Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ομάδα έμπειρη με υψηλό μπάτζετ και με ποδοσφαιριστές που έχουν παραστάσεις από υψηλότερες κατηγορίες είναι ο Διαγόρας Ρόδου, που θα αποτελέσει το τελευταίο εμπόδιο της Καλαμάτας για την άνοδο στην Football League.

Ο “γηραιός” τερμάτισε 2ος στον 6ο όμιλο, πίσω από μια άλλη ομάδα της Ρόδου, τον Ιάλυσο για χάρη των οποίων άλλαξε και... η γεωγραφία της Ελλάδας πέρυσι το καλοκαίρι με τον καταρτισμό των ομίλων.

Προπονητής είναι ο Πέτρος Ρουντζιέρης ο οποίος ανέλαβε την ομάδα στα τέλη Οκτώβρη μετά την παραίτηση που υπέβαλε τότε ο Νίκος Παντέλης. Ο έμπειρος τεχνικός αποχώρησε από το σύλλογο μετά την εκτός προγράμματος ισοπαλία με τη Νίκη Τραγανού στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ανοίγοντας το δρόμο για τον Ρουτζιέρη ο οποίος ήταν τεχνικός διευθυντής.

Ο Διαγόρας αντιμετώπισε προβλήματα στο ξεκίνημα της χρονιάς τα οποίο έλυσε στην συνέχεια αλλά δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά απο τον συντοπίτη Ιάλυσο.

Έδειξε αδυναμία να διασπάσει τις κλειστές άμυνες και αυτό ήταν εν τέλει που έκανε την διαφορά καθώς στην σεζόν είχε μόλις δυο ήττες, στον πρώτο γύρο από τον Ιάλυσο και στον δεύτερο στην Ραφήνα από την Θύελλα.

Στα μπαράζ ο Διαγόρας θα παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, καθώς ο Γιάννης Μπουρλάκης που ήταν ο μοναδικός τραυματίας από την λήξη της σεζόν, ξεπέρασε τον τραυματισμό του στα πλευρά και θα δώσει κανονικά παρών.

Ο πρώην μέσος του Πανηλειακού είναι από τα βασικά στελέχη του “γηραιού” που επιθετικά φέτος στηρίχθηκε στον Χρήστο Χατζησάββα. Ο 25χρονος επιθετικός ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 13 τέρματα και από τους σταθερότερους σε απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Οι Ροδίτες στηρίζουν πολλά στον 31χρονο μεσοεπιθετικό απο την Γουινέα, Ελόνγκ Ντουαλά (με θητεία σε Κέρκυρα και Πλατανιά), η παρουσία του οποίο αποτελεί βαρόμετρο για την ομάδα.

Σημαντικά στελέχη είναι οι δυο ακραίοι μέσοι, ο έμπειρος Φώτης Γεωργίου (33 ετ., περισσότερες απο 300 συμμ. στις Εθνικές κατηγορίες, 7 σεζόν στην Super League με Γιάννενα, Ατρόμητο, Καλλονή και Κέρκυρα) και ο νεαρός Σπύρος Γλυνός ενώ μέλη της ομάδας είναι δυο πρώην του Αστέρα Αμαλιάδας, ο τερματοφύλακας Γιώργος Τσάμης με τον μπακ Τάσο Παγώνη.

Κάτω απο γκολπόστ στα μπαράζ θα βρίσκεται ο Σικαλιάς ενώ στο κέντρο της άμυνας βρίσκονται οι πολύπειροι Άγγελος Βέρτζος (στην Super League με Δόξα Δρ., Απόλλων Σμύρνης και Βέροια) και Στάθης Προβατίδης.

Στον άξονα αγωνίζονται οι Άγγελος Πινιώτης (23 ετ., 7 συμμετοχές πέρυσι με Πανιώνιο), ο 33χρονος Γιώργος Δήμας και οι Βασίλης Μπαξεβάνος, Γιάννης Καρπαθάκης.

Σε 24 αγώνες στον 6ο όμιλο ο Διαγόρας είχε 16 νίκες, 6 ισοπαλίες και 2 ήττες, ενώ πέτυχε 42 γκολ και δέχτηκε 9. Στην Ρόδο είχε ρεκόρ 9-2-1 με τέρματα 28-4 και εκτός έδρας 7-4-1 με τέρματα 14-5. Τερμάτισε 7 βαθμούς πίσω από την κορυφή και 14 μπροστά από τον τρίτο Παλληνιακό.

