Με το μεγάλο φαβορί για την άνοδο ομάδα της ΑΕΚ, τον Επειό Ήλιδας και την Κέρκυρα κληρώθηκε ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας στην τελική φάση (final-8) του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στη Β' φάση παίρνοντας την πρώτη θέση στον όμιλό της, κερδίζοντας μεταξύ άλλων και την Κέρκυρα με 12-6.

Ο ΝΟΚ έχει αντιμετωπίσει φέτος τον Επειό Ήλιδας και έχει απολογισμό μία νίκη και μία ήττα.

Τα παιχνίδια του final-8 θα γίνουν στο κολυμβητήριο "Αντ. Δημητρόπουλος" της Γλυφάδας από τις 12 έως τις 14 Ιουλίου.

Συνοπτικά οι όμιλοι έχουν ως εξής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΕΚΕ Βροντάδου, Τρίαινα Βούλας, Νηρέας Χαλανδρίου, ΣΚ Ροή

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΕΚ, Επειός Ήλιδας, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Καλαμάτας

Οι 4 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης, θα πάρουν την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Θυμίζουμε πως στην κατηγορία για την επόμενη περίοδο (2019 – 20) παρέμειναν οι Ιωνικός Νίκαιας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Καλαμακίου, Άρης Νίκαιας, ΝΟ Σύρου, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΧΑΝΘ, ΝΕ Λάρισας, ενώ υποβιβάστηκαν στη Γ' Εθνική οι ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΝΟ Ιτέας, Νίκη Βόλου και Νηρέας Πατρών που δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στην Α' φάση.

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

 

Με απόλυτη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία στέφθηκε η κολυμβητική συνάντηση που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας "Ο Ποσειδών" το διήμερο 11-12/5, με την επωνυμία "4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος", αφιερωμένη στην μνήμη του τέως αντιπροέδρου και εφόρου των τμημάτων κολύμβησης - υδατοσφαίρισης του ομίλου.

Η συνάντηση διεξήχθη υπό την αιγίδα της ΚΟΕ και της Περιφερειακής Επιτροπής Πελοποννήσου & Νοτ. Ιονίων Νήσων. Στην διοργάνωση συμμετείχαν 632 κολυμβητές -τριες από 24 σωματεία (15 περιφέρειας Αττικής, 8 περιφέρειας Πελοποννήσου και 1 από την Εύβοια).

Τα σωματεία που συμμετείχαν ήταν τα εξής: Ωκεανός ΑΟ, ΟΦΝΙ, Δελφίνια Περιστερίου, ΚΟ Περιστερίου Γλαύκος, ΑΟ Αιγάλεω, ΓΣ Αιγάλεω, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ, Παναθηναϊκός ΑΟ, ΟΣΦΠ, ΓΝΟ Αρης Νικαίας, ΑΟ Πεντελικού, ΑΣΚΑΛ, Πανελλήνιος ΓΣ, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΚΟΑ Τρίπολης, ΓΣ Ήλιδας Επειός, Αρίων Αμαλιάδας, Π.Α.Ε. Άργης, ΝΟ Καλαμάτας, ΑΣ Αργολίδας, Ευβοϊκός ΓΣ.

Το απόγευμα του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε η επίσημη έναρξη των αγώνων με τον Εθνικό Ύμνο - Έπαρση Σημαίας και τον όρκο του αθλητή από τον κολυμβητή Κοντόπουλο Κων/νο ενώ ακολούθησε χορευτική επίδειξη από την ακαδημία χορού Απόλλων & Άρτεμις. Στην συνέχεια ο Πρόεδρος του ομίλου Δημήτριος Κακαλίκας σε σύντομο χαιρετισμό καλωσόρισε όλους τους αθλητές ευχόμενος καλή επιτυχία και το τελετουργικό ολοκληρώθηκε με τον Πρόεδρο του Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου Καλαμάτας Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κηρύσσει την έναρξη των αγώνων.

Στο κατάμεστο δημοτικό κολυμβητήριο της πόλης μας οι φίλοι του υγρού στίβου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν εξαιρετικό θέαμα με τους κολυμβητές -τριες των αγωνιστικών και προαγωνιστικών ομάδων να πραγματοποιούν πολύ δυνατές κούρσες πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις.

Η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κέρδισε επάξια το χειροκρότημα των φίλων της καλαματιανής κολύμβησης κατακτώντας συνολικά 48 μετάλλια (20 χρυσά – 11 αργυρά – 17 χάλκινα) πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και νέα ατομικά ρεκόρ. Με την ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας αγωνίστηκαν 73 παιδιά και αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

Κούρος Βασίλειος
200ΕΛ 2’25’’02 1ος

50ΥΠ 34’’78 1ος

100ΥΠ 1’15’’86 1ος

Μαντζουνέας Ευάγγελος
50ΕΛ 34’’85 13ος

100ΕΛ 1’20’’81 18ος

Πανούσης Παναγιώτης
50ΕΛ 36’’35 15ος

100ΕΛ 1’24’’55 20ος

Σγάντζος Ιωάννης
400ΕΛ 5’19’’20 5ος

50ΠΕΤ 34’’82 4ος

200ΜΑ 2’51’’51 1ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος
100ΕΛ 1’07’’56 2ος

