Το ζευγάρι των Γιάννη Κυριακόπουλου, Λάμπρου Νάστου ορίστηκε να διευθύνει τον πρώτο αγώνα των τελικών της Α κατηγορίας, ανάμεσα στη Καλαμάτα 80 και τον Σπαρτιατικό, που διεξάγεται αύριο Σάββατο (2/4) στις 7 μμ στο γήπεδο της Τέντας και το αποτέλεσμά του θα κρίνει πολλά στη μάχη της ανόδου μιας και η νικήτρια ομάδα θα εξασφαλίσει σημαντικό πλεονέκτημα για τον τίτλο.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Aνακοινώθηκαν από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ οι κορυφαίοι σκόρερ και σουτέρ τριών πόντων του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας, με τους Σπύρο Καλούλι (Δρομείς Τρίπολης) και Σωτήρη Παπαδάκο (Σπαρτιατικός) να… επιβεβαιώνουν τα προγνωστικά κατακτώντας τη πρώτη θέση στις δυο κατηγορίες. Αναλυτικότερα…

Πόντοι

1.ΚΑΛΟΥΛΙ ΣΠΥΡΟ ( Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ) 433

2.ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ) 391

3.ΜΠΑΖΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ)323

4.ΖΕΥΓΙΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Ν.Ο. ΠΥΛΟΥ) 301

5.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ(Α.Π.Σ. ΑΚΑΔΗΜΟΣ)292

6.ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Σ.Π.Ο.Κ. Ο ΕΥΚΛΗΣ) 253

7.ΖΑΓΟΥΡΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Α.Ο. ΘΟΥΡΙΑΣ)252

8.ΜΠΟΥΣΙ ΣΙΛΒΕΣΤΕΡ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.) 247

 

Τρίποντα

1.ΠΑΠΑΔΑΚΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.) 50

2.ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ(Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980) 48

3.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Α.Π.Σ. ΑΚΑΔΗΜΟΣ) 44

4. ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Σ.Π.Ο.Κ. Ο ΕΥΚΛΗΣ) 38

5.ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.) 34

6.ΜΠΟΥΣΙ ΣΙΛΒΕΣΤΕΡ (ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.) 31

7.ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980) 30

8.ΜΠΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ(Α.Ο. ΘΟΥΡΙΑΣ) 27

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

H EKAΣΚΕΝΟΠ ανακοίνωσε, μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας τους πρωταθλήματος της Α κατηγορίας, τα ζευγάρια και τις ημερομηνίες των ημιτελικών αγώνων των play off.

Θυμίζουμε ότι η Καλαμάτα 80 θα αντιμετωπίσει τον Πελασγό και ο Σπαρτιατικός τον ΓΣ Μεσσήνης με τις ομάδες της Καλαμάτας και της Σπάρτης να «κουβαλούν» τις 2 νίκες της κανονικής περιόδου και να χρειάζονται μονάχα μια για να περάσουν στους τελικούς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ημιτελικών…

1η Αγωνιστική

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 26-04-2017 ΚΔΓ ΤΕΝΤΑ 19:00

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 26-04-2017 ΚΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 19:00

 

2η Αγωνιστική (εφόσον χρειαστεί)

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΣΑΒΒΑΤΟ 29-04-2017 ΚΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 19:00

ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 29-04-2017 ΚΔΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 19:00

 

3η Αγωνιστική (εφόσον χρειαστεί)

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 03-05-2017 ΚΔΓ ΤΕΝΤΑ 19:00

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 03-05-2017 ΚΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 19:00

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Η διεξαγωγή της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Α κατηγορίας έδωσε τις απαντήσεις αναφορικά με τη μάχη της πρωτιάς αλλά κυρίως με τον «πόλεμο» της αποφυγής του υποβιβασμού που εξελισσόταν τις τελευταίες αγωνιστικές.

Η Καλαμάτα 80 τερμάτισε στη πρώτη θέση και άφησε στη δεύτερη τον Σπαρτιατικό εκμεταλλευόμενη την υπέρ της ισοβαθμία στα μεταξύ τους παιχνίδια κάτι που σημαίνει ότι θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα τελικά.

Ακολούθησαν ΓΣ Μεσσήνης και Πελασγός, που θα παίξουν στα play off, ενώ ακολούθησαν Δρομείς, Θουρία, Ευκλής, Άτλας, Απόλλων Τρίπολης και ΑΕ Σπάρτης, ομάδες οι οποίες εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και τη νέα σεζόν.

