Με την συμμετοχή των αγωνιστικών τμημάτων κολύμβησης στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα που διεξήχθησαν από 11/7 έως 5/8/2019 ολοκληρώθηκε η αγωνιστική χρονιά για το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας.

Ta “δελφίνια” του Ποσειδώνα πέτυχαν 24 νέα ατομικά ρεκόρ και συμμετείχαν σε δέκα μεγάλους τελικούς και επτά μικρούς, ενώ η Χάππα Αναστασία στα 50ΥΠ Παγκορασίδων Β κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στους Παμπαίδες - Παγκορασίδες ΑΒ & Παίδες - Κορασίδες στην γενική βαθμολογία ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας με 98,5 βαθμούς κατετάγη 50ος ανάμεσα σε 122 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.

Στους Εφήβους - Νεάνιδες στην γενική βαθμολογία με 53 βαθμούς κατέλαβε την 25η θέση (6ος επαρχιακός σύλλογος) σε 60 σωματεία που βαθμολογήθηκαν. Τέλος στο Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών κατέλαβε την 43η θέση ανάμεσα σε 53 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων (γεν. 2003-2004)

Θεσσαλονίκη 11-14/7

 

Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 32’’52 21ος

100ΠΡ προκριματικό 1’10’’72

μικρό τελικό 1’10’’79 12ος

200ΠΡ 2’34’’03 17ος

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004) 50ΕΛ προκριμ. 24’’89

μεγάλο τελικό 24’’57 4ος

100ΕΛ προκριμ. 53’’54

μεγάλο τελικό 53’’23 6ος

50ΠΕΤ προκριμ. 26’’50

μικρό τελικό 26’’14 9ος

 

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α (γεν. 2005)

Βόλος 16-18/7

 

Μακρέας Βασίλειος 50ΥΠ μεγάλο τελικό 31’’67 16ος

100ΥΠ προκριμ. 1’07’’58 τελικό άκυρη
στροφή

200ΥΠ προκριμ. 2’23’’58

μεγάλο τελικό 2’23’’10 7ος

Χάππα Αναστασία 50ΥΠ μεγάλο τελικό 31’’74 3η

50ΠΕΤ προκριμ. 29’’91

μεγάλο τελικό 29’’95 4η

100ΠΕΤ προκριμ. 1’07’’79

μεγάλο τελικό 1’07’’60 5η

Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα 100ΕΛ 1’04’’92 34η

50ΠΕΤ προκριμ. 31’’35

μικρό τελικό 31’’02 11η

100ΠΕΤ 1’13’’13 24η

 

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Β (γεν. 2006)

Βόλος 20-22/7

 

Κάββουρας Βασίλειος 50ΕΛ 29’’54 38ος

Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΕΛ 30’’77 28η

50ΥΠ 35’’23 22η

100ΥΠ 1’17’’10 29η

Δρακοπούλου Λευκή 50ΕΛ 31’’90 48η

50ΠΡ 42’’33 70η

100ΠΡ 1’32’’81 66η

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (γεν. 2001-2002)

Ιλίσιο 26-28/7

 

Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 50ΥΠ προκριμ. 32’’02

μεγάλο τελικό 31’’91 7η

100ΥΠ προκριμ. 1’11’’61

μικρό τελικό 1’11’’72 14η

Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 50ΠΕΤ προκριμ. 29’’55

μεγάλο τελικό 28’’94 4η

100ΠΕΤ προκριμ. 1’07’’70

μεγάλο τελικό 1’07’’25 7η

200ΜΑ προκριμ. 2’29’’40

μεγάλο τελικό 2’27’’26 4η

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών

Άλιμος 2-5/8

 

Χρυσομάλλης Μάριος 100ΕΛ 53’’97 27ος

50ΠΕΤ 26’’25 27ος

100ΠΕΤ 57’’91 25ος

Σκιαδοπούλου Όλγα 50ΥΠ 32’’58 21η

50ΠΕΤ προκριμ. 29’’30

μικρό τελικό 29’’34 14η

200ΜΑ προκριμ. 2’29’’56

μικρό τελικό 2’28’’10 13η

 

Μπακολιάς: Νέες προκλήσεις για το μέλλον

Ικανοποίηση για τις εμφανίσεις των παιδιών στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και για την πορεία της ομάδας γενικότερα εξέφρασε ο προπονητής της αγωνιστικής ομάδας του ΝΟΚ Στάθης Μπακολιάς.

“Η εφετινή χρονιά είχε αρκετές ιδιαιτερότητες για εμάς αλλά καταφέραμε μαζί με τον εξωτερικό συνεργάτη Παναγιώτη Λαγοπάτη να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Την νέα χρονιά που ξεκινά τον Σεπτέμβριο θα έχουμε στην αγωνιστική ομάδα 17 καινούργια παιδιά από τα προαγωνιστικά τμήματα, τα οποία είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικά και δημιουργούν νέες προκλήσεις για το μέλλον.