200ΕΛ 2’30’’44 6ος

Μάλαμας Ευστάθιος
50ΕΛ 33’’82 2ος

100ΕΛ 1’14’’25 9ος

100ΥΠ 1’28’’48 9ος

Πέττας Γεράσιμος
50ΕΛ 45’’82 17ος

50ΥΠ 53’’24 10ος

Λιακουρέας Γεώργιος
50ΕΛ 52’’06 18ος

50ΥΠ 1’00’’75 12ος

Τσιχριτζής Παντελής
50ΠΡ 44’’57 6ος

100ΠΡ 1’40’’15 11ος

200ΠΡ 3’36’’22 6ος

Μπούσμπουρας Παναγιώτης
100ΕΛ 1’27’’27 21ος

50ΠΡ 52’’48 11ος

100ΠΡ 1’54’’82 14ος

4Χ50ΜΟ 2’23’’96 1οι
Κούρος Βασίλειος
Τσιχριτζής Παντελής
Σγάντζος Ιωάννης
Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος

Μίχου Χριστίνα
50ΕΛ 34’’04 6η

100ΕΛ 1’19’’94 14η

200ΕΛ 2’53’’22 12η

Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα
50ΕΛ 34’’71 8η

100ΕΛ 1’17’’11 9η

200ΕΛ 2’45’’62 8η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή
100ΕΛ 1’26’’03 21η

50ΠΡ 51’’71 13η

100ΠΡ 1’52’’73 17η

Σωτηροπούλου Ελένη
100ΕΛ 1’31’’08 25η

200ΕΛ 3’12’’98 20η

100ΥΠ 1’42’’23 15η

Πολίτη Άννα
50ΕΛ 43’’25 21η

100ΕΛ 1’41’’69 29η

Μαρούλη Βαλεσία
100ΥΠ 1’20’’76 3η

50ΠΕΤ 35’’67 6η

200ΜΑ 2’58’’16 3η

4Χ50ΜΟ 2’45’’62 5ες
Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα
Σουλεϊμέζη Φωτεινή
Μαρούλη Βαλεσία
Μίχου Χριστίνα

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

Σπυρόπουλος Αριστείδης
200ΕΛ 2’39’’50 1ος
400ΕΛ 5’30’’20 3ος
200ΜΑ 3’04’’18 3ος

Φράγκος Κων/νος
50ΥΠ 43’’99 11ος
100ΥΠ 1’37’’69 15ος
200ΥΠ 3’15’’86 6ος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης
50ΕΛ 33’’83 4ος
200ΕΛ 2’47’’30 6ος
50ΥΠ 39’’34 5ος

Μαλλώσης Ανδριανός
50ΕΛ 47’’03 26ος
50ΥΠ 57’’58 20ος

Κούμανης Βασίλειος
50ΠΡ 50’’49 12ος

100ΠΡ 1’49’’88 13ος

200ΠΡ 3’57’’97 7ος

Ντρίζα Έουκλιντ
50ΠΡ 54’’95 19ος

100ΠΡ 2’02’’86 21ος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
50ΠΡ 45’’32 4ος

100ΠΡ 1’40’’05 3ος

200ΠΡ 3’30’’70 3ος

4Χ50ΜΟ 2’42’’07 4οι
Φράγκος Κων/νος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος
Λυκοτραφίτης Δημοσθένης
Σπυρόπουλος Αριστείδης

Τσαλίκη Ολυμπία
50ΕΛ 35’’81 9η

200ΕΛ 2’56’’19 7η

50ΥΠ 42’’57 7η

Σκουράκη Κων/να
50ΥΠ 44’’23 10η

100ΥΠ 1’37’’51 13η

200ΥΠ 3’23’’78 8η

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
50ΕΛ 33’’48 1η

50ΠΕΤ 38’’50 2η

100ΠΕΤ 1’35’’59 3η

Κάββουρα Χρυσούλα
50ΕΛ 45’’00 20η

50ΥΠ 52’’17 19η

Μπαρμπίτσα Αθηνά – Ιωάννα
100ΕΛ 1’34’’28 17η

50ΥΠ 49’’88 18η

100ΠΡ 2’06’’19 19η

4Χ50ΜΟ 2’58’’44 6ες
Τσαλίκη Ολυμπία
Σκουράκη Κων/να
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
Μπαρμπίτσα Αθηνά – Ιωάννα

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

Πολίτης Σπύρος
50ΠΡ 51’’16 8ος

100ΠΡ 1’51’’85 9ος

Τζοβάρας Νικόλαος
50ΠΡ 51’’77 3ος

100ΠΡ 1’51’’10 2ος

Πατριαρχέας Δημήτριος
50ΥΠ 44’’05 3ος

100ΥΠ 1’34’’59 3ος

Πουλέτης Παναγιώτης
50ΕΛ 35’’91 3ος

100ΕΛ 1’21’’17 4ος

Κουρέας Βασίλειος
50ΕΛ 35’’82 2ος

200ΕΛ 2’55’’62 2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος
50ΠΕΤ 40’’65 3ος

