Sport365

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σάββατο, 24 Αύγουστος 2019 23:45

Ολυμπιακος- Αστέρας Τρ. 1-0 (βίντεο)

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε γρήγηρα, αλλά πέτυχε αγχωτική νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την πρεμιέρα της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Πασαλίδη μέσα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε εύστοχα.

Στη συνέχεια του αγώνα ήταν καλύτεροι και είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν, με κορυφαία το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 69'.

Όμως μετά το 60' βγήκε και ο Αστέρας με αξιώσεις στην αντεπίθεση, είχε κι αυτός τις δικές του ευκαιρίες, που γέμισαν με άγχος τους γηπεδούχους, ζήτησε κι ένα πέναλτι με τον Μπαράλες στο 82' με τον διαιτητή Κουμπαράκη να βλέπει τη φάση στο μόνιτορ και να μην εντοπίζει παράβαση.

ΑΕΚ-Ξάνθη (22.00) Novasports 1

Ο Παναθηναϊκός δεν επιβεβαίωσε την καλή εικόνα των Φιλικών στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και έμεινε στο 1-1 με την Λαμία σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20' σε μια ανύποπτη φάση. Ο Διούδης έκανε κακή έξοδο και ο Ρόμανιτς εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για το 1-0.

Στο 35' οι «πράσινοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μακέντα. Για την υπόδειξή του ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR, που έγινε για πρώτη φορά σε αγώνα της Super League.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας (90+3' Τσούκαλος), Βύντρα, Αντέτζο, Σκαρντοβέλι, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Πλιάτσικας, Ρόμανιτς (76' Σκόνδρας), Καραμάνος, Τουράμ (62' Βασιλόγιαννης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (82' Μπουζούκης), Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης (60' Μολό), Κολοβός, Μακέντα.

Την πρώτη νίκη στην Premier League, ύστερα από την επιστροφή της, πανηγύρισε η Άστον Βίλα. Οι "χωριάτες", με γκολ στις αντεπιθέσεις επικράτησαν 2-0 της Έβερτον. Σκόρερ ο Γουέσλεϊ στο 22ο λεπτό και ο Ελ Γκάζι στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής στην Premier League θα γίνει στο Άνφιλντ το Σάββατο το απόγευμα όπου θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες που έχουν το απόλυτο στις δύο πρώτες αγωνιστικές, Λίβερπουλ και Άρσεναλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 2-2 με την Τότεναμ δοκιμάζεται στην έδρα της Μπόρνμουθ, ενώ η Τότεναμ φιλοξενεί τη Νιούκαστλ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας και η Τότεναμ τη Νιούκαστλ.

Αναλυτικά η 3η αγωνιστική:

Παρασκευή 23/8

Άστον Βίλα-Έβερτον 2-0

Νόριτς-Τσέλσι (14:30)

Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ (17:00)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Κρίσταλ Πάλας(17:00)

Μπράιτον-Σαουθάμπτον (17:00)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Λέστερ(17:00)

Λίβερπουλ- Άρσεναλ (19:30)

Μπόρνμουθ- Μάντσεστερ Σίτι (16:00)

Γουλβς- Μπέρνλι (18:30)

Τότεναμ- Νιούκαστλ (18:30)

Η κυψέλη παραγωγής ταλέντων της Ακαδημίας Πατίστα "τροφοδότησε" και την ομάδα του Διαβολιτσίου με έναν νεαρό και ταλαντούχο ποδοσφαιριστή. Ο λόγος για τον 15χρονο μεσοεπιθετικό Αχιλλέα Γκότση.

Η ανακοίνωση της Ακαδημίας Πατίστα για την παραχώρησή του αναφέρει:

"Η διοίκηση και οι προπονητές του ΑΟΠΚ ΠΑΤΙΣΤΑ εύχονται στον Αχιλλέα Γκότση,που παραχωρήθηκε στην ομάδα του Διαβολιτσίου (θα αγωνιστεί στη Γ' Εθνική), καλή ποδοσφαιρική χρονιά με υγεία και καλή πρόοδο στο σχολείο!"

WNBA

Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 την Κράσνονταρ στο Καραϊσκάκη και ουσιαστικά "κλείδωσε" από το πρώτο ματς την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ διαβασμένοι και το έδειξαν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και με ένα ξέσπασμα στην επανάληψη, όπου σε 11' σημείωσαν τρία γκολ!

Ο Ραντζέλοβιτς σημείωσε δύο γκολ (75',85') κι από ένα οι Γκερέρο (30'), Ποντένσε (89'). Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν δέχτηκε γκολ, το 5ο ευρωπαϊκό του ματς. Την ερχόμενη Τρίτη θα ταξιδέψει στη Ρωσία για να σφραγίσει το εισιτήριο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (86' Καμαρά), Ποντένσε (90+2'), Γ. Μασούρας (76' Ραντζέλοβιτς ), Γκερέρο.

Κράσνονταρ: (Σεργκέι Ματβέεβ): Σαφόνοφ, Ραμίρες, Φιόλουσον, Σπάιτς, Πετρόφ, Καμπόλοφ, Καμπελά (25' λ.τρ. Όλσον ), Βιλένα, Ναμλί (58' Σουλεϊμάνοφ), Βάντερσον, Μπεργκ (69' Ιγκνατίεφ)