Μέρος της εκδήλωσης της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, που έγινε το βράδυ του Σαββάτου (30/9) στο αμφιθέατρο “Αλέξανδρος Κουμουνδούρος” της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας, περιελάμβανε τη βράβευση αθλητών και αθλητριών που διακρίθηκαν την περίοδο 2016-17 αλλά και προσώπων που με την αγάπη και προσφορά τους τιμούν την καλαθοσφαίριση.

Η διαδικασία ξεκίνησε με την βράβευση του Ιωάννη Μπίρη (Ιατρός – Χειρούργος, με ειδικότητα στην υπέρηχο-τομογραφία) από τον αιδεσιμότατο Ξενοφών Γαλανόπουλο, ο οποίος εκπροσώπησε τον Μητροπολίτη Μεσσηνίας Χρυσόστομο Σαββάτο, ενώ ακολούθησε αυτή του προπονητή της Εθνικής γυναικών Κώστα Κεραμιδά από τον λιμενάρχη Καλαμάτας Αντώνη Δουμάνη.

Η συνέχεια περιελάμβανε τη βράβευση του καθηγητή φυσικής αγωγής και παλαιού προπονητή και διαιτητή Κώστα Δέδε, από τον πρόεδρο της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Γιάννη Κουτραφούρη καθώς επίσης και της ομάδας μπάσκετ του 2ου Λυκείου Αρρένων Καλαμάτας που το 1968-69 κατέκτησε τη 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ. Προπονητής της ήταν ο κ. Δέδες και μέλη της πολλοί σπουδαίοι αθλητές της εποχής-ανάμεσά τους και ο κ. Κουτραφούρης-που έκαναν μεγάλη καριέρα στη συνέχεια. Την απονομή έκανε ο Ειδικός Γραμματέας της ΕΟΚ Σωτήρης Κολοσούσας εν μέσω έντονου συναισθηματικού φόρτου και παρατεταμένου χειροκροτήματος από τους παρευρισκόμενους.

Σειρά πήραν οι απονομές των επάθλων στους αθλητές που ξεχώρισαν την προηγούμενη σεζόν στα πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών. Πιο αναλυτικά…

*Σπύρος Καλούλι (Σ.Δ.Υ. Τρίπολης), πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας ανδρών. Την απονομή έκανε η περιφερειακή σύμβουλος Αντωνία Μπούζα.

* Γιώργος Καραγιαννίδης (Καλαμάτα ‘80), πολυτιμότερος παίκτης. Την απονομή στον πατέρα του 18χρονου αθλητή, που μένει στη Θεσσαλονίκη, έκανε η κ. Μπούζα.

* Μάριος Τσαγκάνης (Γ.Σ. Γαργαλιάνων), πρώτος σκόρερ στον α’ όμιλο της Β ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και Γιάννης Μαχαίρας (Αστέρας Βλαχιώτης), πρώτος σκόρερ στον β’ όμιλο. Τις απονομές έκανε ο κ. Κεραμιδάς.

* Δημήτρης – Παναγιώτης Κυριακόπουλος (Α.Σ. Τριφυλίας), πρώτος σκόρερ α’ ομίλου της Γ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και Γιώργος Πολίτης (ΑΕΚ Καλαμάτας), πρώτος σκόρερ του β’ ομίλου. Τις απονομές έκανε ο Δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Καλαμάτας Στάθης Σταματόπουλος.

*Γλυκερία – Δανάη Κουτέλα (Α.Π.Σ. Αρις), πρώτη σκόρερ στο πρωτάθλημα Γυναικών. Ευσταθία Καντέλη (Κ.Ο.Μ. Πελασγός), πολυτιμότερη παίκτρια και Μαρία Μπακετέα (Πελασγός), πρώτη στα τρίποντα.