200ΜΑ 3’16’’93 2ος

Τσετσέκος Γεώργιος
50ΠΡ 52’’39 10ος

100ΠΡ 1’53’’37 10ος

Ζερβάκης Θεόδωρος
50ΕΛ 43’’13 17ος

50ΥΠ 49’’55 9ος

Κουτελιάρης Μάριος
50ΕΛ 51’’72 22ος

50ΥΠ 59’’41 16ος

4Χ50ΜΟ 2’52’’71 1οι
Πατριαρχέας Δημήτριος
Κουρέας Βασίλειος
Σγάντζος Αλέξανδρος
Πουλέτης Παναγιώτης

Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία
100ΕΛ 1’49’’35 23η

100ΠΡ 2’06’’49 11η

Μενούνου Χριστιάνα
50ΥΠ 57’’74 19η

Κουτελιάρη Γαβριέλα
50ΥΠ 1’08’’66 23η

50ΠΡ 1’11’’71 14η

Μητροπούλου Ευαγγελία
100ΕΛ 1’19’’80 2η

100ΥΠ 1’32’’57 4η

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

Μπούνας Κων/νος
100ΕΛ 1’26’’19 3ος

50ΠΡ 50’’60 1ος

Λαγοπάτης Γεώργιος
100ΕΛ 1’29’’61 6ος

50ΠΕΤ 51’’84 8ος

Κασιδάκης Κων/νος
50ΠΕΤ 55’’68 11ος

50ΠΡ 56’’02 5ος

Δημητρακόπουλος Γεώργιος
50ΕΛ 40’’52 7ος

100ΕΛ 1’32’’41 8ος

4Χ50ΜΟ 3’13’’19 3οι
Μπούνας Κων/νος
Κασιδάκης Κων/νος
Λαγοπάτης Γεώργιος
Δημητρακόπουλος Γεώργιος

Σκούντζου Σπυριδούλα
50ΕΛ 41’’42 5η

50ΥΠ 49’’21 10η

Βασιλάκη Αντωνία
50ΕΛ
43’’42 8η

100ΕΛ 1’39’’28 6η

Γαρδέλη Ελένη-Άννα
50ΕΛ 57’’45 19η

50ΥΠ 1’05’’30 26η

Μπαρμπίτσα Ιουλία
50ΕΛ 1’01’’45 20η

50ΥΠ 1’11’’29 27η

Φραγκούλη Αργυρώ
50ΥΠ 48’’23 7η

50ΠΕΤ 48’’94 5η

Φράγκου Αναστασία
50ΥΠ 48’’23 17η

50ΠΡ 59’’85 11η

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη
50ΥΠ 54’’21 6η

50ΠΡ 1’03’’87 14η

4Χ50ΜΟ 3’21’’21 4ες
Σκούντζου Σπυριδούλα
Φράγκου Αναστασία
Φραγκούλη Αργυρώ
Βασιλάκη Αντωνία

8Χ50ΕΛ mix 9-10-11-12 ετών 4’38’’91 2οι
Κούρος Βασίλειος
Μίχου Χριστίνα
Σπυρόπουλος Αριστείδης
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία
Μητροπούλου Ευαγγελία
Κουρέας Βασίλειος
Μπούνας Κων/νος
Φραγκούλη Αργυρώ

Στις αγωνιστικές κατηγορίες οι αγώνες διεξήχθησαν σε μορφή ανοικτής κατηγορίας και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Μαρκοπούλου Γεωργία (2006)
50ΕΛ 31’’48 15η

100ΕΛ 1’08’’86 16η

100ΥΠ 1’22’’65 13η

200ΥΠ 2’48’’10 7η

Δρακοπούλου Λευκή-Μαρία (2006)
50ΕΛ 32’’12 25η

100ΠΡ 1’34’’61 18η

100ΥΠ 1’24’’72 14η

200ΠΡ 3’21’’68 10η

Γεωργουλέα Αργυρώ (2006)
50ΕΛ 35’’46 44η

100ΕΛ 1’18’’12 38η

50ΠΡ 48’’19 20η

100ΠΡ 1’44’’59 23η

Μενούνου Κων/να (2006)
100ΕΛ 1’26’’69 42η

100ΠΡ 1’45’’42 25η

Χάππα Αναστασία (2005)
50ΕΛ 28’’95 1η

100ΕΛ 1’02’’68 1η

50ΠΕΤ 30’’03 4η

100ΠΕΤ 1’11’’60 3η

Γεωργακοπούλου Βασιλική (2005)
50ΕΛ 33’’72 33η

50ΥΠ 37’’82 17η

100ΥΠ 1’21’’44 12η

200ΥΠ 2’55’’48 10η

Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία (2005)
100ΕΛ 1’13’’19 25η

