Για μια ακόμη χρονιά ο Φιλογυμναστικός Όμιλος Καλαμάτας έδωσε εντυπωσιακά δείγματα της δουλειάς του μέσα από την μεγάλη καθιερωμένη καλοκαιρινή γιορτή που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στο αμφιθέατρο του Κάστρου.

Περισσότερα από 100 κορίτσια προσχολικής έως και εφηβικής ηλικίας από τα τμήματα της Τέντας, της Στούπας και του Μελιγαλά κέρδισαν δικαιωματικά το θερμό χειροκρότημα των εκατοντάδων συγγενών, φίλων και θεατών που κατέκλυσαν και αυτή τη φορά τις κερκίδες.

Μέσα σε καλοκαιρινό σκηνικό -αλλά υπό την απειλή βροχής που ευτυχώς δεν εκδηλώθηκε επιτρέποντας την απρόσκοπτη ολοκλήρωση της εκδήλωσης- οι νεαρές αθλήτριες του ΦΟΚ παρέσυραν στον ρυθμικό χορό τους και τον αρμονικό συγχρονισμό τους το κοινό, ζωντανεύοντας στο ταπί και τη σκηνή Τα Χαρούμενα Στεφάνια, Τα Χρυσόψαρα, την Καλοκαιρινή Βροχή, την Χαρά της Κίνησης, Τα Γατάκια, Τα Τρελομπαλάκια, Μετά τη Βροχή, Τα Κουρδιστά Παιχνίδια, το Ζωγραφίζω με τα Κύματα, την Κόκκινη Νύχτα, το Μαθαίνω να Χορεύω, Στον Ρυθμό, τον Ανθισμένο Κήπο, τα Ρομπότ, το Bollywood, Διακοπές στην Καραϊβική, το Καφέ Σαντάν, το Ηλιοβασίλεμα στην Ελλάδα και το μήνυμα Σώστε τον Πλανήτη…

Τα κορίτσια του ΦΟΚ προετοίμασαν τα προγράμματά τους για πολλές εβδομάδες με τις προπονήτριές τους Χαρά Γιαννακοπούλου, Φωτεινή Ομπρaζτσόβα (δασκάλα χορού και χορογράφος), Νικολέττα Τσιολάκου, Έλενα Σάββα και Γιούλη Τόφαλη.

Ο Φιλογυμναστικός Όμιλος Καλαμάτας κλείνει μια σεζόν με μεγάλες αγωνιστικές επιτυχίες, που κορυφώθηκαν με την επιλογή της Μυρτώς Αθανασουλάκη και της Ζωής Πουλοπούλου στην εθνική ομάδα ανσάμπλ γυναικών, με διακρίσεις σε περιφερειακό και πανελλήνιο επίπεδο και φυσικά με την διοργάνωση δύο μεγάλων διοργανώσεων, του Διεθνούς Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής και του αναπτυξιακού/διασυλλογικού Elegant Cup.
Αναλυτικά τα προγράμματα που παρουσιάστηκαν στη γιορτή του Κάστρου

1. «ΤΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΣΤΕΦΑΝΙΑ»
(Αναστασοπούλου Κωνσταντίνα, Καλλιγάρου Ασημίνα, Κρομπά Κατερίνα- Δέσποινα, Μανούση Ιωάννα- Μαρία, Σακελλαρίδη Άνθη- Άρτεμη-Χορογραφία:Γιούλη Τόφαλη).

2. «ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ»
(Βώβου Γλυκερία Ιωάννα, Δίπλαρου Αικατερίνα, Κακοτυλημένου Ιωάννα- Ευδοκία, Καλαρίτη Αφροδιτένια, Καργάκου-Κουτσονούρη Μαριγώ, Μιχάλακα Ζωή, Μπούρα Σοφία, Πυλιώτη Δαρεία, Σαρρή Μαρία -Ανθή, Σπίνου Ελένη, Σύριου Μαρίσα, Τσιγαρίδη Δαναή, Τσόλκα Αθηνά Άννα-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη, Χαρά Γιαννακοπούλου).

