Ακρίτας Κορώνης – Αίαντας Καλαμάτας 1-2: Εκτέλεση... με δύο “στημένα” (βίντεο)

Με δύο γκολ που προήλθαν από ισάριθμα κόρνερ, ο Ακρίτας Κορώνης επικράτησε 2-1 του Αίαντα Καλαμάτας στο Πεταλίδι και πανηγύρισε την δεύτερη εφετινή του νίκη στην Α1 τοπική.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, οι “Ακρίτες” ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μάραντου και κεφαλιά του Ι. Κουτσουμπού άνοιξαν το σκορ.

Ωστόσο, το προβάδισμα για την ομάδα του Νίκου Σαββίδη κράτησε μόνο επτά λεπτά, αφού στο 37’ ο Μασουρίδης ισοφάρισε σε 1-1 για τον “Άγιαξ”.

Στο 62’ ο Μάραντος από δημιουργός έγινε σκόρερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από κόρνερ του Κρητικάκη.

Στο ίδιο λεπτό ο Αίαντας έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Παπαθεοδωρίδης προσπάθησε να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα με το χέρι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Διαιτητές: Ρέκκας, Α. Μιχαλόπουλος, Τζιαμουράνης

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ (Νίκος Σαββίδης): Βαρβεράκης, Τσουκάτος, Παναγιωτόπουλος, Δ. Κουτσουμπός, Ι. Κουτσουμπός, Τσάνι, Τέντες (75’ Φωτεινάκης), Μάραντος, Μουτζούρης, Σταμάτης (88’ Στρογγύλης), Κρητικάκης (90’ Σαρέλλας).

ΑΙΑΝΤΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιάννης Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής, Καλογερόπουλος (45’ λ. τρ. Τσίχλης), Ακριστινέι, Παπαθεοδωρίδης, Κολοκάθης, Ζαφείρης, Μπάκας (46’ Ζαχαριάς), Αντωνόπουλος, Κανιώρος (63’ Κωστέας), Πουλουπάτης, Μασουρίδης (78’ Παπαγιαννόπουλος).