Τις απονομές στις δυο πρώτες-η τρίτη απουσίαζε- έκανε ο Δημήτρης Οικονομάκος, μέλος της Τομεακής Επιτροπής του ΚΚΕ Μεσσηνίας.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Την πραγματοποίηση της ετήσιας γιορτής της, που περιλαμβάνει την κλήρωση των πρωταθλημάτων της νέας σεζόν, την απονομή τιμητικών διακρίσεων σε όσους διακρίθηκαν την προηγούμενη και επάθλων στα σωματεία τα οποία κατέκτησαν την πρώτη θέση ανά κατηγορία, για το επόμενο Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου στη Καλαμάτα (αμφιθέατρο «Αλέξανδρος Κουμουνδούρος») και όλες τις λεπτομέρειες που θα περιλαμβάνει, ανακοίνωσε η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Στη γιορτή, που επιστρέφει μετά από χρόνια στη Καλαμάτα, θα δώσει, ανάμεσα σε άλλους, το «παρών» ο μέχρι πρότινος προπονητής της Εθνικής ομάδας και τεχνικός σύμβουλος της Ομοσπονδίας Κώστας Μίσσας. Αναλυτικότερα…

«Σας γνωρίζουμε ότι, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσής μας, στην συνεδρίασή του, της 06-09-2017, αποφάσισε τη διεξαγωγή των παρακάτω εκδηλώσεων...

1ον) Απονομές τιμητικών διακρίσεων σε αθλητές, προπονητές και παράγοντες που διακρίθηκαν την αγωνιστική περίοδο 2016-2017, αλλά και πρόσωπα που με την αγάπη και προσφορά τους, τιμούν το Αθλητικό Κίνημα και την Καλαθοσφαίριση.

2ον) Απονομές επάθλων στους πρώτους της αγωνιστικής περιόδου 2016-2017 

3ον) Κληρώσεις των Πρωταθλημάτων Α΄ & Β΄ Κατηγορίας Ανδρών και Γυναικών, αγωνιστικής περιόδου 2017-2018.

Επίσης σας γνωρίζουμε ότι, ομιλητές της Εκδήλωσής μας θα είναι οι κ.κ. Ιωάννης Μπίρης (Ιατρός – Χειρούργος, με ειδικότητα στην υπερηχο-τομογραφία), με θέμα ΄΄Προ-αγωνιστικός Έλεγχος Αθλητών΄΄ & Κώστας Μίσσας (Τεχνικός Σύμβουλος Ε.Ο.Κ. & Προπονητής Εθνικής Ομάδας Ανδρών), με θέμα ΄΄Το Μπάσκετ ένα κοινωνικό φαινόμενο με παγκόσμιες προεκτάσεις΄΄.

Οι παραπάνω εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017, ώρα 7.30 μ.μ., στο αμφιθέατρο ΄΄ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΥΜΟΥΝΔΡΟΥΡΟΣ΄΄ της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας (Διοικητήριο – Ψαρών 15 - Καλαμάτα).

Για την επιτυχή διεξαγωγή των εκδηλώσεων, θεωρούμε απαραίτητη τη παρουσία εκπροσώπων των Διοικήσεων των Σωματείων, καθώς και των τιμώμενων αθλητών, για την παραλαβή των επάθλων» αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΑΒΑΝ ΤΗΝ 1Η ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2016-2017

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980

 

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Α.Σ. ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ

 

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ  

Α.Π.Σ. ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ

 

ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ  

Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΜΙΝΙ

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (1)

 

ΑΘΛΗΤΕΣ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2016-2017

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΣΚΟΡΕΡ : ΚΑΛΟΥΛΙ ΣΠΥΡΟΣ ( Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ )

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ : ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ( Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 )

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΣΚΟΡΕΡ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΤΣΑΓΚΑΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ( Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ )

1ος ΣΚΟΡΕΡ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Β΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ( Α.Σ.Τ.Η.Ρ. ΒΛΑΧΙΩΤΗ )

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΣΚΟΡΕΡ Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – ΠΑΝ/ΤΗΣ ( Α.Σ. ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ )

1ος ΣΚΟΡΕΡ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Γ΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΠΟΛΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ( Α.Ε.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ )

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΣΚΟΡΕΡ: ΚΟΥΤΕΛΑ ΓΛΥΚΕΡΙΑ - ΔΑΝΑΗ ( Α.Π.Σ. ΑΡΙΣ )

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΗ ΠΑΙΚΤΡΙΑ: ΚΑΝΤΕΛΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ ( Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ )

1η ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ :ΜΠΑΚΕΤΕΑ ΜΑΡΙΑ ( Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ )

*Οι αθλητές που επελέγησαν και θα βραβευθούν ως MVP, για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017, αναδείχθηκαν μετά από ψηφοφορία των προπονητών.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Tο Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης, στην συνεδρίασή του, της 03 Οκτωβρίου, αποφάσισε τη διεξαγωγή των παρακάτω εκδηλώσεων

 1ον) Απονομές τιμητικών διακρίσεων σε αθλητές, προπονητές και παράγοντες που διακρίθηκαν την αγωνιστική περίοδο 2015-2016, αλλά και πρόσωπα που με την αγάπη και προσφορά τους, τιμούν το Αθλητικό Κίνημα και την Καλαθοσφαίριση.