Τα ταξίδια στην Πελοπόννησο δεν του είναι άγνωστα καθώς φέτος αγωνίστηκε με τις ομάδες από την Ηλεία και Αχαϊα. Στις επτά συνολικά επισκέψεις του είχε 4 νίκες (0-2 τους Πανηλειακό, Αστέρα Αμαλ., Παναιγιάλειο, 1-2 τη Νίκη Τραγανού) και τρεις ισοπαλίες (1-1 στα Βραχνέϊκα, 1-1 με τον Πανμοβριακό, 0-0 στην Βάρδα).

Πριν δυο μέρες κατέκτησε το Κύπελλο Δωδεκανήσων επικρατώντας 2-0 στον τελικό του Απόλλωνα Καλυθιών, ομάδα της Α’ κατηγορίας Ρόδου.

Ο Εθνικός Καλαμάτας κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια της Β’ Εθνικής ομάδα του Μεσολογγίου και εάν ο διαιτητής Παναγάκος δεν έκλεινε τα μάτια σε παράβαση-πέναλτι στο 90’ θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία. Αντ’ αυτού, ηττήθηκε με 2-1 στο γήπεδο Ασπροχώματος στο ματς που έριξε την αυλαία για φέτος, σε μια σεζόν εξόχως επιτυχημένη για τον σύλλογο καθώς επιτεύχθηκε ο διπλός στόχος της παραμονής αλλά και της ανάδειξης του ταλέντου που διαθέτει με την προώθηση πολλών νεαρών κοριτσιών.

Οι πρωταθλήτριες προηγήθηκαν 0-2 και ο Εθνικός μείωσε με την Βουτσά πριν ο Λάκωνας ρέφερι κλείσει τα μάτια στην καθαρή ανατροπή- πέναλτι της Γιαννοπούλου στο 90'.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Κώστας Λαμπρόπουλος): Τσιγάρου, Βουτσά, Φιλανδριανού, Λ. Γιαννοπούλου, Πουλακίδα, Δημητρακοπούλου, Παναγιωτακοπούλου, Ελευθεράκη (85’ Μυκονιατάκου), Σπηλιοπούλου, Σακκά (89’ Βασίλοβιτς), Λεμπέση (46΄Καλύβα, 78’ Καπετανάκη).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008 (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Γρομητσάρη (83’ Μπενάρδη), Παπαδημητρίου Κ., Τζουμερκιώτη, Παπαδημητρίου (85’ Τρομπούκη), Ευθυμίου, Βάτσικα (84’ Τσωλου), Γιαννακά, Φουντούλη (55’ Παπαδογεωργίου), Μαρκουτσα, Γατσουλια

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον Ολυμπιακό Καλαμάτας, ο οποίος τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Ανδρούσα με 3-1 και περιέπλεξε την κατάσταση όσον αφορά το μέλλον του στην κατηγορία.

Οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 26 βαθμούς και την 13η θέση που εξασφαλίζει μεν τη σωτηρία αλλά στη συνέχεια έχουν αρκετά δύσκολο πρόγραμμα με δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις, στη Μεσσήνη με τον Ολυμπιακό Ανάληψης και στους Γαργαλιάνους με τον Τέλο Άγρα ενώ ενδιάμεσα υποδέχονται την Εράνη Φιλιατρών.

Και όλα αυτά ενώ η Αβία πλησίασε πλέον στους τρεις πόντους μετά την νίκη της επί της Ομόνοιας στο χθεσινό ντέρμπι του Κάμπου.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά το χθεσινό παιχνίδι καθώς πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο και στο 25’ μπήκαν μπροστά στο σκορ όταν μετά από μπάσιμο του Ζέππου η μπάλα έφτασε στον Μαγουλιανίτη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κατσιπόδα.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση λίγο πριν ο Ρέκκας στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με πλασέ του Μπάλλα έπειτα από αδράνεια της ερυθρόλευκης άμυνας.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα αλλά είχε σοβαρό πρόβλημα στην τελική πάσα και ουσιαστικά απείλησε μόνο με μακρινά σουτ, όπως έγινε στο 55’ με τον Αλεξανδρόπουλο. Η Ανδρούσα έδωσε χώρο και απείλησε μόνο απο στημένα , όπως έγινε στο 67ο λεπτό με κεφαλιά άουτ του προωθημένου Γκούνη.,