Παράλληλα εξίσου σημαντικές ήταν και οι επιδόσεις των παιδιών της προαγωνιστικής ομάδας που σε συνάρτηση με την κατακόρυφη αύξηση των παιδιών στα τμήματα εκμάθησης, δείχνει ότι ο κόσμος αναγνωρίζει την ποιοτική δουλειά που γίνεται σε όλα τα επίπεδα του συλλόγου.

Εμείς για την νέα χρονιά έχουμε προγραμματίσει τις κινήσεις μας προκειμένου να προσφέρουμε ακόμα περισσότερα στον υγρό στίβο και στα παιδιά της πόλης μας. Ευχόμαστε λοιπόν ευχάριστες και ξένοιαστες διακοπές στους φίλους μας και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τις αρχές Σεπτεμβρίου”, είπε χαρακτηροστικά..

 

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Με δυο συμμετοχές σε μικρούς τελικούς και ένα ατομικό ρεκόρ ολοκληρώθηκε για τα "δελφίνια" του ΝΟ Καλαμάτας, Όλγα Σκιαδόπουλου και Μάριο Χρυσομάλλη η συμμετοχή τους στο 88ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΟΠΕΝ, στο κολυμβητήριο Αλίμου.

Στους αγώνες, με τους οποίους έπεσε η αυλία της αγωνιστικής σεζόν, ξεχώρισε το ατομικό ρεκόρ του Χρυσομάλλη στα 100 πεταλούδα με 57"91 (προηγούμενο 58.82 απο 12/5/2019 στο 4ο "Σπ. Κοντόπουλος") και η συμμετοχή της Σκιαδοπούλου σε δύο μικρούς τελικούς, στα 50 πεταλούδα και 200 μικτής ατομικής.

"Καλή ξεκούραση και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους τους αθλητές μας και τους περιμένουμε αρχές Σεπτέμβρη για να βάλουμε νέους και περισσότερο ανταγωνιστικούς στόχους για την νέα χρονιά", ανέφερε σε μήνυμά του ο προπονητής του ΝΟ Καλαμάτας Στάθης Μπακολιάς.

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος


Δυο χρυσά μετάλλια, δυο αργυρά και ένα χάλκινο ήταν ο απολογισμός της Σταυρούλας Μπάκα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης που ολοκληρώθηκε στον Άλιμο.

Η 21χρονη Καλαματιανή κολυμβήτρια του ΠΑΟΚ, φοιτήτρια στο NC State της Βόρειας Καρολίνας, κολυμπά τα τελευταία χρόνια με τα χρώματα του ΠΑΟΚ με τον οποίο πήρε τις πρωτιές στις σκυτάλες 4Χ100 ελεύθερο mix και 4Χ200 ελεύθερο ενώ ήταν 2η στα 4Χ100 ελεύθερο.

Στα ατομικά η Μπάκα ήταν 2η στα 50 ελεύθερο με 25.91 (νικήτρια η Νόρα Δράκου 25.42) και 3η στα 100 ελεύθερο με χρόνο 57.01 μαζί με την Σοφία Κλικοπούλου. Νικήτρια και εδώ ήταν η Δράκου με 55.85. Τέλος, η καλαματιανή κολυμβήτρια ήταν 4η στα 200 ελεύθερο με χρόνο 2:05.27.

Το 88ο πρωτάθλημα κολύμβησης ολοκληρώθηκε με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό ο οποίος πανηγύρισε τον 60ό του τίτλο (24ο συνεχόμενο). Οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν επίσης τόσο την επί μέρους βαθμολογία των Ανδρών, όσο και την αντίστοιχη των Γυναικών.

Στη Γενική βαθμολογία, ο Ολυμπιακός συγκέντρωσε 1.275 βαθμούς και ακολούθησαν ο ΠΑΟΚ με 686 και ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου με 594,5 βαθμούς.

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Με μια 5η και μια 7η θέση ολοκλήρωσαν τα “δελφίνια” του ΝΟ Καλαμάτας την συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης παμπαίδων-παγκορασίδων που έριξε αυλαία σήμερα στον Βόλο.

Η Αναστασία Χάππα μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 50 ύπτιο την Τετάρτη, ήταν στα 100 πεταλούδα με 1:07.60 (είχε περάσει με τον 4ο χρόνο 1:07.79) συντρίβοντας το ατομικό της ρεκόρ (1:10.69).

