Καλαμάτα- Διαγόρας 2-1

Στην παράταση και από ένα απαράδεκτο διαιτητικό δίδυμο έχασε την άνοδο η Καλαμάτα. Παίζοντας μπροστά σε περισσότερους από 4.000 φίλους της η Μαύρη Θύελλα επιβλήθηκε 2-1 του Διαγόρα, ο οποίος όμως πανηγύρισε την άνοδο στην Football League με το εκτός έδρας γκολ, καθώς είχε κερδίσει 1-0 στη Ρόδο.

Η Καλαμάτα προηγήθηκε στο 47ο λεπτό με κεφαλιά του Γιόνδη με τον διαιτητή Αριστείδη Βάτσιο προς γενική έκπληξη να του δείχνει την κόκκινη κάρτα στους πανηγυρισμούς, σε μία φάση που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα και τελικά την ομάδα που πήρε την άνοδο.

Ο Αθηναίος ρέφερι ανέφερε πως ο υψηλόσωμος φορ της Καλαμάτας έκανε χειρονομία στον πάγκο των φιλοξενούμενων και τον απέβαλε αφήνοντας στην Καλαμάτα με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα! Η υπόδειξη προς τον ρέφερι του ματς έγινε από τον 4ο διαιτητή Μαρκαντωνάτο και ξεσήκωσε δικαίως θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους.

Παρά το γεγονός όμως ότι η Καλαμάτα αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, είχε  μέχρι το 75' τα ηνία του αγώνα αλλά στη συνέχεια η κούραση δεν της επέτρεψε να φτάσει σε ένα ακόμη γκολ. Ο Διαγόρας είχε δοκάρι στο 95ο λεπτό σε κεφαλιά του Ντουαλά και τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Το γκολ που έκρινε την ομάδα που πήρε την άνοδο πέτυχε ο Μπουρλάκης με απευθείας φάουλ στον 111' με την Καλαμάτα να μην το βάζει κάτω και να κάνει το 2-1 γκολ στο 120' με τον Μάρκοβιτς, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή και ενώ νωρίτερα (119') είχε δεχτεί κόκκινη κάρτα και ο Ρόνι Κάρλος για χτύπημα σε αντίπαλο.

Καλαμάτα (Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (84′ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (107′ Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (66′ Κάρλος), Λαθύρης (76′ Μάρκοβιτς).

Διαγόρας (Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Γλύνος (99′ Μπουρλάκης), Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Πινιώτης (57′ Ντουαλά), Δήμας (64′ Καρπαθάκης), Γεωργίου.