3. «ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΒΡΟΧΗ »
(Αλεξοπούλου Τζωρτζίνα, Γαμβρούλη Αθανασία, Θεοχάρη Μαριλένα, Μάτζαρη Άννα, Παναγιωτοπούλου Ελευθερία, Παναγοπούλου Έφη, Παπαδοπούλου Παναγιώτα, Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα, Παπούλια Χρύσα, Πετράκη Αδιόπη, Τσιγαρίδη Μυρτώ-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

4. «Η ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ»
Μέτσο Χαρούλα-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη

5. «ΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ»
(Γιατράκου Πανωραία, Θωμέα Δανάη, Καπαγερίδη Σοφία, Κατσουλέα Άννα, Μποττέα Χαριτίνη, Οικονομέα Ζωή, Παούρη Αναστασία, Παυλεά Ιωάννα, Περδικέα Αλεξάνδρα, Σταγάκη Μαρία, Τσουμέα Αθηνά-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

6. «ΤΡΕΛΟΜΠΑΛΑΚΙΑ»
(Γεννάτου Παναγιώτα, Γρηγοροπούλου Μαργαρίτα, Καγιά Μιλένα, Καλαμιώτη Μαρία, Κοτσιφάκη Έλλη, Κωνσταντάκη Άννα, Λαλάκου Ελπιδώρα, Μαργαρίτη Μυρτώ, Μητροπούλου Ελένη, Μητροπούλου Σταυριάνα, Μπέιδου Γαβριέλα, Νίκα Άρτεμις, Παλάντζα Μελίτα, Παπαδοπούλου Σταυρούλα, Πεχνιβαλίδου Χρυσάνθη, Σαρδάλα Κατερίνα, Τσοκάι Μαρία, Χαραλαμποπούλου Χριστίνα-Χορογραφία: Νικολέτα Τσιολάκου).

7. «ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ»
(Δημητρούλη Θεοδώρα, Δωδεκάτου Ευτυχία , Καζάκου Σοφία , Κοντοπούλου Έφη, Λέκκα Άννα, Παρασκευοπούλου Χρυσταλλένη, Σουλεϊμέζη Νίκη, Τζαλίλι Ιωάννα-Χορογραφία : Φωτεινή Ομπρaζτσόβα)

8. «ΚΟΥΡΔΙΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ»
(Aliaj Mesila, Κανελλέα Ροδόπη, Κατσούλεα Σταυρούλα, Κούση Ελένη- Μαρία, Κωνσταντίου Διώνη Μουρούφα Μαρία -Ελίζα, Μποζιάρη Μαρία, Μποττέα Κατερίνα, Παυλέα Θεοδώρα, Σολλάκου Αλίσια, Στίλλα Κλάρα, Τσάκωνα Αθηνά, Τσιλιμπέρδη Παναγιώτα- Ισιδώρα, Τσουμέα Ανθή, Χιώτη Μεταξία, Qyra Alecsia-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

9. «ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ»
(Ντέντια Έυη, Στύλλα Έλενα-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

10. «ΚΟΚΚΙΝΗ ΝΥΧΤΑ»
(Αθανασοπούλου Ανδριάνα, Βατοπούλου Λυδία,
Γεωργουλέα Αργυρώ, Θάνου Παναγιώτα, Καλδή Ειρήνη, Μανάι Στέλλα, Σκετοπούλου Αφροδίτη, Τάλαρου Αθηνά, Τερτίπη Ελευθερία, Χριστοπούλου Δέσποινα-Χορογραφία: Νικολέτα Τσιολάκου).

11. «ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΧΟΡΕΥΩ»
(Κατσιόλη Κατερίνα, Κατσίολη Νικολέτα, Ντόκου Μελίνα, Παναγοπούλου Αναστασία, Ρέκκα Μαρία, Στούπα Αγγελική, Τσιόμη Μαριλία, Φώτη Μάρθα-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

12. «ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ»
(Ζαρακοβίτη Καλλιόπη, Καραντζούλη Κατερίνα, Νικολαροπουλου Μαρία, Ντανά Σοφία, Ξίαρχου Διονυσία, Παναγοπούλου Βασιλική, Ρερρέ Γεωργία,
Χρυσοβαλαντού Νίκη Περδίου, Gjoka Fabjola. Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

13. «ΑΝΘΙΣΜΕΝΟΣ ΚΗΠΟΣ»
(Βλαχοπούλου Μαρία, Γαργαλέτσιου Μελίνα, Μουχτούρη Δήμητρα, Οικονομάκου Τόνια, Παπαδημητρίου Χριστίνα, Παπαθεοδώρου Αφροδίτη, Σινάπη Χριστίνα ,Σπανού Ειρήνη, Τσαρτσάλη Ναταλία-Χορογραφία: Έλενα Σάββα).

