Μεσσηνιακός Γ.Σ. - Ατρόμητος Πλατύ 1-2: Ατρόμητη... ανατροπή, παλικαρίσια νίκη! (φώτο)

Ένα παλικαρίσιο διπλό πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης (6/12) ο Ατρόμητος Πλατέος, επικρατώντας 2-1 του Μεσσηνιακού Γ.Σ. στο “Σταύρος Παπαδόπουλος”, στον αγώνα που έριξε την “αυλαία” της 10ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο της Β’ τοπικής και εξακολουθεί να φιγουράρει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 στο πρώτο μέρος, έδειξαν ψυχή, πάθος και πήραν τη νίκη με ανατροπή μέσα σε μόλις έξι λεπτά (74’-80’) στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Μπραχίμι ύστερα από σέντρα του Αλοίμονου, ενώ ο Ατρόμητος “άγγιξε” την ισοφάριση στο 27’, αλλά η μπάλα μετά το σουτ του Λυμπερόπουλου βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 43’ ο Αρβανίτης έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Καραγιαννίδης έβγαλε ωραία μπαλιά στον συμπαίκτη του, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Στ. Ταχταμπά, με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Πλατέος να καταλαβαίνει την πρόθεσή του να τον “κρεμάσει” και να μπλοκάρει.

Στο 62’ ο Μπραχίμι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Αρβανίτης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα να περάσει ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έχασαν άλλες δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα.
Η πρώτη στο 63’ όταν ο Τσιλίκος νικήθηκε εξ επαφής από τον Γαβρά (πάσα Λυμπερόπουλου) και η δεύτερη στο 73’ με τον ίδιο παίκτη να “σημαδεύει” το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά (σέντρα Αθανασόπουλου).

Τελικά, στην τρίτη και... φαρμακερή στο 74’, ο Ατρόμητος ισοφάρισε. Ο Γαλέας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μανούσος στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος “έγραψε” με πλασέ το 1-1.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι από το πρώτο “σοκ”, ήρθε και το δεύτερο.

Όλα ξεκίνησαν από την εξαιρετική έμπνευση του Στ. Ταχταμπά, ο οποίος με εκπληκτικό βολέ βρήκε τον Τσιλίκο, αυτός στριφογύρισε μέσα στην περιοχή των “πράσινων” κι έβγαλε την κατάλληλη στιγμή μια εξαιρετική πάσα στον επερχόμενο Λυμπερόπουλο, που αμαρκάριστος πλάσαρε με τη μία για το 1-2!

Διαιτητές: Γιαννακλής, Παλλαδινός, Α. Μιχαλόπουλος

Μεσσηνιακός Γ.Σ. (Σταύρος Χριστόπουλος): Γαβράς, Θεοδωρόπουλος, Αλοίμονος (80’ Παπαδέας), Κριτσωτάκης, Παπαδάτος (61’ Πετρόγιαννης), Νταουλέ, Π. Γιαννακόπουλος, Καραγιαννίδης, Δημητρίου (73’ Δ. Γιαννακόπουλος), Αρβανίτης, Μπραχίμι.

Ατρόμητος Πλατύ (Βασίλης Τσιλίκος, Γιάννης Παυλόπουλος): Στ. Ταχταμπάς, Στέργιος, Παυλόπουλος, Αλεξόπουλος, Μανούσος, Αθανασόπουλος, Γαλέας, Λυμπερόπουλος, Τσιλίκος, Χαρ. Ταχταμπάς, Γιαννούκος (46’ Γ. Ταχταμπάς).