200ΕΛ 2’40’’81 24η

Λαπιώτη Αγάπη-Ελπίδα (2005)
100ΕΛ 1’07’’07 11η

200ΕΛ 2’24’’92 9η

50ΠΕΤ 31’’33 5η

100ΠΕΤ 1’11’’54 2η

Καντζιλιέρη Ευαγγελία (2004)
100ΕΛ 1’13’’85 28η

200ΕΛ 2’33’’00 14η

400ΕΛ 5’16’’18 11η

50ΠΕΤ 37’’18 29η

Γκότση Ευαγγελία (2004)
50ΕΛ 33’’29 32η

100ΕΛ 1’14’’19 29η

200ΕΛ 2’39’’47 22η

400ΕΛ 5’36’’67 14η

Δημητρούλη Θεοδώρα (2004)
50ΕΛ 32’’68 28η

50ΠΕΤ 35’’08 23η

100ΠΡ 1’37’’51 21η

200ΜΑ 2’59’’43 10η

Σκιαδοπούλου Όλγα (2002)
50ΠΕΤ 28’’85 1η

100ΥΠ 1’08’’62 1η

200ΜΑ 2’28’’37 1η

100ΠΡ 1’17’’49 2η

Κάββουρας Βασίλειος (2006)
50ΕΛ 31’’67 36ος

100ΕΛ 1’10’’57 29ος

200ΕΛ 2’31’’30 19ος

Πουλέτης Νικόλαος (2006)
50ΕΛ 31’’42 24ος

100ΕΛ 1’08’’75 14ος

50ΠΕΤ 34’’94 28ος

100ΠΡ 1’33’’86 10ος

Μακρέας Βασίλειος (2005)
50ΥΠ 32’’09 6ος

100ΥΠ 1’09’’91 4ος

200ΥΠ 2’30’’94 3ος

200ΜΑ 2’37’’44 6ος

Πολίτης Δημήτριος (2005)
50ΕΛ 34’’88 41ος

100ΕΛ 1’19’’78 35ος

50ΥΠ 42’’53 15ος

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004)
50ΕΛ 25’’13 4ος

100ΕΛ 55’’24 1ος

50ΠΕΤ 26’’30 2ος

100ΠΕΤ 58’’82 1ος

Χάππας Παναγιώτης
100ΕΛ 1’00’’00 7ος

50ΠΡ 33’’17 2ος

100ΠΡ 1’12’’33 1ος

200ΠΡ 2’39’’02 1ος

Αγγουράς Ιωάννης (2002)
50ΕΛ 26’’74 9ος

50ΠΕΤ 28’’15 7ος

200ΜΑ 2’26’’79 3ος

Τσάκαλης Γεώργιος (2002)
50ΕΛ 28’’03 20ος

50ΠΡ 33’’19 3ος

Παπαμανωλόπουλος Αθανάσιος (1999)
50ΠΡ 32’’72 1ος

Οι προπονητές της αγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς και Λαγοπάτης Παναγιώτης της προαγωνιστικής ομάδας αναφέρθηκαν στην ιδιαίτερη επιτυχία των αγώνων πετυχαίνοντας ρεκόρ συμμετοχών, τονίζοντας την σημασία που έχει ο συγκεκριμένος αγώνας για τον χώρο της κολύμβησης, τα οφέλη που αποκομίζουν τα παιδιά της πόλης μας με την δυνατότητα που τους παρουσιάζεται μπροστά σε συγγενείς και φίλους να ξεδιπλώσουν τις ικανότητές τους αλλά και την σημασία και την αναγκαιότητα πραγματοποίησης σημαντικών εκδηλώσεων όπως το Κύπελλο Κοντόπουλος στην πόλης μας ως κινητήριος μοχλός ανάπτυξης της τοπικής οικονομίας.

Άλλωστε οι συνθήκες της περιοχής μας σε συνδυασμό με τις ομορφιές τόσο της πόλης μας όσο και της ευρύτερης περιοχής την καθιστούν ιδιαίτερα ελκυστική στην προτίμηση πολλών συλλόγων για προετοιμασία, αρκεί βέβαια να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην συντήρηση των αθλητικών εγκαταστάσεων καθώς και στην δημιουργία νέων εγκαταστάσεων πάντοτε κάτω από προγραμματισμένες κινήσεις.

Οι έφοροι του κολυμβητικού τμήματος του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας, Βάσω Τσάκωνα και Γεωργία Κούτρα ευχαριστούν όσους συνέβαλαν στην επιτυχή πραγματοποίηση της εκδήλωσης και συγκεκριμένα την Περιφέρεια Πελοποννήσου και τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Καλαμάτας καθώς και τους Leonidas Passion Coffee, Κουτουμάνου και ΣΙΑ Ο.Ε, Σίτος Αρτοποιεία - Ζαχαροπλαστική, Σκλαβενίτης SuperMarket, Σιαμπής - Φρούτα & Λαχανικά, Φίλιππος Χριστόπουλος-Παστέλια, Φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης «Πράξις & Λόγος», Αρτοζαχαροπλαστεία Βενιός, Ταβέρνα "Κάπως Αλλιώς", συν φροντιστήριο Τσετσέκος Γιάννης & Βράτσιτσα Λένα, ΤRIGILIDAS TRAVEL & HOLIDAYS, ΟΠΤΙΚΗ Διάσταση Μιχόπουλος - Σμυρνιού Ο.Ε, Καφεκούτι, Κρανιώτης Λογιστικά, Ακαδημία Χορού "Απόλλων & Άρτεμις", Κομμωτήριο Αναζίκου Σμυρνή Μαίρη, ΒΙΒΛΙΟΠΟΛΙΣ Δ. Δημοπούλου, ATHANASIOU, V & G co Παπαδογιωργάκης - Λαμπροπούλου & Συνεργάτες Μελετητικό Γραφείο, ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΦΗ ΠΑΠΑΔΑΚΟΥ, Ψητοπωλείο "Ο Κρητικός", Ερυθρό Σταυρό, τον διοικητή του 9ου Συντάγματος Πεζικού, Κατασκευές Παναγιώτης Μπούνας, city fm, kanali 20, 99.2 Δίαυλος, MESSINIARADIO, messinia WEBTV, ΕΠΑΘΛΟΝ Κ.& Ν. ΒΛΑΧΟΝΙΚΟΛΟΣ, alfaprint digital, Ερυθρός Σταυρός.