2ον) Απονομές επάθλων στους πρώτους της αγωνιστικής περιόδου 2015-2016 και

3ον) Κληρώσεις των Πρωταθλημάτων Α΄ & Β΄ Κατηγορίας Ανδρών και Γυναικών, αγωνιστικής περιόδου 2016-2017.

Κεντρικός ομιλητής της Εκδήλωσης θα είναι ο. κ. Γεώργιος Βασιλακόπουλος, Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης και Επίτιμος Πρόεδρος της FIΒAEUROPE, με θέμα ΄΄Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ΄΄.

Οι παραπάνω εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν τη Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016, ώρα 7.00 μ.μ., στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Σκάλας του Δήμου Ευρώτα.

Για την επιτυχή διεξαγωγή των εκδηλώσεων, θεωρείται απαραίτητη η παρουσία εκπροσώπων των Διοικήσεων των Σωματείων, καθώς και των τιμώμενων αθλητών, για την παραλαβή των επάθλων.

Ακολουθούν οι καταστάσεις με τις ομάδες που πρώτευσαν την αγωνιστική περίοδο 2015-2016 και των αθλητών - προπονητών που θα βραβευθούν.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΣΚΟΡΕΡ : ΚΑΛΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Ν.Ο. ΠΥΛΟΥ)

1ος ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ: ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ. (ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ)

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ: ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Σ.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑ)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ : ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (Σ.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑ)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΝΤΑΔΑ 1) ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Σ.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑ) 2) ΚΑΤΣΑΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980) 3) ΜΠΑΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ) 4) ΔΕΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ) 5) ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗΣ)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΣΚΟΡΕΡ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΠΑΛΑΜΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Α.Ο. ΘΟΥΡΙΑΣ)

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ: ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (Π.Α.Ο.Κ.)

1ος ΣΚΟΡΕΡ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Β΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΣΙΝΑΝΑΙ ΓΚΕΝΤΓΙΑΝ (Α.Σ. ΠΑΝΑΣ ΚΑΡΔΑΡΑ - ΚΑΝΔΗΛΑΣ.)

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Β΄ ΟΜΙΛΟΥ: ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ (ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ Γ.Σ.)

------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΣΚΟΡΕΡ Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ (Γ.Σ. ΧΩΡΑΣ)

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ: ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ (Γ.Σ. ΧΩΡΑΣ)

1ος ΣΚΟΡΕΡ Β΄ ΑΝΔΡΩΝ Γ΄ ΟΜΙΛΟΥ : ΒΕΝΟΛΙΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (Α.Ο. ΚΡΟΚΕΩΝ)

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ Β΄ ΟΜΙΛΟΥ: ΖΑΪΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΠΣ ΛΥΚΟΙ ΣΠΑΡΤΗΣ)

-------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΣΚΟΡΕΡ : ΜΠΑΡΟΥΞΗ ΑΓΛΑΪΑ (Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ )

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΗ ΠΑΙΚΤΡΙΑ: ΜΠΑΡΟΥΞΗ ΑΓΛΑΪΑ (Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ )

Οι αθλητές που επελέγησαν και θα βραβευθούν ως MVP και καλύτερη πεντάδα, για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016, αναδείχθηκαν μετά από ψηφοφορία των προπονητών κάθε κατηγορίας.

Η επιλογή του καλύτερου προπονητή, έγινε από τους αθλητικούς συντάκτες των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης και Δικτύωσης της Κεντρικής & Νότιας Πελοποννήσου.

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΑΒΑΝ ΤΗΝ 1Η ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2015-2016 Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ:Σ.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ:Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ 

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ  Γ.Σ. ΧΩΡΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ:Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ: Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ  Σ.Δ.Υ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ:Γ.Ε.Α. ΑΜΙΛΛΑ 2000

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:Κ.Ο.Μ. ΠΕΛΑΣΓΟΣ

ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ: Α.Π.Σ. ΑΚΑΔΗΜΟΣ 1

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
Top