Δεν είχε την παραμικρή δυσκολία να ζευγαρώσεις τις νίκες της στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων και η Μικτή Νέων Μεσσηνίας, η οποία επιβλήθηκε 5-0 της αδύναμης Ζακύνθου.

Οι νεαροί Μεσσήνιοι μετά την Κεφαλλονιά στην πρεμιέρα έδειξαν πως έχουν μεγάλη διαφορά και με τους έτερους επτανήσιους και θα δώσουν τα ντέρμπι για την πρωτιά με την Ηλεία.

Η ομάδα του Ηλία Μαστορέα είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Ρουμελιώτη ο οποίος σημείωσε χατ τρικ.

Πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ στο 9’ και το 19’ ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με δυο ακόμη γκολ. Στο 39΄ο Παναγιώτης Παπαγιαννόπουλος με δυνατό σουτ πέτυχε το 3-0 ενώ στο 41΄ο Ανδρέας Ζώτος μ’ εύστοχο κτύπημα πέναλτι (ανατροπή Κωστέα από Μαρίνο) έκανε το 4-0.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ρουμελιώτης μετά από σέντρα του Κωστέα διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πάρηε Τσιγαρίδηες βρέθηκε δυο φορές σε ευνοική θέση αλλά ο Ταμαρέσης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Διαιτητής ήταν ο Σπύρος Λιάρος από την ΕΠΣ Λακωνίας (Σαββούρας-Παναγιωτάκος).

ΜΕΣΣΗΝΙΑ (Ηλίας Μαστορέας, Θεόδωρος Ασημακόπουλος): Κουμπαρούλης, Αρβανίτης, Οικονομέας (60΄ Σκιαδάς), Καλύβας, Κ. Παπαθεοδωρίδης, Βρυώνης (58΄ Παναγόπουλος), Κωστέας, Παπαγιαννόπουλος, Ρουμελιώτης (60΄ Καραβίτης), Ζώτος (67΄ Σπυρόπουλος), Τσιγαρίδης.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Απόστολος Τζαμαλής): Βλασόπουλος (46΄ Ταμαρέσης), Καψάσκης (58΄ Ρίκος), Γελαδάς, Κουτουλομένης (46΄ Μπράτης), Μαρίνος, Καλόφωνος, Αγαλιώτης (46΄ Αν. Κλάδης), Κολεύρης, Ζωντός (58΄ Κοκολύρης), Γουσέτης, Σοφός (64΄ Χ. Κλάδης)

Μικτές Νέων – 9ος όμιλος
25/10/2017 ΕΠΣ Ζακύνθου - ΕΠΣ Ηλείας 1-3
25/10/2017 ΕΠΣ Κεφαλληνίας - ΕΠΣ Μεσσηνίας 2-4
8/11/2017 ΕΠΣ Ηλείας - ΕΠΣ Κεφαλληνίας 3-0
15/11/2017 ΕΠΣ Μεσσηνίας- ΕΠΣ Ζακύνθου 5-0

Βαθμολογία
1. ΕΠΣ Μεσσηνίας Νέοι 2 αγ. 6 β. (9-2 τερ.)
2. ΕΠΣ Ηλείας Νέοι 2 αγ. 6 β. (6-1 τερ.)
3. ΕΠΣ Ζακύνθου Νέοι 1 αγ. 0 β.(1-3 τερ.)
4. ΕΠΣ Κεφαλληνίας Νέοι 2 αγ. 0β. (2-7 τερ.)

Επόμενη αγωνιστική (3η)

22/11/2017 ΕΠΣ Ηλείας – ΕΠΣ Μεσσηνίας
22/11/2017 ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης – ΕΠΣ Ζακύνθου