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μαζικά στην επίθεση γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ανδρούσα και με δύο αντεπιθέσεις κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Στο 84’ ο Κάλλας, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή, ανατράπηκε από τον Μαγουλιανιτη και το καθαρό πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Αντώνης Καλογερόπουλος ενώ ο ίδιος έκανε το 1-3 με σουτ από το ύψος της περιοχής στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ όλα είχαν κριθεί.

Ολυμπιακός Καλαμάτας: Αντωνόπουλος, Μπούνας (70’ Τσούνι), Γαβράς (82’ Μάλαμας), Σκιάς, Θεοδώρου, Ζέππος, Μαγουλιανίτης (87’ Κουπούζος), Μπέρμπερι, Μπαζάνης, Αλεξανδρόπουλος, Κορομηλάς (58’ Γιαννουκάκης)

Ανδρούσα: Κατσίποδας, Ιμεράσι, Γκούνης, Κακογιάννης, Τσώνης, Αντ. Καλογερόπουλος, Χαρμπίλας (73 Κάλλας), Γιώργ. Καλογερόπουλος, Διαμαντής, Μπάλας, Αναγνωστόπουλος (90’ Κουρέτας).

Ακριβώς όπως συνέβη στο ματς του πρώτου γύρου Απόλλωνας Καλάματας και Τσικλήτηρας Πύλου έμειναν στο 0-0 για την 27η αγωνιστική στην Α’ κατηγορία Μεσσηνίας, αποτέλεσμα που δίνει στην τρίτη ομάδα της... παρέας, Εράνη Φιλιατρών την ευκαιρία να αποκτήσει προβάδισμα στην μάχη για την θέση εφόσον την Κυριακή φύγει με το διπλό από τον Μελιγαλά.

Δυο από τις πλέον επιθετικές ομάδες της κατηγορίας αναμετρήθηκαν για 4η φορά στην σεζόν αλλά αυτή την φορά νίκησανοι άμυνες.

Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε καλύτερος στα σημεία και είχε δυο δοκάρια στο τέλος του ματς να πάρει τη νίκη αλλά οι Πυλιώτες είχαν την τύχη με το μέρος τους και διατήρησαν για 6ο σερί ματς καθαρό φύλλο αγώνα.

Το ματς στο γήπεδο Ασπροχώματος δεν ήταν από τα καλύτερα που έκαναν οι δυο ομάδες στην σεζόν, ιδιαίτερα μάλιστα στο πρώτο μέρος, όπου η σκοπιμότητα του αποτελέσματος υπερίσχυσε της ανάγκης για θέαμα.

Οι δύο αντίπαλοι κατέγραψαν μία όλη και όλη τελική στα πρώτα 45’ με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που απείλησε πρώτος στο 20 με σουτ του Βασιλόπουλου να καταλήγει στα χέρια του Ντουγέρογλου, ενώ δύο λεπτά μετά απάντησε ο Διακουμής με σουτ πάνω από το οριζόντιο.

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του στο 32ο λεπτό ρίχνοντας τον Κουντάνη στη θέση του Παπαγιαννόπουλου που χτύπησε ενώ με πρόβλημα αγωνιζόταν και ο Παχής, σε έναν Απόλλωνα που κατέβηκε με 14 όλους κι όλους ποδοσφαιριστές.

Και οι δύο ομάδες εμφάνισαν σοβαρό πρόβλημα στην τελική πάσα με τον μεν Απόλλωνα να αναπτύσσεται κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Κακαλή, Τσουλάκο, τους δε Πυλιώτες να προσπαθούν να βρουν ρήγματα στην αμυντική διάταξη των γηπεδούχων και να προχωρούν σε εσωτερικές μετακινήσεις με Γεωργιάδη, Σούλα και Διακουμή να αλλάζουν αμοιβαία θέση στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα, είχε ένα σουτ με τον Κακαλή στο 50’, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τη μεγάλη φάση.

