Τα αποτελέσματα των αγώνων Κυπέλλου Μεσσηνίας που έγιναν την Κυριακή (15/9), έχουν ως εξής:
ΑΕΚ Καλαμάτας – Αστέρας Αρφαρών 1-2
Εράνη – Ακρίτας Κορώνης 2-1
Καλό Νερό – Ηρακλής Καλαμάτας 2-0
Διαβολίτσι – Σπερχογεία 3-0
Πάμισος – Τσικλητήρας Πύλου 1-0 (παρ.)
Μεθώνη – Δώριο 3-1
Α.Ε. Αβίας – Απόλλων Πεταλιδίου  3-4 πεν. (1-1 κ.α., παρ.)
Θύελλα Χαρακοπιού – Πανθουριακός 1-2
Ομόνοια – Εθνικός Μελιγαλά 0-4
Ανδρούσα – Α.Ε. Μάνης 4-2 πεν. (1-1 κ.α., παρ.)

Υπενθυμίζουμε τα αποτελέσματα του Σαββάτου (14/9):

Χανδριναϊκός – Νέος Αρις 3-4 παρ. (κ.α. 3-3)
Απόλλων Καλαμάτας – Κυπαρισσία 2-1
Α.Ο. Φυτειάς – Ηρακλής Κυπαρισσίας 3-4 παρ. (κ.α. 2-2)
Ολυμπιακός Ανάληψης – Τέλος Αγρας 1-0
Παπαφλέσσας Χώρας – Ολυμπιακός Καλαμάτας 2-0 παρ. (κ.α 0-0)

 

 

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Η δεύτερη δόση των νοκ άουτ αγώνων της Β’ φάσης του Κυπέλλου Μεσσηνίας θα διεξαχθεί σήμερα με μάχες σε δέκα μέτωπα.

Το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς θα δώσει ο ΑΟ Διαβολιτσίου ο οποίος θα υποδεχτεί στο “καπετάν Βασ. Κωνσταντακόπουλος” την Σπερχογεία σε μια πρόβα πρωταθλήματος.

Στην Μεσσήνη, ο Πάμισος θα υποδεχτεί τον Τέλο Άγρα με τις δυο ομάδες να παρουσιάζουν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο φέτος, ενώ η περυσινή δευτεραθλήτρια Εράνη μετά την δοκιμασία απέναντι στην Καλαμάτα θα υποδεχτεί τον Ακρίτα Κορώνης.

Η Ομόνοια θα προσπαθήσει να βάλει δύσκολα στον Εθνικό Μελιγαλά τον οποίο υποδέχεται στο “Γ. Λουκαρέας” ενώ ο Πανθουριακός είναι ακλόνητο φαβορί στην αναμέτρηση με την Θύελλα Χαρακοπιού στην Κορώνη. Μεγάλη μάχη αναμένεται να γίνει στην Ανδρούσα όπου η τοπική ομάδα θα υποδεχτεί την Μάνη ενλω η Αβία έχει το προβάδισμα με τον Απόλλωνα Πεταλιδίου.

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Καλού Νερού θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή Καλαμάτας ενώ η ΑΕΚ Καλαμάτας υποδέχεται τον Αστέρα Αρφαρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου (4.30 μ.μ.)

ΑΕΚ Καλαμάτας – Αστέρας Αρφαρών
Γήπεδο Δυτικής Παραλίας
ΣΚΟΡΔΟΣ Η., ΒΟΣΝΑΚΗΣ Κ., ΤΣΑΟΥΣΗ Ε.

Εράνη – Ακρίτας Κορώνης
Γήπεδο Φιλιατρών
ΡΕΚΚΑΣ Η., ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Η., ΓΑΚΗΣ Ν., ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Χ.

Καλό Νερό – Ηρακλής Καλαμάτας
Γήπεδο Κυπαρισσίας
ΚΑΥΚΑΣ Α., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Κ.

Διαβολίτσι – Σπερχογεία
Γήπεδο Διαβολιτσίου “Καπετάν Βασίλης”
ΓΚΟΥΜΑΣ Ν., ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Χ., ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ Χ.