14. «ΤΑ ΡΟΜΠΟΤ»
(Αϊδίνη Μαργαρίτα, Ηλιοπούλου Αναστασία, Κρέστου Βασιλική, Κωτσιοπούλου Κατερίνα, Κωτσιοπούλου Ουρανία, Στούκα Ραφαέλα, Χρονοπούλου Αναστασία-Χορογραφία: Γιούλη Τόφαλη).

15. «Bollywood»
(Αλεξοπούλου Χριστίνα, Γκότση Αριάδνη, Ευθυμιάδου Γιώτα, Κυριακού Μαρίζα, Κωνσταντάκη Ευδοκία, Μπούνα Σπυριδούλα, Στόκα Ιόλη, Χατζηγιαννοπούλου Μαρία, Χοροντίνκα Βαλεντίνα-Χορογραφία: Νικολέτα Τσιολάκου).

16. «ΣΩΣΤΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ»
(Γιαννακουρέα Αλίκη, Κιτσιγιάννη Καλλιόπη –Γεωργία,
Κοστουλέα Δήμητρα, Κωνσταντίου Νιόβη, Κωνσταντίου Νεφέλη, Κωνσταντίου Αριάδνη, Μέτσο Χαρούλα, Ντέντια Έυη, Πτερνέα Κυριακούλα, Πτερνέα Μαρία, Σπυρέα Ειρήνη, Στύλλα Έλενα, Τσέλα Ιριλιάνα, Χατζηγιακούμη Αναστασία- Ηώ-Χορογραφία : Γιούλη Τόφαλη).

17. «ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ »
(Ασημακοπούλου Αθηνά, Γκότση Πέννυ, Ζαχαρία Ιωάννα, Ηλιοπούλου Μαρία, Κανακάρη Στέλλα, Κόντου Αθηνά, Σκετοπούλου Σταυρούλα-Χορογραφία : Νικολέτα Τσιολάκου).

18. «ΚΑΦΕ ΣΑΝΤΑΝ»
(Δωδεκάτου Ευτυχία , Καζάκου Σοφία , Κοντοπούλου Έφη, Λέκκα Άννα, Παρασκευοπούλου Χρυσταλλένη, Σουλεϊμέζη Νίκη, Τζαλίλι Ιωάννα-Χορογραφία : Φωτεινή Ομπρaζτσόβα).

19. «ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ»
(Κουτσιούκου Σταυρούλα, Μοκάκου Ιωάννα,
Παναγιωτοπούλου Μαρκέλα, Πυλιώτη Ευγενία,
Ράντου Αναστασία, Ρηγοπούλου Κατερίνα ,Σακκά Στεφανία, Σουλεϊμέζη Αγγελική, Σπηλιώτη Κατερίνα, Τσούκλερη Μελιτίνη, Χανδρινού Ελένη-Χορογραφία : Έλενα Σάββα, Νικολέτα Τσιολάκου).

Κατηγορία Σπορ

Πλημμύρισε χαρούμενα πρόσωπα, χάρη, ομορφιά και ευλυγισία το κλειστό γυμναστήριο της Τέντας στην έναρξη της μεγάλης “διπλής” γιορτής της ρυθμικής, του 25ου Διεθνούς Κυπέλλου και του 4ου διασυλλογικού Elegant Cup, που διοργανώνει ο Φιλογυμναστικός Όμιλος Καλαμάτας.

Πρώτες στην μάχη, μπροστά στις κατάμεστες κερκίδες, μπήκαν την Παρασκευή οι μικρές αθλήτριες της κατηγορίας των παγκορασίδων που παρά το άγχος κατέπληξαν με τις ικανότητές τους και οι ίδιες έδειξαν να χαίρονται με την ψυχή τους την συμμετοχή.

Από το κλειστό της Τέντας θα περάσουν συνολικά 300 αθλήτριες, με τον κύριο όγκο να προέρχεται από 20 ελληνικούς συλλόγους ενώ υπάρχουν ακόμη συμμετοχές από έξι χώρες του εξωτερικού: Βουλγαρία, Ρωσία, Ιταλία, Ινδία, Ουκρανία και Αίγυπτο.