Ο Τσικλητήρας άρχισε να ανεβαίνει μετά το 60’ και σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Χρήστου Τρίψα, αλλά επίσης δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στο 64ο λεπτό μετά από ωραία μπαλιά του Αλεξόπουλου, ο Τσούκλερης είχε δοκάρι αλλά η φάση δεν μέτρησε γιατί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, στο 86’ όμως μετά από γύρισμα του Βασιλόπουλο, ο νεαρός επιθετικός του Απόλλωνα σούταρε από κανονική θέση αυτή τη φορά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ντουγέρογλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στα τελευταία λεπτά και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν δεύτερο δοκάρι με τον Αλεξόπουλο να στέλνει την μπάλα στη συμβολή έπειτα από σέντρα του Καραχάλιου!

Με παράπονα και από τις δύο ομάδες η διαιτησία του Κουτσαναστάση.

Απόλλωνας Καλ.: Γιακουμής, Κακαλής, Καραχάλιος, Παχής, Περιβολάρης, Στραβάκος, Τσουλάκος (65’ Σπανός), Παπαγιαννόπουλος (32 Κουντάνης), Αλεξόπουλος, Βασιλόπουλος, Τσούκλερης (87’Μπαρδόσι).

Τσικλητήρας Πύλου: Ντουγέρογλου, Παυλάκος (63 Μέμα), Παπαγεωργίου Ν., Σεφεράσι, Γεωργιάδης, Παπαγεωργίου Γ. (59’ Τρίψας Χρ.), Σούλα, Ανδρώνης, Διακουμής, Τρίψας Ι. Καγιανάς (88 Ζάκα).

Μία πολύχρωμη λαοθάλασσα από δρομείς πλημμύρισε τους δρόμους της Καλαμάτας το απόγευμα του Σαββάτου λαμβάνοντας μέρος στο μαζικότερο δρομικό γεγονός της Νοτίου Ελλάδος, τον αγώνα δρόμου της Καλαμάτας που φέτος συμπλήρωσε αισίως 19 χρόνια ζωής και ήταν αφιερωμένος στον Σύλλογο Τυφλών Καλαμάτας.

Μικροί και μεγάλοι, αθλητές και μη, άνθρωποι όλων των ηλικιών ξεχύθηκαν στους δρόμους της Μεσσηνιακής πρωτεύουσας σχηματίζοντας ένα ανθρώπινο κονβόι από την Κεντρική Πλατεία μέχρι το ξενοδοχείο Filoxenia, σε όλο το παραλιακό μέτωπο και απόλαυσαν έναν μοναδικό αγώνα σε μια υπέροχη διαδρομή, υπό την απειλή βροχής που ευτυχώς τελικά δεν ήρθε.

Στα 10 χλμ. έλαβαν μέρος 1400 δρομείς και βαδιστές, ενώ περίπου 700 παιδιά, με τους γονείς τους και ερασιτέχνες αθλητές κάθε ηλικίας χάρηκαν τη μικρή διαδρομή των 1,5 χλμ.

Οι διοργανωτές του ΣΔΥΜ, οι εθελοντές και οι φορείς που αγκάλιασαν τον αγώνα, έκαναν το καλύτερο δυνατό ώστε να κυλήσουν τα πάντα ομαλά, όπως και έγινε και στον τερματισμό υπήρξαν χαρούμενα πρόσωπα παρά την οποία κούραση.

Μωρά στα καρότσια, μικρά παιδιά, έφηβοι, άνδρες και γυναίκες μέχρι και οι μεγαλύτερες ηλικίες, κάποιοι 70άρηδες πραγματικά ασταμάτητοι! Οικογένειες με παιδιά, πολλά ζευγάρια, φίλοι, παρέες αλλά και άτομα με κινητικές δυσκολίες, άπαντες παρόντες στην μεγάλη γιορτή της Καλαμάτας.

Στο αγωνιστικό σκέλος του αγώνα, θριαμβευτής στους άνδρες ήταν ο Μανιάτης Νικόδημος Νικολακέας και στις γυναίκες η περυσινή νικήτρια Κατερίνα Μπερδούση.

Ο χρόνος του δρομέα του ΓΑΣ Ιλυσού ήταν 33’43’’ ενώ η Τριπολιτσιώτισσα πρωταθλήτρια και ψυχολόγος τερμάτισε σε 41’12’’.