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου (21/10) και οι βαθμολογίες, στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Μεσσηνίας, έχουν ως εξής:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
(4η αγωνιστική)
Αναγέννηση Παρ. - Τέλος Άγρας 1-3
Μιλτιάδης - Ομόνοια 1-1
Ανδρούσα - Εθνικός Μελιγαλά 2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 Πάμισος Μεσσήνης 8 7 1 0 27 6 22
2 ΑΣ Πανθουριακός 8 7 0 1 18 4 21
3 Απόλλων Καλαμάτας 8 6 2 0 20 4 20
4 ΑΟ Διαβολιτσίου 8 5 3 0 9 3 18
5 ΑΟ Κυπαρισσίας 8 5 1 2 18 8 16
6 ΑΣ Ανδρούσης 8 5 1 2 11 8 16
7 Τέλλος Άγρας Γαργαλιάνων 8 4 1 3 15 10 13
8 Εθνικός Μελιγαλά 8 3 4 1 10 6 13
9 Εράνη Φιλιατρών 8 3 1 4 14 15 10
10 ΑΟ Σπερχογείας 8 2 1 5 6 11 7
11 ΑΟ Φαραί 8 1 3 4 4 5 6
12 ΑΟ Ασπρoχώματος 8 1 2 5 7 17 5
13 Ομόνοια Καλαμάτας 8 1 1 6 10 14 4
14 Αναγέννηση Παραλίας 8 1 1 6 5 26 4
15 Ολυμπιακός Καλαμάτας 8 1 1 6 1 24 4
16 Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας 8 0 1 7 7 21 1


Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
(4η αγωνιστική)
Α.Ο. Μεθώνης - Α.Ο. Δωρίου 1-2
Α.Ε. Μάνης – Ηρακλής Καλ. 2-1
Αστ. Μικρομάνης – Ακρίτας Κορώνης 1-3
Αίαντας Καλ. – Ολυμπιακός Ανάληψης 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 AΕ Μάνης 8 6 2 0 16 4 20
2 Δωριέας Δωρίου 8 5 2 1 15 8 17
3 Απόλλων Πεταλιδίου 8 4 2 2 9 6 14
4 ΑΕ Αβίας 8 3 2 3 10 11 11
5 Αίαντας Καλαμάτας 8 3 2 3 8 8 11
6 Ηρακλής Καλαμάτας 8 2 4 2 9 7 10
7 Ολυμπιακός Ανάληψης 8 2 4 2 8 9 10
8 ΑΟ Φυτειάς 8 2 4 2 9 7 10
9 Παπαφλέσσας Χώρας 8 2 4 2 12 12 10
10 ΑΟ Μεθώνης 8 2 3 3 5 7 9
11 ΑΕ Γαργαλιάνων 8 2 2 4 7 10 8
12 Ακρίτας Κορώνης 8 2 2 4 8 17 8
13 Χανδριναϊκός ΠΣ 8 1 4 3 13 15 7
14 Αστέρας Μικρομάνης 8 1 1 6 9 17 4


Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1ος ΟΜΙΛΟΣ
(4η αγωνιστική)
Διαγόρας Κοπανακίου - ΠΑΟ Καλού Νερού 1-3 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 ΠΑΟ Καλού Νερού 8 7 1 0 19 4 22
2 Ηρακλής Κυπαρισσίας 7 5 2 0 15 5 17
3 Διαγόρας Κοπανακίου 7 5 1 1 17 7 16
4 Αστέρας Βαλύρας 7 3 3 1 10 7 12
5 Ατρόμητος Πλατύ 7 4 0 3 11 11 12
6 Παπαφλέσσας Άμφειας 7 3 1 3 11 11 10
7 ΑΕΚ Καλαμάτας 8 2 2 4 13 11 8
8 Κεραυνός Καλαμάτας 7 2 2 3 10 12 8
9 Νέος Άρις 8 2 2 4 6 8 8
10 Αστέρας Αρφαρών 7 3 3 1 16 9 6
11 Μεσσηνιακός ΓΣ 7 1 2 4 4 11 5
12 ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας 8 0 3 5 5 13 3
13 ΑΟ Πανευαϊκός 8 0 0 8 7 35 0


Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2ος ΟΜΙΛΟΣ
(4η αγωνιστική)
ΑΣ Φ
υτειάς – Δόξα Καλ. 0-2
Α.Ε. Λ
ογγάς - ΑΣ Δαναός 3-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου 7 6 1 0 16 5 19
2 Θύελλα Χαρακοπιού 8 6 1 1 15 5 19
3 Δόξα Καλαμάτας 8 5 1 2 15 8 16
4 ΑΕ Λογγάς 7 4 2 1 16 13 14
5 ΠΑΟ Καλλιθέας 7 4 1 2 13 9 13
6 ΑΟΠΚ Πατίστα 8 3 1 4 19 22 10
7 ΑΣ Φυτειάς 7 3 0 4 9 10 9
8 Πανιώνιος Καλαμάτας 7 2 3 2 15 13 9
9 Πράσινα Πουλιά 8 2 3 3 10 12 9
10 ΑΣ Δαναός 8 2 1 5 11 15 7
11 Νέδουσα Αλαγονίας 7 1 2 4 8 12 5
12 Παναθηναϊκός Καλαμάτας 7 1 2 4 12 14 5
13 ΑΟ Στενωσιάς 7 0 0 7 0 21 0





Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου (14/10) στις τοπικές κατηγορίες της Μεσσηνίας, έχουν ως εξής:

A’ τοπική (15:30)
ΑΟ Ασπροχώματος – Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας 3-2 ΤΕΛΙΚΟ
Αναγέννηση Παραλίας – ΑΣ Πανθουριακός 0-3 ΤΕΛΙΚΟ
ΑΟ Φαραί - Ολυμπιακός Καλαμάτας 3-0 ΤΕΛΙΚΟ

Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 Πάμισος Μεσσήνης 8 7 1 0 27 6 22
2 ΑΣ Πανθουριακός 8 7 0 1 18 4 21
3 Απόλλων Καλαμάτας 8 6 2 0 20 4 20
4 ΑΟ Διαβολιτσίου 8 5 3 0 9 3 18
5 ΑΟ Κυπαρισσίας 8 5 1 2 18 8 16
6 ΑΣ Ανδρούσης 8 5 1 2 11 8 16
7 Τέλλος Άγρας Γαργαλιάνων 8 4 1 3 15 10 13
8 Εθνικός Μελιγαλά 8 3 4 1 10 6 13
9 Εράνη Φιλιατρών 8 3 1 4 14 15 10
10 ΑΟ Σπερχογείας 8 2 1 5 6 11 7
11 ΑΟ Φαραί 8 1 3 4 4 5 6
12 ΑΟ Ασπρoχώματος 8 1 2 5 7 17 5
13 Ομόνοια Καλαμάτας 8 1 1 6 10 14 4
14 Αναγέννηση Παραλίας 8 1 1 6 5 26 4
15 Ολυμπιακός Καλαμάτας 8 1 1 6 1 24 4
16 Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας 8 0 1 7 7 21 1


Α1 τοπική (15:30)
Χανδριναϊκός ΠΣ – ΑΟ Μεθώνης 0-1 ΤΕΛΙΚΟ

Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 AΕ Μάνης 8 6 2 0 16 4 20
2 Δωριέας Δωρίου 8 5 2 1 15 8 17
3 Απόλλων Πεταλιδίου 8 4 2 2 9 6 14
4 ΑΕ Αβίας 8 3 2 3 10 11 11
5 Αίαντας Καλαμάτας 8 3 2 3 8 8 11
6 Ηρακλής Καλαμάτας 8 2 4 2 9 7 10
7 Ολυμπιακός Ανάληψης 8 2 4 2 8 9 10
8 ΑΟ Φυτειάς 8 2 4 2 9 7 10
9 Παπαφλέσσας Χώρας 8 2 4 2 12 12 10
10 ΑΟ Μεθώνης 8 2 3 3 5 7 9
11 ΑΕ Γαργαλιάνων 8 2 2 4 7 10 8
12 Ακρίτας Κορώνης 8 2 2 4 8 17 8
13 Χανδριναϊκός ΠΣ 8 1 4 3 13 15 7
14 Αστέρας Μικρομάνης 8 1 1 6 9 17 4


Β’ τοπική (15:30)
1ος όμιλος
Νέος Αρις – Ηρακλής Κυπαρισσίας 0-1 ΤΕΛΙΚΟ
Αστέρας Βαλύρας –  Παπαφλέσσας Άμφειας 2-1 ΤΕΛΙΚΟ
Αστέρας Αρφαρών – ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας 1-0 ΤΕΛΙΚΟ
ΠΑΟ Καλού Νερού – Κεραυνός Καλαμάτας 3-1 ΤΕΛΙΚΟ

Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 ΠΑΟ Καλού Νερού 8 7 1 0 19 4 22
2 Ηρακλής Κυπαρισσίας 7 5 2 0 15 5 17
3 Διαγόρας Κοπανακίου 7 5 1 1 17 7 16
4 Αστέρας Βαλύρας 7 3 3 1 10 7 12
5 Ατρόμητος Πλατύ 7 4 0 3 11 11 12
6 Παπαφλέσσας Άμφειας 7 3 1 3 11 11 10
7 ΑΕΚ Καλαμάτας 8 2 2 4 13 11 8
8 Κεραυνός Καλαμάτας 7 2 2 3 10 12 8
9 Νέος Άρις 8 2 2 4 6 8 8
10 Αστέρας Αρφαρών 7 3 3 1 16 9 6
11 Μεσσηνιακός ΓΣ 7 1 2 4 4 11 5
12 ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας 8 0 3 5 5 13 3
13 ΑΟ Πανευαϊκός 8 0 0 8 7 35 0


2ος όμιλος
ΑΣ Δαναός – ΑΣ Φυτειάς 1-2 ΤΕΛΙΚΟ
ΑΕ Λογγάς – Παναθηναϊκός Καλαμάτας 2-1 ΤΕΛΙΚΟ
Θύελλα Χαρακοπιού – ΠΑΟ Καλλιθέας 1-0 ΤΕΛΙΚΟ
Πράσινα Πουλιά -Πανιώνιος Καλαμάτας 1-1 ΤΕΛΙΚΟ
Δόξα Καλαμάτας – ΑΟ Στενωσιάς 3-0 α.α.

Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points
1 Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου 7 6 1 0 16 5 19
2 Θύελλα Χαρακοπιού 8 6 1 1 15 5 19
3 Δόξα Καλαμάτας 8 5 1 2 15 8 16
4 ΑΕ Λογγάς 7 4 2 1 16 13 14
5 ΠΑΟ Καλλιθέας 7 4 1 2 13 9 13
6 ΑΟΠΚ Πατίστα 8 3 1 4 19 22 10
7 ΑΣ Φυτειάς 7 3 0 4 9 10 9
8 Πανιώνιος Καλαμάτας 7 2 3 2 15 13 9
9 Πράσινα Πουλιά 8 2 3 3 10 12 9
10 ΑΣ Δαναός 8 2 1 5 11 15 7
11 Νέδουσα Αλαγονίας 7 1 2 4 8 12 5
12 Παναθηναϊκός Καλαμάτας 7 1 2 4 12 14 5
13 ΑΟ Στενωσιάς 7 0 0 7 0 21 0

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Ποιοί σφυρίζουν σε Α1 και Β’ τοπική
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
(3η αγωνιστική)


ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ Π.Σ. - Α.Ο. ΜΕΘΩΝΗΣ
ΣΟΥΛΗΝΑΡΙΟΥ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΠΛΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Δ., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Ε.

Α.Ε. ΑΒΙΑΣ - ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΣΜ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΡΕΚΚΑΣ Η., ΤΣΙΡΜΠΑΣ Ν., ΓΑΛΑΚΟΥΤΗΣ Γ.

Α.Ο. ΔΩΡΙΟΥ - ΑΟ ΦΥΤΕΙΑΣ
ΔΩΡΙΟΥ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΚΟΥΤΣΑΝΑΣΤΑΣΗΣ Ι., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Α., ΤΣΟΥΚΑΛΗ Α.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ - Α.Ε. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΝΙΑΡΧΟΣ Γ., ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ Γ.

ΑΣΤ. ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΕΤΑΛΙΔΙΟΥ
ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΖΑΡΑΚΟΒΙΤΗΣ Ε., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ Η., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ - Α.Ε. ΜΑΝΗΣ
ΚΟΡΩΝΗΣ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΣΚΟΡΔΟΣ Η., ΚΑΥΚΑΣ Α., ΤΖΕΜΑΛΑΪ Ε.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Κυριακή 15/10/17 18:30 ΨΗΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ., ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Χ., ΓΑΛΑΚΟΥΤΗΣ Γ.

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1ος ΟΜΙΛΟΣ
(3η αγωνιστική)

ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΖΑΡΑΚΟΒΙΤΗΣ Ε., ΤΣΟΥΚΑΛΗ Α., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ - ΑΠΣ ΑΡΙΣ ΑΡΦΑΡΩΝ
Σάββατο 14/10/17 15:30
ΤΟΥΡΛΟΜΟΥΣΗΣ Ν., ΜΠΑΣΙΛΑΡΗΣ Ε., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ Η.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ - ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΑΜΦΕΙΑΣ
ΒΑΛΥΡΑΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΓΚΟΥΜΑΣ Ν., ΓΙΑΝΝΕΤΣΟΣ Ι., ΤΣΙΡΜΠΑΣ Ν.

ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ - ΑΕ ΚΥΠΑΡΙΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ
ΑΡΙΟΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΤΖΙΑΜΟΥΡΑΝΗΣ Θ., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ Β.

ΑΕΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΤΥ
ΔΗΜ. ΚΤΕΛ "Γ. ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ" Κυριακή 15/10/17 12:00
ΝΙΑΡΧΟΣ Γ., ΤΖΕΜΑΛΑΪ Ε., ΣΚΑΡΠΕΤΗΣ Γ.

Α.Ο. ΠΑΝΕΥΑΪΚΟΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΚΟΠΑΝΑΚΙΟΥ
ΑΝΔΡΟΥΣΑΣ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΤΑΒΟΥΛΑΡΕΑΣ Δ., ΚΑΣΚΑΝΗΣ Φ., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ Β.

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2ος ΟΜΙΛΟΣ
(3η αγωνιστική)

ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΝΙΚΑΣ Δ., ΣΚΑΡΠΕΤΗΣ Γ., ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ Π.

ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ - Π.Α.Ο. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
ΚΟΡΩΝΗΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΡΕΚΚΑΣ Η., ΚΑΥΚΑΣ Α., ΤΖΕΜΑΛΑΪ Ε.

Α.Ε. ΛΟΓΓΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ
ΛΟΓΓΑΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΤΑΒΟΥΛΑΡΕΑΣ Δ., ΝΙΑΡΧΟΣ Γ., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.

ΑΣ ΔΑΝΑΟΣ - ΑΣ ΦΥΤΕΙΑΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΣΜ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Χ., ΚΑΣΚΑΝΗΣ Φ., ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ Γ.

ΑΠΣ ΔΗΜΟΥ ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑ - Α.Ο. ΠΑΤΙΣΤΑ
ΣΟΥΛΗΝΑΡΙΟΥ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΣΕΡΕΜΕΤΗΣ Π., ΤΖΙΑΜΟΥΡΑΝΗΣ Θ., ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ Α.

Οι διαιτητές της 3ης αγωνιστικής, στην Α’ τοπική κατηγορία, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, έχουν ως εξής:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
(3η αγωνιστική)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ - Α.Σ. ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ
ΔΗΜ. ΚΤΕΛ "Γ. ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ" Σάββατο 14/10/17 15:30
ΣΚΟΡΔΟΣ Η., ΤΣΑΟΥΣΗ Σ., ΓΑΛΑΚΟΥΤΗΣ Γ.

ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ - Α.Ο. ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
ΑΣΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ Σάββατο 14/10/17 15:30
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Η., ΒΡΥΩΝΗΣ Β., ΣΑΚΚΑΣ Β.

Α.Ο. ΦΑΡΑΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Σάββατο 14/10/17 18:30
ΨΗΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ., ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Σ.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ - Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ
ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΠΛΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Δ., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΜΠΑΣΙΛΑΡΗΣ Ε.

Α.Ο. ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ - ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Η., ΓΚΟΥΜΑΣ Ν., ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ Κ.

Α.Ο. ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ - ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ
ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ "ΠΕΤΡΟΣ ΓΕΩΡΓΑΝΑΣ" Κυριακή 15/10/17 15:30
ΝΙΚΑΣ Δ., ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Σ., ΒΡΥΩΝΗΣ Β.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - Α.Σ. ΑΝΔΡΟΥΣΑΣ
ΔΗΜ. ΚΤΕΛ "Γ. ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ" Κυριακή 15/10/17 15:30
ΤΟΥΡΛΟΜΟΥΣΗΣ Ν., ΓΙΑΝΝΕΤΣΟΣ Ι., ΚΟΜΠΙΛΙΡΗΣ Π.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ - Α.Ο. ΟΜΟΝΟΙΑ
ΜΕΛΙΓΑΛΑ Κυριακή 15/10/17 15:30
ΨΗΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ., ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Χ., ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Ε.





 

Μετά την επιτροπή διαιτησίας της ΕΠΣΜ η οποία πριν λίγες μέρες εξέδωσε ανακοίνωση για θέματα διαιτησίας και τους διαιτητές, σειρά πήρε και ο ίδιος ο Σύνδεσμος διαιτητών ποδοσφαίρου Μεσσηνίας ο οποίος τοποθετήθηκε μέσω ανακοίνωσης για το “έντονο κύμα διαμαρτυρίας των τελευταίων ημερών”, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται.