Πάμισος – Τσικλητήρας Πύλου
Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης
ΠΛΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Δ., ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΤΑΒΟΥΛΑΡΕΑΣ Δ.

Μεθώνη – Δώριο
Γήπεδο Μεθώνης
ΤΣΟΥΛΑΚΟΣ Η., ΑΡΑΠΗΣ Ε., ΜΠΑΣΙΛΑΡΗΣ Ε.

Α.Ε. Αβίας – Απόλλων Πεταλιδίου
Γήπεδο Αβίας
ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ Μ., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ Δ., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ.

Θύελλα Χαρακοπιού – Πανθουριακός
Γήπεδο Κορώνης
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Η., ΤΑΓΑΡΗΣ Δ., ΓΙΑΝΝΕΤΣΟΣ Ι.

Ομόνοια – Εθνικός Μελιγαλά
Γήπεδο ΚΤΕΛ “Γ. Λουκαρέας”
ΨΗΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ., ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Σ., ΤΣΑΟΥΣΗ Σ.

Ανδρούσα – Α.Ε. Μάνης
Γήπεδο Ανδρούσας
ΖΑΡΑΚΟΒΙΤΗΣ Ε., ΤΣΙΡΜΠΑΣ Ν., ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Π.

 

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Σε γήπεδο ποδοσφαίρου μετατράπηκε το βόρειο τμήμα της κεντρικής πλατείας Καλαμάτας σε εκδήλωση-προπομπό του τουρνουά Grassroots που θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα.

Το ξεχωριστό αυτό event οργάνωσε η ΕΠΣ Μεσσηνίας σε συνεργασία με το δήμο Καλαμάτας και η μέρα ήταν αφιερωμένη στα ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ του Δήμου της μεσσηνιακής πρωτεύουσας με τα παιδιά και τους καθηγητές τους να δίνουν το παρών και να χαίρονται το ποδόσφαιρο.

Στην κεντρική Πλατεία βρέθηκε από νωρίς ο πρόεδρος της ΕΠΣ Μεσσηνίας με τα μέλη του Διοικητικού συμβουλίου, ενώ το παρών έδωσε και ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος ο οποίος μάλιστα μπήκε στο γήπεδο και έκανε τη σέντρα σε ένα από τα παιχνίδια.

Το τουρνουά "Hello football friends Grassroots 2019" περιλαμβάνει αγώνες ακαδημιών 5X5 & 7x7 και θα πραγματοποιηθεί 21-22 Σεπτεμβρίου στο αθλητικό κέντρο της ΕΠΣΜ.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ποδοσφαιριστές γεννηθέντες από 01.01.2006 έως 31.12.2009 και δηλώσεις συμμετοχής των σωματείων θα γίνονται έως την Τετάρτη 18/9 στα γραφεία της ΕΠΣΜ , Σπετσών & Δαμοφώντος Καλαμάτα.

 

 

 

Κατηγορία Ποδόσφαιρο

Σε ενημέρωση προς τα σωματεία για την έκδοση του δελτίου πιστοποίησης των προπονητών που θα απασχολήσουν τη νεα σεζόν, προχώρησε η ΕΠΣ Μεσσηνίας.

Όσοι προπονητές δεν κατέχουν δελτίο πιστοποίησης, τότε δεν έχουν δικαίωμα να καθίσουν στον πάγκο των σωματείων, σύμφωνα με τον Κανονισμό Προπονητών της ΕΠΟ (άρθρο 10 παρ. 2 και 3), όπως αναφέρει η ΕΠΣΜ σε ανακοίνωσή της.

Θυμίζουμε πως από φέτος είναι αυξημένες οι ελάχιστες απαιτήσεις για να καθίσει ένας προπονητής σε πάγκο ομάδας της Α’ κατηγορίας τοπικών πρωταθλημάτων.