Ο Βασίλης Μακρέας ήταν 7ος στα 200 μ. ύπτιο με 2:23.10 (2:23.58 το πρωί), χρόνος που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (είχε 2:26.98). Στα 100 πεταλούδα αγωνίστηκε και η Αγάπη Λαπιώτη η οποία ήταν 24η με 1:13.13.

 

 

 

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης παμπαίδων-παγκορασίδων που διεξάγεται στο Βόλο τα "δελφίνια" του Ναυτικού ομίλου Καλαμάτας.

Η Αναστασία Χάππα κατέκτησε σήμερα το χάλκινο μετάλλιο στα 50 ύπτιο με νέο ατομικό ρεκόρ 31"74, ενώ στην χθεσινή πρεμιέρα των αγώνων ήταν 4η στα 50 μ. πεταλούδα με 29.95.

Ο Βασίλης Μακρέας σημείωσε δυο ατομικά ρεκόρ. Στα 50 ύπτιο 31"67 και κατετάγη 16ος ενώ στα 100 ύπτιο σημείωσε τον 10ο χρόνο 1'07"58 και προκρίθηκε στον μικρό τελικό όπου όμως έχει αντικανονική στροφή.

Πολύ δυνατή κούρσα και για την Αγάπη Λαπιώτη στα 100 ελεύθερο όπου με 1'04"92 συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ (1'07"07) καταλαμβάνοντας την 34η θέση σε σύνολο 65 κολυμβητριών. Η Λαπιώτη ήταν 8η στα 50 μ. πεταλούδα με 31.02.

 

 

 

 

Κατηγορία Υγρός Στίβος

 Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στους Θερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών της Περιφέρειας Πελοποννήσου & Νοτίων Ιονίων Νήσων που έγιναν στο Αργοστόλι στις 8-9/6 και η οποία συνοδεύτηκε από 49 μετάλλια (21 χρυσά – 14 αργυρά – 14 χάλκινα) ολοκληρώθηκε μια ακόμα επιτυχημένη χρονιά για τα μικρά δελφινάκια του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας παρά τις πολλές απουσίες της ομάδας, αφού από τα 51 παιδιά της προαγωνιστικής μόνο τα 25 ταξίδευσαν στην Κεφαλλονιά.

Η προσπάθεια όλων των παιδιών ήταν συγκλονιστική πραγματοποιώντας πολύ δυνατές κούρσες που συνοδεύτηκαν από ατομικά ρεκόρ αφήνοντας αισιόδοξες υποσχέσεις για την νέα αγωνιστική περίοδο που θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

Κούρος Βασίλειος                            100ΕΛ                1’05’’17            1ος

                                                     50ΥΠ                  34’’62            1ος

                                                     100ΥΠ               1’17’’03            1ος

Σγάντζος Ιωάννης                          400ΕΛ              5’30’’80           5ος

                                                     50ΠΕΤ                34’’71            1ος

                                                     200ΜΑ             2’50’’59            1ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος       50ΕΛ                  30’’56            1ος

                                                     100ΕΛ                1’08’’16           2ος

                                                     200ΕΛ              2’23’’22            1ος

Μάλαμας Ευστάθιος                        50ΕΛ                    35’’11           5ος

                                                     200ΕΛ              2’44’’61           6ος

                                                     800ΕΛ             11’53’’66           4ος

Τσιχριτζής Παντελής                      50ΠΡ                  46’’87           5ος

                                                     100ΠΡ               1’38’’77           4ος

                                                     200ΠΡ             3’29’’80           3ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος       4Χ100ΕΛ          4’39’’76            1οι

Σγάντζος Ιωάννης

Μάλαμας Ευστάθιος

Κούρος Βασίλειος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος       4Χ200ΕΛ        10’06’’38            1οι

Μάλαμας Ευστάθιος

Σγάντζος Ιωάννης

Κούρος Βασίλειος

Κούρος Βασίλειος                            4Χ100ΕΛ          5’27’’96            1οι

Τσιχριτζής Παντελής

Σγάντζος Ιωάννης

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος

Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα               50ΕΛ                  34’’90            4η

                                                     200ΕΛ              2’44’’62            2η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή                        50ΠΡ                  48’’69            2η

                                                     100ΠΡ               1’49’’33            8η

                                                     200ΠΡ             3’47’’46            3η

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

Φράγκος Κων/νος                            50ΥΠ                   44’’11           5ος

                                                     100ΥΠ              1’36’’24           4ος

                                                     200ΥΠ              3’17’’70           3ος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης               50ΕΛ                  34’’66           2ος

                                                     100ΕΛ                1’14’’65           4ος

                                                     50ΥΠ                  39’’91            1ος

Κούμανης Βασίλειος                         50ΠΡ                   51’’32           5ος