Στην ανακοίνωση, η οποία υπογράφεται από τον πρόεδρο Νίκο Κοσσάρη και τον γεν. Γραμματέα Ευστάθιο Μακρή, αναφέρεται πως οι εκδηλώσεις διαμαρτυρίας που δυσφημούν και θέτουν σε κίνδυνο τους διαιτητές δεν γίνονται δεκτές και ο σύνδεσμος επιφυλάσσεται για τα νόμιμα δικαιώματά του.

Σε άλλο σημείο τονίζεται πως οι διαιτητές δεν θα μπούν στην διαδικασία απάντησης των προκλήσεων και καταλήγει πως είναι δεν υπάλληλοι αμαθών και ευχαρίστως να τους απαλλάξουν απ’ την συμμετοχή τους! Αναλυτικά η ανακοίνωση:

Βρισκόμαστε μόλις στην αρχή των τοπικών μας πρωταθλημάτων, έχοντας όμως ολοκληρώσει τον μεγαλύτερο όγκο παιχνιδιών για το κύπελλο, και βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση να πρέπει να επισημάνουμε την προσοχή όλων, στα κατωτέρω αναγραφόμενα καθώς έχουμε διαπιστώσει ότι ειδικά τις τελευταίες ημέρες παρατηρείται ένα έντονο κύμα διαμαρτυρίας κατά των διαιτητών.

Έτσι έχουμε παρατηρήσει διαμαρτυρίες με έντονες αποδοκιμασίες διαιτητών, πόλεμο ανακοινώσεων εις βάρος διαιτητών, άρθρα που στοχεύουν συγκεκριμένους διαιτητές και δεν περιορίζονται σε κριτική της συνολικής διαιτησίας, ακόμα και απόπειρες βιαιοπραγίας κατά διαιτητών που θέτουν σε κίνδυνο την σωματική τους ακεραιότητα.

Οι ανωτέρω εκδηλώσεις διαμαρτυρίας, από την στιγμή που στοχεύουν, δυσφημούν, δημιουργούν ψευδώς ή συντηρούν αρνητικό κλίμα κατά συγκεκριμένων ανθρώπων σε σημείο να θέτουν σε κίνδυνο μέλη μας, δεν μπορούν να γίνουν δεκτές από εμάς. Επιφυλασσόμαστε δε των νομίμων δικαιωμάτων μας για την αντιμετώπιση τέτοιων περιστατικών δια της νομικής οδού.

Πολλοί εκλαμβάνουν την σιωπή, που μας επιβάλει το ήθος και ο ρόλος μας, ως αδυναμία. Τουναντίον. Θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε ότι σε αυτή την ταλαιπωρημένη χώρα, με μόνη διέξοδο το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, η διαιτησία έχει πρωτεύον ρόλο, καθώς είναι ένας σημαντικός συνεργάτης για την ολοκλήρωση όλων των αγώνων. Απαιτούμε τον σεβασμό που επιβάλλεται να έχει ένας αξιωματούχος αγώνα. Δεν θα μπούμε όμως στην διαδικασία να απαντάμε σε οποιαδήποτε πρόκληση που μας στοχεύει και μειώνει την λειτουργία μας εσκεμμένα, απλά θα υπενθυμίσουμε ότι και εμείς συμμετέχουμε λόγω του πάθους μας για το ποδόσφαιρο.

Εάν κάποιοι αμαθείς θεωρούν το σώμα των διαιτητών ως υπαλλήλους τους, τότε ευχαρίστως να τους απαλλάξουμε από την συμμετοχή μας αποχωρώντας σιωπηλά, ώστε να διοργανώσουν «επιτυχώς» αγώνες χωρίς την παρουσία μας.

Κλείνοντας, ας μας επιτραπεί να δώσουμε μια συμβουλή σε όλους τους συνεργάτες μας, διαιτητές, προπονητές και ομάδες. Η διαιτησία είναι μία και ενωμένη. Το χέρι το απλώνουμε για συνεργασία προς όλους. Ευελπιστούμε και αναμένουμε ανάλογες ενέργειες από αυτούς”.

 

 

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας
Σελίδα 1 από 17
Top