Σύμφωνα με το νέο κανονισμό προπονητών της ΕΠΟ, όσοι εργάζονται σε ομάδες Γ’ Εθνικής πρέπει να είναι κάτοχοι διπλώματος UEFA A’ και όσοι εργάζονται σε πρωταθλήματα Α’ Κατηγορίας, πρέπει να είναι κάτοχοι UEFA B’ τουλάχιστον, αντί για UEFA C που ίσχυε πέρυσι!

Σε ότι αφορά, τις ομάδες των οικείων τοπικών πρωταθλημάτων, ο κανονισμός αναφέρει:

“α) Στα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. η πρόσληψη προπονητή είναι υποχρεωτική για όλες τις κατηγορίες. Στην περίπτωση που σε μία ΕΠΣ δεν υπάρχει αποδεδειγμένα ικανός αριθμός προπονητών για την κατάλληλη εξυπηρέτηση αυτής της ανάγκης, η ΕΠΣ θα απευθύνει ερώτημα στην Τεχνική Επιτροπή της Ε.Π.Ο., η οποία θα αποφασίζει σχετικά για την επίλυση του ζητήματος. Για τον έλεγχο της επάρκειας θα υπολογίζονται μόνο οι προπονητές που έχουν ταυτότητα τριετίας εν ισχύ.

Στον σχετικό πίνακα του κανονισμού αναφέρεται ότι οι προπονητές της Ανώτερης Κατηγορίας, πρέπει να είναι κάτοχοι UEFA B’, τουλάχιστον και ο βοηθός προπονητή πρέπει να διαθέτει δίπλωμα UEFA C τουλάχιστον.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοση του δελτίου πιστοποίησης προπονητή είναι τα παρακάτω:

1) Αίτηση του σωματείου.

2) Αντίγραφο ταυτότητας προπονητή UEFA/Ε.Π.Ο. με ημερομηνία λήξης 31/12/2021.

3) Δύο έγχρωμες φωτογραφίες.

4) Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής) ότι ο προπονητής δεν εμπίπτει στα κωλύματα που προβλέπονται από το Καταστατικό της Ε.Π.Ο. και ότι αποδέχεται στο σύνολό τους όλες τις διατάξεις του Καταστατικού και των Κανονισμών της Ε.Π.Ο.

5) Επίσημο αποδεικτικό υποβολής της πρόσληψης μέσω TAXIS και αντίγραφο ιδιωτικού συμφωνητικού.

6) Καταβολή παραβόλου 75,00 ευρώ στο ταμείο των ΕΠΣ.

7) Υπογεγραμμένη και θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής, υπεύθυνη δήλωση πράξης συναίνεσης. (εφόσον δεν έχει αποσταλεί)

Υπενθυμίζεται ότι κανένας άλλος δεν μπορεί να αντικαθιστά τον προπονητή και να κινείται δίνοντας οδηγίες εντός της τεχνικής περιοχής κατά τη διάρκεια αγώνων όλων των κατηγοριών.

Επίσης Σωματεία που αγωνίζονται στην Β΄ και στη Γ΄ Κατηγορία, έχουν το δικαίωμα να δηλώνουν προπονητή εφόσον ακολουθήσουν την παραπάνω διαδικασία και προσλάβουν διπλωματούχο προπονητή.

 

 

 

 

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

H ΕΠΣ Μεσσηνίας ανακοινώνει την διεξαγωγή εκδηλώσεων ''Hello football friends Grassroots 2019'' με Τουρνουά Ακαδημιών 5X5  &  7x7 που θα πραγματοποιηθεί  21-22 Σεπτεμβρίου στο Αθλ. Κέντρο της ΕΠΣΜ.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ποδοσφαιριστές γεννηθέντες απο 01.01.2006 έως 31.12.2009.

Καλούνται τα ενδιαφερόμενα Σωματεία και οι Ακαδημίες να δηλώσουν συμμετοχή έως και Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019 στα γραφεία της ΕΠΣΜ , Σπετσών & Δαμοφώντος Καλαμάτα.