                                                     100ΠΡ               1’48’’55           5ος

                                                     200ΠΡ              3’55’’18           4ος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος                50ΠΡ                  44’’99           3ος

                                                     100ΠΡ               1’37’’70            1ος

                                                     200ΠΡ             3’28’’99           2ος

Φράγκος Κων/νος                            4Χ100ΕΛ          5’29’’58            4οι

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος

Κούμανης Βασίλειος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης

Φράγκος Κων/νος                            4Χ100ΜΟ          6’11’’45            3οι

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης

Κούμανης Βασίλειος

Τσαλίκη Ολυμπία                            50ΕΛ                   35’’51            4η

                                                     100ΕΛ               1’20’’58            3η

                                                     50ΥΠ                  42’’18            5η

Σκουράκη Κων/να                           50ΥΠ                  44’’82            8η

                                                     100ΥΠ              1’33’’24            3η

                                                     200ΥΠ             3’27’’36            3η

 

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία                50ΕΛ                  34’’47            2η

                                                     50ΠΕΤ               38’’60             1η

                                                     200ΜΑ             3’14’’46            4η

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

Τζοβάρας Νικόλαος                        50ΕΛ                  36’’58           3ος

                                                     50ΠΡ                  50’’26           2ος

Πουλέτης Παναγιώτης                    200ΕΛ              2’55’’89           3ος

                                                     200Μ               3’25’’72           2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος                     100ΥΠ              1’36’’55           2ος

                                                     50ΠΕΤ               40’’84           3ος

Τσετσέκος Γεώργιος                       50ΠΡ                  52’’87           3ος

                                                     100ΠΡ               1’50’’81           2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος                     4Χ50ΕΛ            2’27’’14            1οι

Πουλέτης Παναγιώτης

Τσετσέκος Γεώργιος

Τζοβάρας Νικόλαος

Σγάντζος Αλέξανδρος                     4Χ50ΜΟ          2’45’’65            1οι

Τσετσέκος Γεώργιος

Πουλέτης Παναγιώτης

Τζοβάρας Νικόλαος

Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία               100ΕΛ                1’46’’11            6η

                                                     50ΠΕΤ               50’’28            4η

Μητροπούλου Ευαγγελία                  100ΕΛ                1’21’’28             1η

                                                     50ΥΠ                  41’’82             1η

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

Μπούνας Κων/νος                           50ΕΛ                   38’’10            1ος

                                                     100ΕΛ               1’26’’88            1ος

Λαγοπάτης Γεώργιος                       100ΕΛ                1’33’’21           5ος

                                                     50ΠΕΤ               50’’97            1ος

Κασιδάκης Κων/νος                         50ΠΕΤ             1’00’’58           3ος

                                                     50ΠΡ                  53’’77           2ος

Σκούντζου Σπυριδούλα                    50ΕΛ                    41’’19             1η

                                                     50ΥΠ                  47’’77            3η

Βασιλάκη Αντωνία                          50ΕΛ                   43’’51            5η

                                                     50ΠΡ                  55’’49            5η

Φραγκούλη Αργυρώ                          50ΕΛ                    42’14            2η

                                                     50ΠΕΤ               49’’96            4η

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη                50ΥΠ                  54’’72            7η

                                                     50ΠΡ                1’05’’36            7η

Σκούντζου Σπυριδούλα                    4Χ50ΜΟ          3’23’’76           2ες

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη

Φραγκούλη Αργυρώ

Βασιλάκη Αντωνία

Σκούντζου Σπυριδούλα                    8Χ50ΕΛ             2’51’’21           2ες

Βασιλάκη Αντωνία

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη

Φραγκούλη Αργυρώ

 

          Την αποστολή στην Κεφαλλονιά συνόδευσαν οι εξωτερικοί συνεργάτες Λαγοπάτης Παναγιώτης και Μπασακίδη Βούλα και το μέλος του ΔΣ και έφορος των τμημάτων κολύμβησης κα. Τσάκωνα Βάσω. Το ΔΣ του ομίλου θα ήθελε επίσης να ευχαριστήσει όλα τα παιδιά για τις αγωνιστικές τους προσπάθειες, τους γονείς τους για της συνεργασία τους καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς, την εταιρία ΚΟΥΤΟΥΜΑΝΟΥ & ΣΙΑ ΟΕ και όσους συνέβαλαν στην επιτυχή διοργάνωση της αποστολής στην Κεφαλλονιά και όλους τους φίλους του υγρού στίβου που στέκονται αρωγοί στις προσπάθειες των αθλητών μας.

Κατηγορία Υγρός Στίβος
Σελίδα 1 από 17
Top