H ανακοίνωση του ΝΟΚ, καταλήγει:

“Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον ιατρό των αγώνων κ. Μακρέα Σωκράτη για την εθελοντική προσφορά του καθώς και τους εθελοντές - γονείς των παιδιών για την πολύτιμη βοήθειά τους κατά την διάρκεια των αγώνων και όλους όσους στηρίζουν το τμήμα της ομάδας ώστε να παραμένει ανταγωνιστικό σε υψηλό επίπεδο και να εκπροσωπεί την πόλη μας επάξια τόσο στις εγχώριες όσο και σε διεθνείς διοργανώσεις”.

 

 

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Με την πρόκριση στην τελική φάση (final 8) επέστρεψε από την Χίο η ανδρική ομάδα πόλο του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας όπου συμμετείχε στην Β’ Φάση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Η πρόκριση στα τελικά όπου θα διεκδικήσει την άνοδο, έρχεται ως επιστέγασμα των προσπαθειών που έχουν καταβάλει οι υπεύθυνοι του τμήματος κατά την εφετινή περίοδο και αποτελεί σημαντική επιτυχία μιας και η ανδρική ομάδα είχε να συμμετάσχει σε τελική φάση για περισσότερα από μια δεκαετία.

Η εικόνα των παιχνιδιών του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας είναι η εξής:

ΝΟΚ - ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ 12 - 7 (2-3, 3-2, 3-1, 4-1)

Αποβολές: 8 υπέρ και 10 κατά (στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου ο Παναγιώταρος του ΝΟΚ και ο Προβατάς του Ιωνικού αποβλήθηκαν από τον διαιτητή με αντικατάσταση). Επίσης η καλαματιανή ομάδα κέρδισε 3 πέναλτι χωρίς να μπορέσει να τα εκμεταλλευθεί.

Σκόρερ: 3 γκολ ο Τζούβελης, από 2 οι Βερνάρδος, Μουστάκας, Καρπέτας και από 1 οι Θεοδωρακόπουλος, Κουτσιαλής, Μπίρης

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΝΟΚ 8-7 (4-1, 2-1, 0-2, 2-3)

Με ένα πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο ο ΝΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 – 2. Κατάφερε να ισοφάρισει στο 1’18’ αλλά δέχτηκε το γκολ της ήττας έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος παίζοντας με παίκτη λιγότερο.

Αποβολές: 5 υπέρ και ένα κερδισμένο πέναλτι και 3 κατά και ένα πέναλτι.

Σκόρερ: Βερνάρδος 2, από 1 Άγγος, Παναγιώταρος, Τζούβελης

ΝΟΚ - ΠΕΚΕΒ 11 -11 (4-5, 3-2, 2-4, 2-0)

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι απέναντι στους γηπεδούχους από τους Βροντάδες της Χίου όπου είχαν και την ένθερμη υποστήριξη της κερκίδας ο ΝΟ Καλαμάτας κατάφερε να σταθεί όρθιος έχοντας να αντιμετωπίσει τα πολύ δυνατά μαρκαρίσματα των αντιπάλων που οδήγησαν και σε 3 αποβολές με αντικατάσταση στις αρχές του δευτέρου οκταλέπτου με τον Παναγιώταρο να διαπληκτίζεται με τον παίκτη του ΠΕΚΕΒ Βορριά Κ. και λίγο αργότερα να αποβάλλεται και ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας Άγγος Ιορδάνης.

Στο 2’48’’ πριν την λήξη του 3ου οκταλέπτου ο Ναυτικός Ομιλος Καλαμάτας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 τέρματα (7 - 11) όμως με πολύ πιεστική άμυνα οι παίκτες του κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας που τους έδωσε και την πρόκριση στην τελική φάση.

Αποβολές: 2 υπέρ και 5 κατά και ένα πέναλτι.

Σκόρερ: Τζούβελης 3, από 2 Θεοδωρακόπουλος, Βερνάρδος, Τσιγώνιας, από 1 Κουτσιαλής, Καρπέτας.

Γ.Σ ΕΠΕΙΟΣ ΗΛΙΔΑΣ - ΝΟΚ 10 - 5

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον οι παίκτες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι και φυσιολογικά ηττήθηκαν από τους Ηλείους.

Αποβολές: 2 υπέρ και ένα πέναλτι και 8 κατά και ένα πέναλτι.