Από καλαματιανής πλευράς συμμετέχουν ο ΦΟΚ (η Θεοδώρα Δημητρούλη στο Διεθνές Κύπελλο και στο Elegant Cup οι Ευτυχία Δωδέκατου, Σοφία Καζάκη, Έφη Κοντοπούλου και Νίκη Σουλεϊμέζη), ο Ίκαρος (Μαγδαληνή Ασημακοπούλου, Μαρία Πλακογιάννη, Αναστασία Μουτζούρη, Κατερίνα Τσιφτσή και Λυδία Μπούνα, Άννα Τσικρικά, Βάσια Θεοφιλοπούλου, Στέλλα Αβραμοπούλου, Νάσια Ζεμπίλα, Κάλλη Δαλαχάνη) και ο Ρυθμικός Όμιλος Καλαμάτας (Ιωάννα Μωραγιάννη, Δήμητρα Κριζέα, Σταματίνα Κυριακίδη, Σίλια Γιαννακοπούλου, Ιωάννα Τζόρβα, Σταματίνα Πετρόγιαννη, Βενετία Κριζέα, Δήμητρα Χαϊδέμενου, Κατερίνα Μπουρίκα).

Την τελετή έναρξης κήρυξε ο πρόεδρος του Αθλητικού Φορέα Νίκος Μπασακίδης ενώ στην Τέντα παραβρέθηκε η  περιφερειακή σύμβουλος Πελοποννήσου, Αντωνία Μπούζα και ο δημοτικός σύμβουλος Γιάννης Αδαμόπουλος.

Αποτελέσματα

Γεννηθ. 2007
Σύνθετο ατομικό: 1.Τσοπουρίδη (Παλμός Αργυρούπολης), 2. Καραγιάννη (Παλμός Αργυρούπολης), 3.  Γκίκοβα (Χολαργός), 3. Τρικατζη (Ειρήνη Χαλκίδας), 5. Ελευθερίου (Ειρήνη Χαλκίδας), 6. Μανδώνη (Ηετίων Δραπετσώνας), 7. Τσιμιτσή (Ηετίων Δραπετσώνας), 8. Πόθου (Παλμός Αργυρούπολης).
Ελεύθερο: 1. Τσοπουρίδη (Παλμός), 2. Τρικατζή (Ειρήνη Χαλκίδας), 3. Ελευθερίου (Ειρήνη Χαλκίδας).

Γεννηθ. 2008
Σύνθετο ατομικό (σε δύο όργανα): 1. Κρασνομπάεβα (Char DKC) 26,950, 2. Σιμιτζή (ΓΑΣ Εύβοιας) 21,750, 3. Τσαμπουράκη (Αρμονία) 21.300, 4. Μανούσου (ΓΑΣ Χολαργός), 5. Κόλλια (Ολυμπιακός Ρυθμός), 6. Πανκράτοβα (Ντιναμό), 7. Ντουμπινένκοβα (Ντιναμό), 8. Αργυροπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης).
Στεφάνι: 1. Σιμιτζή (ΓΑΣ Εύβοιας), 2. Τσαμπουράκη (Αρμονία), 3. Πανκράτοβα (Ντιναμό Ντμιτρόφ)
Μπάλα: 1. Κόλλια (Ολυμπιακός Ρυθμός), 2. Ντουμπινένκοβα (Διναμό), 3. Βόρδου (Μέγαρα).
Ελεύθερο: 1. Κρασνομπάεβα (CHAR), 2. Κόλλια, 3. Ντουμπινένκοβα (Ντιναμό).
Σχοινάκι: 1. Κρασνομπάεβα (CHAR), 2. Αργυροπούλου (Ηλιούπολη), 3. Αφέντρα (Αρετή Χαλκίδας)


Το πρόγραμμα του διημέρου στο κλειστό της Τέντας

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/2

09:30 - 10:50      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Α΄  Όμιλος (2 όργανα)
10:50 - 11:00      Διάλλειμα
11:00 – 12:20      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Β΄  Όμιλος (2 όργανα)
12:20 - 12:30      Διάλλειμα
12:30 - 13:50      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Γ΄  Όμιλος (2 όργανα)
13:50 – 14:30      Διάλλειμα
14:30 – 15:50      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Δ΄  Όμιλος (2 όργανα)
15:50 – 16:00      Διάλλειμα
16:00 - 16:35      Γενικός αγώνας ατομικού νεανίδων  Γ΄  Όμιλος (1 όργανο)
16:35 – 17:10      Γενικός αγώνας ατομικού νεανίδων  Δ΄  Όμιλος (1 όργανο)
17:10 - 17:20       Διάλλειμα
17:20 – 17:55      Γενικός αγώνας ατομικού νεανίδων  Α΄  Όμιλος (1 όργανο)
17:55 – 18:30      Γενικός αγώνας ατομικού νεανίδων  Β΄  Όμιλος (1 όργανο)
18:30 - 18:40      Διάλλειμα
18:40 –20:50       Γενικός αγώνας ατομικού γυναικών (4 όργανα)
20:50 - 21:00      Διάλλειμα
21:00 – 21:10      Γενικός αγώνας ομαδικού νεανίδων  (1η παρουσίαση)
21:10                  Απονομές  

