παρατάχθηκε με τους Μουράτογλου, Πετρόπουλο, Μπίτσα, Τριανταφυλλίδη, Τσιότσιο, Βλάσση, Κρανιδιώτη, Παπασταθόπουλο, Μακρή, Γκλερτ, Δουρδουνά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Α’ όμιλος Πάτρας (κολ. Πεπανός)


1η αγ. Παρασκευή 27/04/2018
Άργης Καλαμάτας- Επειός 8-15
ΝΟ Καλαμάτας - ΝΕ Πατρών 5-8

2η αγ. Σάββατο 28/04/2018
Άργης Καλαμάτας - ΝΕ Πατρών 1-16
ΝΟ Καλαμάτας- Επειός 9-9

3η αγ. Σάββατο 28/04/2018
ΝΟ Καλαμάτας – Άργης Καλαμάτας 13-8
Επειός – ΝΕ Πατρών 4-11

Βαθμολογία (4 ματς)
1. ΝΕ Πατρών 15 (67-31)
2. ΝΟ Καλαμάτας 10 (55-47)
-----------------------------------
3. Επειός Ήλιδας 10 (60-59)
4. Άργης Καλαμάτας 0 (35-78)

Έτσι, οι 12 ομάδες που έχουν προκριθεί στα πλέι οφ είναι: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας (Α' Όμιλος Πελοποννήσου), Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ΝΟ Ιτέας (Β’ Όμιλος Πελοποννήσου), ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Λάρισας (Όμιλος Θεσσαλίας), ΑΟΝΣ Μίλων, ΠΕΚΕ Βροντάδου (Όμιλος Αττικής – Νησιών Αιγαίου), ΠΑΣ Φοίβος, ΧΑΝΘ (Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κέρκυρας) ΝΟ Ρεθύμνου και Τρίαινα Βούλας (Όμιλος Κρήτης – Αττικής).

Οι 12 που πάνε στα πλέι άουτ: Επειός Ήλιδας, Άργης Καλαμάτας (Α' Όμιλος Πελοποννήσου) ΝΟ Ναυπλίου, ΟΠΑΘΑ Πατρών (Β’ Όμιλος Πελοποννήσου), ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΕ Λαμίας (Όμιλος Θεσσαλίας), ΝΟ Σύρου, Τρίτων Αμαρουσίου (Όμιλος Αττικής-Νησιών Αιγαίου), ΝΑΟ Κέρκυρας, ΑΠΣ Οξυγόνο (Όμιλος Θεσσαλονίκης, Ιονίων Νήσων), ΝΟ Αγίου Νικολάου, Ολυμπιάδα Πετρούπολης (Όμιλος Κρήτης-Αττικής).

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Με ήττες ξεκίνησαν τους αγώνες στον β’ γύρο του πρωταθλήματος πόλο της Β’ Εθνικής οι δυο καλαματιανές ομάδες.

Στο πρώτο χρονικά ματς στο κολυμβητήριο «Ολυμπιονίκης Αντώνης Πέπανος» της Πάτρας, ο Άργης Καλαμάτας ηττήθηκε 15-8 από τον Επειό (ομάδα της Αμαλιάδας) και ουσιαστικά έχασε κάθε ελπίδα για τα πλέι οφ ενώ ο ΝΟ Καλαμάτας ηττήθηκε 8-5 από το φαβορί για την πρωτιά ομάδα της ΝΕ Πατρών.

Ο Ποσειδώνας βρέθηκε να χάνει με 7-1 στο ξεκίνημα αλλά στην συνέχεια βελτιώθηκε και ήταν καλύτερος του αντιπάλου του αλλά η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί. Το ρόλο του πάντως στην εξέλιξη του ματς έπαιξε και ο τραυματισμός του Σταύρου Βερνάρδου στο ξεκίνημα του ματς. Ο πολίστας του ΝΟΚ χτύπησε λίγο κάτω από το μάτι και για προληπτικούς λόγους μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Το κρίσιμο ματς για την είσοδο του ΝΟΚ στα πλέι οφ είναι αυτό απέναντι στον Επειό το πρωί του Σαββάτου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία:

Α’ όμιλος Πάτρας (κολ. Πεπανός)

1η αγ. Παρασκευή 27/04/2018
Άργης Καλαμάτας- Επειός 8-15
ΝΟ Καλαμάτας - ΝΕ Πατρών 5-8

2η αγ. Σάββατο 28/04/2018
10:30 Άργης Καλαμάτας ΝΕ Πατρών
11:30 ΝΟ Καλαμάτας- Επειός

3η αγ. Σάββατο 28/04/2018
17:00 ΝΟ Καλαμάτας – Άργης Καλαμάτας
18:00 Επειός – ΝΕ Πατρών

Βαθμολογία (4 ματς)
1. ΝΕ Πατρών 9 (40-26)
2. Επειός Ήλιδας 9 (47-39)
3. ΝΟ Καλαμάτας 6 (33-30)
4. Άργης Καλαμάτας 0 (26-49)

Κατηγορία Υγρός Στίβος
Σελίδα 1 από 5
Top