Σκόρερ: Τζούβελης 2, από 1 Βερνάρδος, Άγγος, Καρπέτας

Όλα τα αποτελέσματα του ομίλου και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

1η αγωνιστική ΠΕΚΕΒ – ΕΠΕΙΟΣ 17 – 9 & ΝΟΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ 12 - 7

2η αγωνιστική ΙΩΝΙΚΟΣ – ΠΕΚΕΒ 7 – 15 & ΝΗΡΕΑΣ Χ. – ΝΟΚ 8 - 7

3η αγωνιστική ΕΠΕΙΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 10 – 6 & ΠΕΚΕΒ - ΝΗΡΕΑΣ Χ. 15 - 7

4η αγωνιστική ΝΗΡΕΑΣ Χ. - ΕΠΕΙΟΣ 6 - 9 & ΝΟΚ - ΠΕΚΕΒ 11- 11

5η αγωνιστική ΙΩΝΙΚΟΣ - ΝΗΡΕΑΣ Χ. 6 - 16 & ΕΠΕΙΟΣ - ΝΟΚ 10 - 5

Η βαθμολογία έχει ως εξής: ΠΕΚΕΒ 10, ΕΠΕΙΟΣ 9, ΝΗΡΕΑΣ 6, ΝΟΚ 4, ΙΩΝΙΚΟΣ 0

Από τον όμιλο της Αθήνας η βαθμολογία έχει ως εξής: ΑΕΚ 12, ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ 9, ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 6, ΡΟΗ 3, ΟΕΑΝΑ ΒΟΛΟΥ 0.

Στην αποστολή στην Χίο συμμετείχαν οι εξής: (Μπακολιάς - Κουνάδης) Μακρής Μιχαήλ, Αποστολάκος Γιάννης, Θεοδωρακόπουλος Στέλιος, Βερνάρδος Σταύρος, Γκούμας Γιώργος, Κουτσιαλής Αριστοτέλης, Μπίρης Κων/νος, Άγγος Ιορδάνης, Μουστάκας Φίλιππας, Παναγιώταρος Νίκος, Καρπέτας Κων/νος, Τζούβελης Κων/νος, Τσιγώνιας Γιώργος, Κοσιφολόγος Θανάσης . Την αποστολή στην Χίο συνόδευσε η έφορος Εξηνταβελώνη Λυδία.

Η κλήρωση για την τελική φάση θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΚΟΕ στις 22/5.

 

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Για συνεχόμενη χρονιά ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας διοργανώνει το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαΐου στο δημοτικό κολυμβητήριο Καλαμάτας, αγώνες κολύμβησης αγωνιστικών και προαγωνιστικών κατηγοριών, αφιερωμένους στη μνήμη του διατελέσαντος αντιπροέδρου και Εφόρου κολύμβησης και πόλο Σπύρου Κοντόπουλου με την επωνυμία “4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος 2018“.

Πρόκειται για μια γιορτή της κολύμβησης με την συμμετοχή 600 περίπου κολυμβητών -τριών από 22 σωματεία της περιφέρειας Πελοποννήσου και την περιφέρεια Αττικής. Το πρόγραμμα των αγώνων περιλαμβάνει τρεις αγωνιστικές ενότητες σε αγωνιστικές και προαγωνιστικές κατηγορίες.

Η πρώτη αγωνιστική θα ξεκινήσει το Σάββατο το πρωί στις 10:00 και η δεύτερη αγωνιστική το απόγευμα του Σαββάτου στις 6, ενώ την Κυριακή θα διεξαχθεί η 3η Αγωνιστική από τις 9 το πρωί.

 

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Στην μάχη της πρόκρισης για το Final-8, στην τελική δηλαδή φάση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, ώστε να διεκδικήσει την άνοδο στην Α2, ρίχνεται από σήμερα η ομάδα πόλο του ΝΟ Καλαμάτας.

Το συγκρότημα του Στάθη Μπακολιά,το οποίο ολοκλήρωσε με επιτυχία τους δυο γύρους της Α’ φάσης τερματίζοντας στην πρώτη θέση, θα παίξει στην Χίο με αντιπάλους τους Νηρέα Χαλανδρίου, Βροντάδο Χίου, Επειό Ήλιδας και Ιωνικό Νίκαιας.

Για τον -εφικτό- στόχο της πρόκρισης στο final-8 θα πρέπει να υποσκελίσει τουλάχιστον μια ομάδα.

Στην αποψινή πρεμιέρα (20:00) ο Ποσειδώνας θα αντιμετωπίσει τον Ιωνικό, αύριο (11/5) στις 11 π.μ. θα δώσει το δεύτερο ματς με το Νηρέα, την Κυριακή (12/5) θα παίξει με το Βροντάδο (11:00) και θα τελειώσει τους αγώνες με τον Επειό το απόγευμα της ίδιας μέρας στις 18:00.



Κατηγορία Υγρός Στίβος

 

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στη θερινή ημερίδα αγωνιστικών και προαγωνιστικών κατηγοριών που έγινε στο κλειστό κολυμβητήριο της Τρίπολης το Σάββατο 4/5.