ΚΥΡΙΑΚΗ   26/2
09:30 - 10:10      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Γ΄  Όμιλος (1  όργανο)
10:10 - 10:50      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων δ΄  Όμιλος (1  όργανο)
10:50 – 11:00      Διάλλειμα
11:00 - 11:40      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Α΄  Όμιλος (1  όργανο)
11:40 - 12:20      Γενικός αγώνας ατομικού Κορασίδων Β΄  Όμιλος (1  όργανο)
12:20 – 12:40      Διάλλειμα
12:40 – 13:15      Τελικός   ατομικού  νεανίδων  -γυναικών (Στεφάνι)
13:15 – 13:50      Τελικός   ατομικού  νεανίδων  -γυναικών (Μπάλα)
13:50 – 14:00      Διάλλειμα
14:00 – 14:35      Τελικός   ατομικού  νεανίδων  -γυναικών (Κορύνες)
14:35 – 15:10      Τελικός   ατομικού  νεανίδων  -γυναικών (Κορδέλα)
15:10 – 15:20      Διάλλειμα
15:20 – 15:30      Γενικός αγώνας ομαδικού νεανίδων  (2η παρουσίαση)
15:30 – 15:50      Γκαλά
15:50                  Απονομές  -Τελετή λήξης
20:00                  Αποχαιρετιστήριο δείπνο


Οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το live2you.net

Κατηγορία Σπορ

Με επιτυχία πέρασαν την πρώτη φάση των τεστ για τη συγκρότηση της εθνικής ομάδας ανσάμπλ οι Μυρτώ Αθανασουλάκη και η Ζωή Πουλοπούλου του Φιλογυμναστικού Ομίλου Καλαμάτας.

Μετά τις προπονήσεις της περασμένης Κυριακής που φιλοξενήθηκαν στον Άγιο Κοσμά συμπεριλήφθηκαν στις 14 αθλήτριες που επιλέχθηκαν, από τις συνολικά 26 που είχαν αρχικά κληθεί απ’ όλη την Ελλάδα.

Με μεγαλύτερη σιγουριά, έχοντας ξεπεράσει το αρχικό τρακ, η Ζωή και η Μυρτώ θα έχουν έτσι την ευκαιρία να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους και το προσεχές διήμερο 22-23 στο «σπίτι» των εθνικών ομάδων της ΕΓΟ, διεκδικώντας μια μόνιμη θέση στο ελληνικό ανσάμπλ που έχει χαρίσει στη χώρα μας μεγάλες επιτυχίες και συγκινήσεις.

Τόσο η κλήση και συμμετοχή στη διαδικασία προεπιλογή, όσο και η επιτυχημένη παρουσία στην πρώτη προπόνηση αποτελούν μεγάλη επιτυχία για τις πρωταθλήτριες του ΦΟΚ και τον σύλλογό τους και ευχή όλων είναι να δούμε δύο Καλαματιανά κορίτσια να διαπρέπουν και με την εθνική μας ομάδα…

Κατηγορία Σπορ

Η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια της ρυθμικής γυμναστικής Βαρβάρα Φίλιου θα παρευρεθεί για 2 ημέρες στη πόλη της Καλαμάτας και θα δώσει το «παρών» στις προπονήσεις του Φιλογυμναστικού Ομίλου Καλαμάτας.

Πιο συγκεκριμένα η Φίλιου, η οποία έχει αναπτύξει στενούς δεσμούς με τη Καλαμάτα όλα αυτά τα χρόνια, θα βρεθεί στις 7 και 8 Σεπτεμβρίου για προπόνηση στην Τέντα με τις αθλήτριες του Φ.Ο.Κ και παράλληλα θα μιλήσει για το άθλημα της ρυθμικής γυμναστικής και τους Ολυμπιακούς Αγώνες δίνοντας την ευκαιρία σε όσα παιδιά θέλουν να την δουν από κοντά να μάθουν κάθε λεπτομέρεια και πληροφορία.

Κατηγορία Σπορ

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αεροβικής Γυμναστικής Α-Β-Γ κατηγοριών (Ανδρών- Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων-Κορασίδων) και της Τελικής Φάσης Αεροβικής Γυμναστικής Δ κατηγορίας (Παμπαίδων- Παγκορασίδων) που θα διεξαχθεί στις 2 και 3 Ιουλίου 2016, στο Κλειστό Γυμναστήριο Χολαργού «Αντώνης Τρίτσης», θα αγωνιστεί η αθλήτρια του Φιλογυμναστικού Ομιλού Καλαμάτας Κατερίνα Σπηλιώτη.