Υποβιβάζεται ο ΝΟ Πύλου ενώ ο Ακάδημος περιμένει το αποτέλεσμα της προσπάθειας της Καλαμάτα BC για σωτηρία αφού επηρεάζει και τη δική του. Εφόσον οι μελανόλευκοι σωθούν τότε αυτομάτως σώζεται και ο Ακάδημος αλλά το σενάριο αυτό φαντάζει πλέον εξαιρετικά δύσκολο.

Ας δούμε τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και πως διαμορφώνεται η βαθμολογία…

Aποτελέσματα

Ακάδημος-Σπαρτιατικός 54-72

ΑΕ Σπάρτης-Πελασγός 59-64

ΓΣ Μεσσήνης-ΝΟ Πύλου 65-58

Δρομείς-ΑΟ Θουρίας 81-42

Καλαμάτα 80-Ευκλής 67-47

Άτλας-Απόλλωνας Τρίπολης 72-58

Βαθμολογία (τελική) 

1. Καλαμάτα ’80 43

2. Σπαρτιατικός 43

3. ΓΣ Μεσσήνης 37

4. Πελασγός 36

5. ΣΔΥ Τρίπολης 31

-ΑΟ Θουρίας 31

7. Ευκλής 30

- Άτλας 30

9. Απόλλων Τρίπολης 29

-ΑΕ Σπάρτης 29

11. Ακάδημος 28

- ΝΟ Πύλου 28

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Για σήμερα Σάββατο (8/4) είναι προγραμματισμένη η διεξαγωγή των τεσσάρων εκ των πέντε εναπομεινάντων αναμετρήσεων της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας η αυλαία της οποίας δόθηκε τη Τετάρτη το βράδυ με την εκτός έδρας νίκη της Καλαμάτα 80 επί του Απόλλωνα Τρίπολης.

Το ενδιαφέρον εστιάζεται στα παιχνίδια τα οποία διεξάγονται σε Τέντα και Πύλο αντίστοιχα καθώς τα αποτελέσματά τους θα κρίνουν πολλά στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Αναλυτικότερα το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές…

ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ - ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ

ΤΕΝΤΑ 18:00 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ι. ΝΑΣΤΟΣ ΛΑΜΠΡ.

 

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ

ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 18:00 ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ. ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ.

 

ΝΟ ΠΥΛΟΥ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ

ΔΓ ΠΥΛΟΥ 16:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. ΤΣΙΜΠΟΥΡΗΣ Ι.

 

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 18:00 ΔΟΥΒΡΗΣ ΓΕΩΡΓ. ΚΑΡΔΑΡΑΣ ΠΑΝ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Με τέσσερα κρισιμότατα ματς ανοίγει σήμερα Σάββατο (1/4) η αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Α κατηγορίας.

Το πρόγραμμα ανοίγει το απόγευμα με παιχνίδια σε Τέντα και Μεσσήνη και ολοκληρώνεται σε Τρίπολη και Τέντα αργά το βράδυ.

Ο Ακάδημος θέλει μόνο νίκη απέναντι στον αδιάφορο, ουσιαστικά, αλλά και ελλιπή Πελασγό ενώ την έκπληξη θα κυνηγήσει ο Ευκλής στη Μεσσήνη όπου οι γηπεδούχοι δείχνουν πιο «άνετοι».

Τέλος, Δρομείς και Πύλος δίνουν το δικό τους τελικό στη Τρίπολη ενώ ο Άτλας υποδέχεται τον πανίσχυρο Σπαρτιατικό. Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των σημερινών αναμετρήσεων…

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ

TENTA 18:00 ΝΑΣΤΟΣ ΛΑΜΠΡ. ΔΟΥΒΡΗΣ ΓΕΩΡΓ.

 

ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ

ΤΕΝΤΑ 20:00 ΤΣΙΜΠΟΥΡΗΣ Ι. ΔΟΥΒΡΗΣ ΓΕΩΡΓ.

 

ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ - ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ

ΔΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 18:00 ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ. ΜΠΑΚΕΤΕΑΣ Κ.

 

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΝΟ ΠΥΛΟΥ

ΑΚΔ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 20:00 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ι. ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
Σελίδα 1 από 4
Top