Στους αγώνες πήραν μέρος 16 ομάδες και ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε συνολικά με 54 κολυμβητές -τριες πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και νέα ατομικά ρεκόρ σε πολλά από τα αγωνίσματα που συμμετείχαν ενώ τα παιδιά της αγωνιστικής ομάδας εξασφάλισαν όρια σε επιπλέον αγωνίσματα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

Κούρος Βασίλειος

200ΕΛ 2’31’’14 1ος

400ΕΛ 5’20’’92 1ος

50ΠΕΤ 36’’89 2ος

Σγάντζος Ιωάννης

50ΕΛ 32’’25 1ος

100ΕΛ 1’10’’83 2ος

200ΜΑ 2’57’’54 2ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος

100ΕΛ 1’08’’49 1ος

100ΥΠ 1’23’’82 2ος

50ΠΕΤ 36’’10 1ος

Μάλαμας Ευστάθιος

50ΕΛ 33’’33 2ος

400ΕΛ 5’51’’64 2ος

50ΠΕΤ 41’’34 5ος

Τσιχριτζής Παντελής

50ΠΡ 44’’90 2ος

100ΠΡ 1’40’’29 3ος

200ΜΑ 3’10’’26 5ος

Μπούσμπουρας Παναγιώτης

100ΕΛ 1’25’’80 6ος

50ΠΡ 53’’03 4ος

100ΠΡ 1’56’’15 4ος

Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα

50ΕΛ 34’’49 4η

100ΕΛ 1’16’’69 6η

100ΥΠ 1’34’’41 5η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή

50ΠΡ 53’’55 4η

100ΠΡ 1’52’’10 5η

200ΠΡ 4’02’’66 3η

Σωτηροπούλου Ελένη

50ΕΛ 39’’68 7η

100ΕΛ 1’31’’63 11η

200ΜΑ 3’52’’39 4η

Πολίτη Άννα

50ΕΛ 45’’43 9η

100ΕΛ 1’41’’77 15η

Μαρούλη Βαλεσία

100ΥΠ 1’21’’14 2η

200ΜΑ 3’04’’74 1η

50ΠΕΤ 36’’75 2η

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

Σπυρόπουλος Αριστείδης

50ΕΛ 33’’04 2ος

100ΕΛ 1’14’’48 1ος

200ΜΑ 3’06’’81 2ος

Φράγκος Κων/νος

100ΕΛ 1’24’’87 4ος

50ΠΕΤ 47’’91 7ος

200ΜΑ 3’25’’67 3ος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης

50ΕΛ 34’’16 3ος

100ΕΛ 1’17’’68 2ος

50ΥΠ 40’’28 1ος

Κούμανης Βασίλειος

100ΥΠ 1’47’’31 3ος

50ΠΕΤ 59’’66 9ος

50ΠΡ 51’’80 3ος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος

100ΕΛ 1’25’’46 5ος

50ΠΡ 46’’68 2ος

50ΠΕΤ 48’’42 8ος

Τσαλίκη Ολυμπία

50ΕΛ 36’’28 2η

100ΕΛ 1’19’’88 1η

50ΥΠ 41’’58 2η

Σκουράκη Κων/να

100ΕΛ 1’28’’36 4η

50ΠΕΤ 49’’26 2η

50ΠΡ 52’’25 4η

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία

100ΕΛ 1’18’’48 4η

50ΠΕΤ 40’’74 2η

100ΠΕΤ 1’42’’12 1η

Μπαρμπίτσα Αθηνά – Ιωάννα

100ΕΛ 1’37’’49 6η

50ΥΠ 48’’36 7η

100ΥΠ 1’44’’38 2η

Μενούνου Χριστιάνα

50ΥΠ 57’’22 5η

50ΠΡ 1’03’’56 5η

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

Πολίτης Σπύρος

50ΕΛ 40’’83 4ος

50ΠΕΤ 46’’02 2ος

Τζοβάρας Νικόλαος

50ΠΡ 51’’77 3ος

100ΠΡ 1’51’’10 2ος

Πατριαρχέας Δημήτριος

50ΥΠ 42’’78 1ος

50ΠΡ 55’’67 6ος

Πουλέτης Παναγιώτης

100ΥΠ 1’38’’48 2ος

50ΠΕΤ 44’’28 1ος

Κουρέας Βασίλειος

100ΕΛ 1’21’’79 1ος

50ΠΡ 51’’68 2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος

200ΕΛ 2’57’’41 1ος

50ΠΡ 52’’39 4ος

Τσετσέκος Γεώργιος

100ΕΛ 1’32’’40 4ος

50ΠΡ 54’’75 5ος

Ζερβάκης Θεόδωρος

100ΕΛ 1’39’’35 6ος

100ΥΠ 1’44’’55 6ος

Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία

50ΕΛ 46’’83 6η

50ΠΕΤ 53’’05 3η

Μητροπούλου Ευαγγελία

50ΠΕΤ 45’’33 2η

100ΥΠ 1’31’’76 1η

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

Μπούνας Κων/νος

50ΠΕΤ 51’’91 3ος

50ΠΡ 51’’07 1ος

Λαγοπάτης Γεώργιος

50ΕΛ 40’’84 1ος

50ΠΕΤ 49’’74 1ος

Κασιδάκης Κων/νος

100ΕΛ 1’43’’41 3ος

50ΠΡ 57’’29 5ος

Δημητρακόπουλος Γεώργιος

100ΕΛ 1’53’’92 7ος

50ΠΡ 55’’57 4ος

Σκούντζου Σπυριδούλα

50ΠΕΤ 54’’88 2η

50ΠΡ 58’’48 3η

Βασιλάκη Αντωνία

50ΕΛ 44’’09 1η

100ΕΛ 1’39’’46 2η

Φράγκου Αναστασία

50ΕΛ 52’’07 6η

50ΥΠ 52’’45 2η

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη

50ΕΛ 50’’48 5η

50ΥΠ 54’’47 3η

Στις αγωνιστικές κατηγορίες οι αγώνες διεξήχθησαν σε μορφή ανοικτής κατηγορίας και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Παγκορασίδες Β (γεν.2006)