Στο πλευρό της θα βρίσκεται η προπονήτρια Nikoleta Ciolacu αλλά θα την ακολουθούν και οι ευχές των συναθλητριών της και όλων των φίλων και μελών του καλαματιανού σωματείου.

Κατηγορία Σπορ

Με την Μυρτώ Αθανασουλάκη του διοργανωτή ΦΟ Καλαμάτας να κατακτά 4 μετάλλια και να είναι η μοναδική εκπρόσωπος της χώρας μας στην διοργάνωση, καθώς η έτερη αθλήτρια του ομίλου Ζωή Πουλοπούλου τραυματίστηκε, το 24ο Kalamata Cup στέφθηκε με επιτυχία παρά την μέτρια συμμετοχή αθλητών, αλλά και την «χλιαρή» προσέλευση του κόσμου.
Στην διοργάνωση συμμετείχαν συνολικά 8 χώρες (Ελλάδα, Τουρκία, Λευκορωσία, Αίγυπτος, Βραζιλία, Κύπρος, Μαλαισία και Ρουμανία), όμως εκ μέρους της ελληνικής εκπροσώπησης η Εθνική βρισκόταν στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Τους αγώνες παρακολούθησαν κατά διαστήματα διάφορα σχολεία, όμως σε γενικές γραμμές η προσέλευση του κόσμου κρίνεται μετριότατη. 
Η Αθανασουλάκη εκπροσώπησε, κάτι παραπάνω από επάξια τα «γαλανόλευκα», κατακτώντας 4 χάλκινα μετάλλια στις Παγκορασίδες, εκεί όπου υπερίσχυσε η Λευκορωσία.
Μετά το φινάλε των αγώνων και τις απονομές (24/04), οι διοργανωτές μαζί με αρκετές αποστολές χωρών διασκέδασαν στο «Yamas Gastro Bar», όπου χόρεψαν, τραγούδησαν και γενικά πέρασαν πολύ όμορφα.
Ας δούμε τους αθλητές και τις χώρες που ανέβηκαν στο βάθρο:

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Σχοινί
1 Julia Evchik (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 15,800
1 Yulia Isachanka (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 15,800
3 Μυρτώ Αθανασουλάκη(ΕΛΛΑΔΑ) 15,450
Στεφάνι
1 Julia Evchik (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 16,500
2 Alina Harnasko (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 16,200
3 Μυρτώ Αθανασουλάκη(ΕΛΛΑΔΑ) 15,600
Μπάλα
1 Yulia Isachanka (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 16,450
2 Julia Evchik (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 15,800
3 Μυρτώ Αθανασουλάκη(ΕΛΛΑΔΑ) 15,650
Κορύνες
1 Julia Evchik (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 16,400
2 Yulia Isachanka (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 15,600
3 Μυρτώ Αθανασουλάκη(ΕΛΛΑΔΑ) 15,100
ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Στεφάνι
1 Elena Bolotina (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,850
2 Hanna Bazhko (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,150
3 Ecem Cankaya (ΤΟΥΡΚΙΑ) 16,800
Μπάλα
1 Hanna Bazhko (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,600
2 Ecem Cankaya (ΤΟΥΡΚΙΑ) 16,850
3 Elena Bolotina (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 16,350
Κορύνες
1 Elena Bolotina (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,950
2 Hanna Bazhko (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,600
3 Ecem Cankaya (ΤΟΥΡΚΙΑ) 17,000 Κορδέλα
1 Elena Bolotina (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,800
2 Hanna Bazhko (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 17,200
3 Ecem Cankaya (ΤΟΥΡΚΙΑ) 17,100

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (5 μπάλες)
1. ΜΑΛΑΙΣΙΑ 13200
2. ΑΙΓΥΠΤΟΣ 11900
3. ΤΟΥΡΚΙΑ 11200

ΟΜΑΔΙΚΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (5 κορδέλες)
1. ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 17700
2. ΜΑΛΑΙΣΙΑ 14950

ΟΜΑΔΙΚΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (2 στεφάνια, 6 κορύνες)
1. ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 17100
2. ΜΑΛΑΙΣΙΑ 15400

Κατηγορία Σπορ
Σελίδα 1 από 2
Top