τηλ : 2721025954 fax : 2721028677  email : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

 

 

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Με το ντέρμπι ανάμεσα στον Πανθουριακό και τον Απόλλωνα Καλαμάτας θα κάνει σέντρα το φετινό πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας Μεσσηνίας σύμφωνα με το αποτέλεσμα της κλήρωσης που διενεργήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στο ξενοδοχείο Horizon Blu.

Από τα ματς της πρεμιέρας ξεχωρίζει επίσης αυτή της Κυπαρισσίας με τον Τέλο Άγρα και του Πάμισου Μεσσήνης με την Ανδρούσα. Η πρεμιέρα της σεζόν έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα τη Α' κατηγορίας Μεσσηνίας για την σεζόν 2019-20:

Α’ κατηγορία Μεσσηνίας

1η αγωνιστική 16η

Eράνη Φιλ.-Ολυμπιακός Ανάληψης

Τσικλητήρας Πύλου-Καλό Νερό

Πανθουριακός-Απόλλων Καλ.

Μεθώνη-ΑΕ Μάνης

Αβία-Εθνικός Μελιγαλά

Ακρίτας Κορώνης-Σπερχογεία

Κυπαρισσία-Τέλος Άγρας

Πάμισος Μεσ.-Ανδρούσα

 

2η αγωνιστική 17η

Τσικλητήρας Πύλου-Eράνη Φιλ.

Ολυμπιακός Ανάληψης-Πανθουριακός

Καλό Νερό-Μεθώνη

Απόλλων Καλ.-Αβία

ΑΕ Μάνης-Ακρίτας Κορώνης

Εθνικός Μελιγαλά-Κυπαρισσία

Σπερχογεία-Ανδρούσα

Τέλος Άγρας-Πάμισος Μεσ.

 

3η αγωνιστική 18η

Eράνη Φιλ.-Πανθουριακός

Μεθώνη-Τσικλητήρας Πύλου

Αβία-Ολυμπιακός Ανάληψης

Ακρίτας Κορώνης-Καλό Νερό

Κυπαρισσία-Απόλλων Καλ.

Ανδρούσα-ΑΕ Μάνης

Πάμισος Μεσ.-Εθνικός Μελιγαλά

Σπερχογεία-Τέλος Άγρας

 

4η αγωνιστική 19η

Μεθώνη-Eράνη Φιλ.

Πανθουριακός-Αβία

Τσικλητήρας Πύλου-Ακρίτας Κορώνης

Ολυμπιακός Ανάληψης-Κυπαρισσία

Καλό Νερό-Ανδρούσα

Απόλλων Καλ.-Πάμισος Μεσ.

ΑΕ Μάνης-Τέλος Άγρας

Εθνικός Μελιγαλά-Σπερχογεία

 

5η αγωνιστική 20η

Eράνη Φιλ.-Αβία

Ακρίτας Κορώνης-Μεθώνη

Κυπαρισσία-Πανθουριακός

Ανδρούσα-Τσικλητήρας Πύλου

Πάμισος Μεσ.-Ολυμπιακός Ανάληψης

Τέλος Άγρας-Καλό Νερό

Σπερχογεία-Απόλλων Καλ.

ΑΕ Μάνης-Εθνικός Μελιγαλά

 

6η αγωνιστική 21η

Ακρίτας Κορώνης-Eράνη Φιλ.

Αβία-Κυπαρισσία

Μεθώνη-Ανδρούσα

Πανθουριακός-Πάμισος Μεσ.

Τσικλητήρας Πύλου-Τέλος Άγρας

Ολυμπιακός Ανάληψης-Σπερχογεία

Καλό Νερό-Εθνικός Μελιγαλά

Απόλλων Καλ.-ΑΕ Μάνης

 

7η αγωνιστική 22η

Eράνη Φιλ.-Κυπαρισσία

Ανδρούσα-Ακρίτας Κορώνης

Πάμισος Μεσ.-Αβία

Τέλος Άγρας-Μεθώνη

Σπερχογεία-Πανθουριακός

Εθνικός Μελιγαλά-Τσικλητήρας Πύλου

ΑΕ Μάνης-Ολυμπιακός Ανάληψης

Καλό Νερό-Απόλλων Καλ.