Μαρκοπούλου Γεωργία

50ΕΛ 32’’03 12η

100ΕΛ 1’08’’30 8η

200ΕΛ 2’29’’97 5η

50ΥΠ 36’’12 8η

200ΜΑ 3’03’’18 7η

Δρακοπούλου Λευκή-Μαρία

50ΕΛ 32’’34 14η

100ΕΛ 1’12’’83 14η

50ΠΕΤ 35’’81 11η

50ΠΡ 43’’86 13η

Γεωργουλέα Αργυρώ

50ΕΛ 35’’13 27η

50ΠΡ 49’’52 17η

100ΠΡ 1’46’’28 10η

Μενούνου Κων/να

50ΕΛ 37’’34 30η

100ΕΛ 1’24’’76 25η

50ΠΡ 49’’61 18η

Παγκορασίδων Α (γεν.2005)

Χάππα Αναστασία

50ΕΛ 29’’32 3η

100ΕΛ 1’03’’59 2η

200ΕΛ 2’27’’81 3η

50ΥΠ 33’’42 2η

100ΥΠ 1’12’’46 4η

100ΠΕΤ 1’12’’55 1η

Γεωργακοπούλου Βασιλική

50ΕΛ 33’’05 16η

50ΥΠ 37’’50 12η

100ΥΠ 1’23’’90 10η

200ΥΠ 3’00’’50 4η

Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία

50ΕΛ 34’’33 23η

100ΕΛ 1’16’’47 22η

200ΕΛ 2’43’’77 10η

50ΠΡ 48’’84 16η

Κορασίδων (γεν. 2003-2004)

Καντζιλιέρη Ευαγγελία (2004)

50ΕΛ 33’’82 18η

100ΕΛ 1’13’’40 15η

200ΕΛ 2’36’’73 6η

400ΕΛ 5’22’’50 4η

Γκότση Ευαγγελία (2004)

50ΕΛ 34’’40 24η

100ΕΛ 1’13’’88 17η

200ΕΛ 2’41’’66 8η

100ΥΠ 1’27’’88 12η

Νεανίδων (γεν. 2001-2002)

Σκιαδοπούλου Όλγα (2002)

100ΕΛ 1’01’’93 1η

200ΕΛ 2’17’’70 2η

50ΠΕΤ 30’’40 2η

100ΥΠ 1’11’’09 1η

200ΜΑ 2’27’’81 1η

200ΠΡ 2’50’’76 1η

Παμπαίδων Β (γεν. 2006)

Κάββουρας Βασίλειος

50ΕΛ 30’’42 17ος

100ΕΛ 1’09’’49 17ος

50ΠΡ 46’’51 10ος

Πουλέτης Νικόλαος

50ΕΛ 31’’42 24ος

100ΕΛ 1’08’’75 14ος

50ΠΕΤ 34’’92 18ος

200ΠΡ 3’19’’87 3ος

200ΜΑ 2’49’’58 6ος

Παμπαίδων Α (γεν.2005)

Μακρέας Βασίλειος

50ΕΛ 28’’64 10ος

50ΥΠ 32’’41 4ος

100ΥΠ 1’12’’02 2ος

50ΠΕΤ 32’’44 11ος

Πολίτης Δημήτριος

50ΕΛ 35’’36 11ος

100ΕΛ 1’20’’28 23ος

50ΥΠ 44’’26 17ος

Παίδων (γεν.2003-2004)

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004)

50ΕΛ 25’’73 2ος

100ΕΛ 56’’69 2ος

200ΕΛ 2’07’’44 2ος

50ΠΕΤ 27’’42 1ος

100ΠΕΤ 1’01’’60 1ος

Χάππας Παναγιώτης

50ΕΛ 28’’04 8ος

400ΕΛ 4’51’’26 3ος

50ΠΕΤ 29’’08 7ος

200ΠΕΤ 2’28’’81 4ος

100ΠΡ 1’13’’18 1ος

Οι προπονητές των παιδιών Στάθης Μπακολιάς της αγωνιστικής ομάδας και Λαγοπάτης Παναγιώτης και Σταυρούλα Μπασακίδη της προαγωνιστικής έμειναν ευχαριστημένοι από την εμφάνιση των κολυμβητών τους στους αγώνες παρά την έντονη επιβάρυνση που είχε προηγηθεί τις δύο εβδομάδες των διακοπών του Πάσχα. Εκ μέρους του Δ.Σ την αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσε η έφορος του τμήματος κα. Τσάκωνα Βάσω.

Το 4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος

Συνεχίζονται οι προετοιμασίες για το 4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος που διοργανώνει ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας το Σαββατοκύριακο 11 - 12/5. Οι διοργανωτές αναμένουν ρεκόρ συμμετοχών ενώ το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας θα συμμετέχει με 75 κολυμβητές -τριες.

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας με ανακοίνωσή του καλεί τους φίλους της κολύμβησης να βρεθούν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Καλαμάτας και να παρακολουθήσουν τους αγώνες οι οποίοι αναμένεται να έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το Σάββατο το πρωί οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 10:00, το απόγευμα στις 18:00 και την Κυριακή το πρωί στις 09:00.

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος
Σελίδα 1 από 33
Top