 

8η αγωνιστική 23η

Ανδρούσα-Eράνη Φιλ.

Κυπαρισσία-Πάμισος Μεσ.

Ακρίτας Κορώνης-Τέλος Άγρας

Αβία-Σπερχογεία

Μεθώνη-Εθνικός Μελιγαλά

Πανθουριακός-ΑΕ Μάνης

Τσικλητήρας Πύλου-Απόλλων Καλ.

Ολυμπιακός Ανάληψης-Καλό Νερό

 

9η αγωνιστική 24η

Eράνη Φιλ.-Πάμισος Μεσ.

Τέλος Άγρας-Ανδρούσα

Σπερχογεία-Κυπαρισσία

Εθνικός Μελιγαλά-Ακρίτας Κορώνης

ΑΕ Μάνης-Αβία

Απόλλων Καλ.-Μεθώνη

Καλό Νερό-Πανθουριακός

Ολυμπιακός Ανάληψης-Τσικλητήρας Πύλου

 

10η αγωνιστική 25η

Τέλος Άγρας-Eράνη Φιλ.

Πάμισος Μεσ.-Σπερχογεία

Ανδρούσα-Εθνικός Μελιγαλά

Κυπαρισσία-ΑΕ Μάνης

Ακρίτας Κορώνης-Απόλλων Καλ.

Αβία-Καλό Νερό

Μεθώνη-Ολυμπιακός Ανάληψης

Πανθουριακός-Τσικλητήρας Πύλου

 

 

11η αγωνιστική 26η

Eράνη Φιλ.-Σπερχογεία

Εθνικός Μελιγαλά-Τέλος Άγρας

ΑΕ Μάνης-Πάμισος Μεσ.

Απόλλων Καλ.-Ανδρούσα

Καλό Νερό-Κυπαρισσία

Ολυμπιακός Ανάληψης-Ακρίτας Κορώνης

Τσικλητήρας Πύλου-Αβία

Πανθουριακός-Μεθώνη

 

12η αγωνιστική 27η

Εθνικός Μελιγαλά-Eράνη Φιλ.

Σπερχογεία-ΑΕ Μάνης

Τέλος Άγρας-Απόλλων Καλ.

Πάμισος Μεσ.-Καλό Νερό

Ανδρούσα-Ολυμπιακός Ανάληψης

Κυπαρισσία-Τσικλητήρας Πύλου

Ακρίτας Κορώνης-Πανθουριακός

Αβία-Μεθώνη

 

13η αγωνιστική 28η

Eράνη Φιλ.-ΑΕ Μάνης

Απόλλων Καλ.-Εθνικός Μελιγαλά

Καλό Νερό-Σπερχογεία

Ολυμπιακός Ανάληψης-Τέλος Άγρας

Τσικλητήρας Πύλου-Πάμισος Μεσ.

Πανθουριακός-Ανδρούσα

Μεθώνη-Κυπαρισσία

Αβία-Ακρίτας Κορώνης

 

14η αγωνιστική 29η

Απόλλων Καλ.-Eράνη Φιλ.

ΑΕ Μάνης-Καλό Νερό

Εθνικός Μελιγαλά-Ολυμπιακός Ανάληψης

Σπερχογεία-Τσικλητήρας Πύλου

Τέλος Άγρας-Πανθουριακός

Πάμισος Μεσ.-Μεθώνη

Ανδρούσα-Αβία

Κυπαρισσία-Ακρίτας Κορώνης

 

15η αγωνιστική 30η

Eράνη Φιλ.-Καλό Νερό

Ολυμπιακός Ανάληψης-Απόλλων Καλ.

Τσικλητήρας Πύλου-ΑΕ Μάνης

Πανθουριακός-Εθνικός Μελιγαλά

Μεθώνη-Σπερχογεία

Αβία-Τέλος Άγρας

Ακρίτας Κορώνης-Πάμισος Μεσ.

Κυπαρισσία-Ανδρούσα

 

 

 

Σελίδα 1 από 36
Top